Zdrowe nawyki żywieniowe dla dzieci – jak je wprowadzać, aby nie zniechęcić dziecka?

zdrowe nawyki żywieniowe dla dzieci jak je wprowadzać

Każdy rodzic powinien się zatroszczyć o wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych u swojego dziecka. Dzięki temu dziecko samo będzie wiedziało, jak odżywiać się prawidłowo. Korzystnie wpłynie to na jego rozwój, dlatego każdy rodzic powinien się o to zatroszczyć. Sprawdź poniżej, jak łatwo i przyjemnie możesz wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe dla dzieci!

Spis treści:

  1. Daj dziecku poznawać różne smaki od małego
  2. Edukuj i wyjaśniaj
  3. Sam miej zdrowie nawyki żywieniowe
  4. Podawaj dziecku zdrowe przekąski
  5. Cierpliwość kluczem do sukcesu

Daj dziecku poznawać różne smaki od małego

Dziecko już od najmłodszych lat powinno poznawać różne smaki. Wprowadzaj je więc stopniowo. Zwiększysz w ten sposób szanse na akceptowanie różnych smaków w przyszłości. Dietę dziecka rozszerzać możesz zacząć już w 6 miesiącu życia. Najlepiej zacząć robić to od warzyw. Później wprowadź owoce, a na końcu bardziej złożone potrawy.

Zobacz również: Pierwsza wizyta u stomatologa: jak przygotować dziecko na wizytę u dentysty?

Edukuj i wyjaśniaj

Nasze dzieci nie mają pojęcia, po co właściwie jest im zdrowe jedzenie. Musisz więc wytłumaczyć im, jakie korzyści mogą przynieść im zdrowe nawyki żywieniowe. Warto także zaangażować Wasze pociechy w proces przygotowania posiłków i w międzyczasie tłumaczyć im, co daje nam jedzenie poszczególnych potraw.

Sam miej zdrowie nawyki żywieniowe

Dzieci są chłonne jak gąbka. Widzą one każde nasze zachowanie i je naśladują. Jeśli chcesz więc, aby Twoje dziecko miało zdrowe nawyki żywieniowe, to sam musisz takie mieć. Pokazuj więc swojemu dziecku, że zdrowe jedzenie jest smaczne. Pilnuj także regularności posiłków, pij wodę oraz unikaj słodyczy i fast-foodów. W ten sposób Twoje dziecko samo zacznie wdrażać u siebie nawyki żywieniowe.

Zobacz również: Drugie maleństwo w drodze: jak przygotować dziecko na przyjście rodzeństwa?

Podawaj dziecku zdrowe przekąski

Nie wprowadzimy żadnych zdrowych nawyków u naszego dziecka, jeśli będzie ono miało stały dostęp do słodyczy, słonych przekąsek i napojów gazowanych. Zamiast tego pod ręką powinniśmy mieć zawsze ich zdrowsze odpowiedniki. W ramach przekąski dziecku powinniśmy podawać warzywa, owoce, orzechy, jogurty naturalne czy serki wiejskie. Dzięki temu głodu u dziecka nie będziemy zwalczać wysokokalorycznymi przekąskami.

Cierpliwość kluczem do sukcesu

Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych nie zawsze może być proste. U niektórych dzieci może zająć to trochę czasu. Musisz być więc bardzo cierpliwy i konsekwentny. Nie możesz także zbyt szybko się poddawać. Dziecko najprawdopodobniej będzie czasem się buntować przed próbowaniem nowych smaków i jedzeniem zdrowych przekąsek. Jest to zupełnie normalne, dlatego nie możemy się zrażać. Śmiało eksperymentujmy i bądźmy cierpliwi. W końcu zobaczymy upragnione efekty.

Oceń

Data publikacji: 03/03/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *