Pierwsza wizyta u stomatologa: jak przygotować dziecko na wizytę u dentysty?

jak przygotować dziecko na wizytę u dentysty

Pierwsze razy z reguły są stresujące. Taka zwykle jest też pierwsza wizyta u dentysty naszego dziecka. Nie musi ona jednak wcale taka być, jeśli właściwie przygotujemy do niej dziecko. Wbrew pozorom jest to bardzo proste. Przeczytaj, jak przygotować dziecko na wizytę u dentysty, aby przebiegła ona sprawnie i bezstresowo!

Spis treści:

  1. Pokaż dziecku, że wizyta u dentysty to nic strasznego
  2. Wybierzcie dentystę z odpowiednim podejściem do dzieci
  3. Wybierzcie się na wizytę adaptacyjną
  4. Zadbaj o samopoczucie dziecka

Pokaż dziecku, że wizyta u dentysty to nic strasznego

Największy błąd, który popełniają rodzice przed pierwszą wizytą u dentysty dziecka, to pokazanie mu własnego strachu. Dla dzieci jesteśmy wzorem. Jeśli więc pokażemy im, że boimy się dentysty, to same zaczną się bać. Maluch musi wiedzieć, że w gabinecie stomatologicznym nie stanie mu się żadna krzywda. Opowiedzcie mu więc w pozytywny sposób, co dokładnie wydarzy się u dentysty i dlaczego odwiedzanie tego specjalisty jest takie ważne.

Zobacz również: Dziecko często choruje – co robić?

Wybierzcie dentystę z odpowiednim podejściem do dzieci

Niektórzy stomatolodzy specjalizują się w leczeniu dzieci, a inni dorosłych. Nie każdy dentysta będzie więc potrafił odpowiednio podejść do Twojego dziecka i pomóc mu pokonać strach. Musicie więc zorientować się, do jakiego lekarza idziecie z dzieckiem. Dzięki temu unikniecie niepotrzebnego stresu. Umawiając się na wizytę, warto także zaznaczyć, że Wasza pociecha w gabinecie stomatologicznym będzie po raz pierwszy.

Zobacz również: Jak przygotować dziecko do operacji? Wcześniej wykonaj u niego to badanie

Wybierzcie się na wizytę adaptacyjną

Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się mniej więcej w wieku 2-3 lat. Dziecko w takim wieku nie będzie jeszcze skarżyło się na ból zęba, ponieważ w jego uzębieniu nie powinno być jeszcze żadnych ubytków stomatologicznych. Po co więc wizyta? Dziecko będzie mogło zobaczyć, jak wygląda gabinet stomatologiczny i jego wyposażenie oraz poznać dentystę. Od małego będzie więc miało dobre skojarzenia. Wizyta u stomatologa nie będzie wtedy dla niego problemem, jeśli pojawi się ból zęba.

Zadbaj o samopoczucie dziecka

Wizyta u dentysty będzie dużo bardziej stresująca, jeśli nasze dziecko będzie miało gorszy dzień. Nie jesteśmy jednak w stanie przewidzieć, jaki humor będzie miało nasze dziecko danego dnia. Możemy jednak postarać się, aby był jak najlepszy. W tym celu zadbajmy, aby maluch był wyspany i zjadł porządne śniadanie. Zwiększy to szanse na jego dobry humor.

Oceń

Data publikacji: 03/03/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *