Drugie maleństwo w drodze: jak przygotować dziecko na przyjście rodzeństwa?

jak przygotować dziecko na przyjście rodzeństwa

Drugie dziecko to ogromna radość, ale także spore wyzwanie. Jest to ogromne wydarzenie dla całej rodziny. Wywraca ono do góry nogami nie tylko Wasze życie, ale także Waszego starszaka. W końcu nie będzie on już jedynym dzieckiem w domu. Musimy go odpowiednio przygotować na takie wydarzenie. Przeczytaj, jak przygotować dziecko na przyjście rodzeństwa skutecznie!

Spis treści:

  1. Kiedy starszak powinien dowiedzieć się o ciąży?
  2. Jak przygotować dziecko na przyjście rodzeństwa?

Kiedy starszak powinien dowiedzieć się o ciąży?

Nie możesz czekać zbyt długo z poinformowaniem starszaka o tym, że niedługo będzie miał rodzeństwo. Maluch będzie wtedy strasznie zdezorientowany. Z pewnością zauważy, że Twój brzuszek się powiększa, kupujesz artykuły dla noworodka i męczą Cię różne ciążowe dolegliwości.

Najlepiej, aby starszak o posiadaniu rodzeństwa dowiedział się jak najwcześniej. Im szybciej powiecie mu o ciąży, tym więcej czasu będzie miał na oswojenie się z myślą, że niedługo nie będzie już jedynakiem. Dzięki temu starszak będzie czuł się pewniej w przypadku ewentualnego pobytu mamy w szpitalu czy konieczności leżenia w łóżku. W innym wypadku maluch będzie okropnie zdezorientowany.

Zobacz również: Alergia na mleko u dziecka – objawy, jak ją sprawdzić?

Jak przygotować dziecko na przyjście rodzeństwa?

Na przygotowanie dziecka na przyjście rodzeństwa mamy całą ciążę. Możemy zrobić to poprzez:

  •  Dużo rozmawiajcie ze starszakiem o życiu z noworodkiem – pozwoli to lepiej zrozumieć dziecku, co czeka je już za kilka miesięcy. Opowiadajcie maluszkowi jednak jedynie o rzeczach, które wydarzą się krótko po porodzie, takich jak spacery z wózkiem. Starajcie się nie mówić jeszcze o wspólnych zabawach, ponieważ dzieci mogą wziąć to dosłownie.
  •  Pokażcie starszakowi jego zdjęcia i filmiki z jego pierwszych dni życia – dzięki temu zrozumie, że kiedyś też był taki malutki
  •  Opowiedzcie dziecku o opiece nad noworodkiem – dzięki temu maluch będzie miał świadomość, że noworodek wymaga nieco innej opieki niż starsze dzieci. Możecie zapytać także starszaka, czy będzie chętny pomagać Wam w opiece nad bratem lub siostrą.
  •  Pozwólcie dziecku odczuwać lęk – jest on całkowicie normalny. W końcu posiadanie rodzeństwa jest dla niego czymś nieznanym. W takiej sytuacji okażcie mu dużo miłości i wsparcia. Zapewniajcie go także, że jest dla Was bardzo ważny i rodzeństwo w żaden sposób tego nie zmieni.
Oceń

Data publikacji: 03/03/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *