Porady dotyczące zdrowego snu dla rodziców i dzieci

porady dotyczące zdrowego snu dla rodziców i dzieci

Bez zdrowego snu nie możemy prawidłowo funkcjonować i się rozwijać. Musimy więc zatroszczyć się o nasz sen i sen naszych dzieci. Dobre nawyki snu pozwolą nam szybciej zasypiać i lepiej się wysypiać. Jakie to nawyki? Dowiesz się z naszych porad dotyczących zdrowego snu dla rodziców i dzieci!

Spis treści:

  1. Wyznaczcie regularne godziny snu
  2. Odpowiednio przygotujcie sypialnię
  3. Wyciszenie przed snem
  4. Zjedzcie odpowiednią kolację
  5. Pamiętajcie o ruchu w ciągu dnia

Wyznaczcie regularne godziny snu

Każdy z nas potrzebuje własnej rutyny snu. Dotyczy to zarówno noworodka, przedszkolaka i jak dorosłego. W ciągu całego tygodnia zasypiać i budzić się powinniśmy o tej samej godzinie. Sprzyja to równomiernemu gromadzeniu się zmęczenia przez cały dzień, co ułatwi nam zaśnięcie.

Osoba dorosła powinna codziennie spać przynajmniej 6 godzin, ale optymalne będzie 7-9 godzin. Długość snu dziecka zależy od jego wieku. Pamiętajmy jednak, że w przypadku małych dzieci nie jest to tylko sen nocny, ale także drzemki w ciągu dnia. Uwzględnijmy to w planowaniu rutyny snu.

Zobacz również: Czy testy genetyczne mogą przewidzieć zdrowie Twojego dziecka?

Odpowiednio przygotujcie sypialnię

Zdrowy sen wymaga odpowiedniej temperatury w sypialni. Powinna ona wynosić 18-20 stopni Celsjusza. Dzięki spaniu w takiej temperaturze lepiej będzie nam się oddychać.

Nasza sypialnia czy pokoik, w którym śpi nasze dziecko, musi być odpowiednio zaciemniony. Światło z zewnątrz może łatwo zakłócić nasz sen. Jest to szczególnie dokuczliwe latem, kiedy słońce wcześnie wchodzi i późno zachodzi. Warto więc w sypialniach założyć odpowiednie rolety czy zasłony.

Wyciszenie przed snem

Przed snem zaplanujcie sobie godzinę na wyciszenie i relaks. W tym czasie odłóżcie na bok wszystkie telefony i tablety. Zamiast tego posłuchajcie wyciszającej muzyki lub poczytajcie książkę. Dziecku możesz także wykonać delikatny relaksujący masaż ciała. Takie wyciszenie zdecydowanie ułatwi Wam zasypianie.

Zobacz również: Zdrowie na pierwszym miejscu, czyli jak dbać o siebie podczas ciąży?

Zjedzcie odpowiednią kolację

Posiłek przed snem powinien być lekkostrawny. Posiłki ciężkostrawne mogą nam utrudnić zasypianie. Unikajmy więc ich na 120 minut przed snem. Niezalecane jest również spożywanie produktów zawierających cukier i kofeinę. Unikać powinniśmy więc kawy, czekolady, napojów gazowanych i kakao.

Pamiętajcie o ruchu w ciągu dnia

Regularna aktywność fizyczna przynosi nam same korzyści. Dbając o odpowiednią ilość ruchu w ciągu dnia, lepiej dotlenicie organizm, dzięki czemu łatwiej będzie Wam zasnąć i lepiej się wyśpicie. Przyczyni się to także do poprawy Waszego samopoczucia.

Oceń

Data publikacji: 18/08/2023, Data aktualizacji: 05/09/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *