Zdrowie na pierwszym miejscu, czyli jak dbać o siebie podczas ciąży?

jak dbać o zdrowie w ciąży

Ciąża to bardzo wyjątkowy czas. Nie jest to choroba, ale w tym czasie kobieta powinna szczególnie o siebie zadbać. Na stan ciąży i dziecka ma wpływ m.in. dieta, aktywność fizyczna, czy długość snu przyszłej mamy. Warto więc nieco zatroszczyć się o swój styl życia. Pokażemy Ci, jak dbać o zdrowie podczas ciąży!

Spis treści:

  1. Regularne kontrole w czasie ciąży
  2. Zdrowa i zbilansowana dieta
  3. Suplementacja kwasu foliowego
  4. Aktywność fizyczna
  5. Wysypianie się i odpoczynek

Regularne kontrole w czasie ciąży

Każda kobieta spodziewająca się dziecka powinna regularnie kontrolować swój stan zdrowia u lekarza. Ginekologa w ciąży średnio powinnyśmy odwiedzać raz w miesiącu, a w ostatnich tygodniach raz na dwa tygodnie.
Lekarz podczas wizyt będzie wykonywał część badań, ale niektóre z nich będzie nam zlecał. Wszystkie zlecone badania laboratoryjne powinnyśmy wykonywać jak najszybciej. Dzięki ich wynikom lekarz będzie mógł szybko wykryć nieprawidłowości zdrowotne.

Zobacz również: Co na przeziębienie w ciąży – leki czy domowe metody? Jak zadbać o zdrowie mamy i malucha?

Zdrowa i zbilansowana dieta

Kobieta w ciąży powinna szczególnie zadbać o swoje odżywianie. Musi ona zbilansować swoje posiłki. Oznacza to, że każdy z nich powinien zawierać źródło białka, węglowodanów oraz zdrowego tłuszczu. Unikać warto z kolei fast-foodów, żywności wysokoprzetworzonej oraz napojów gazowanych. Zamiast tego posiłki powinny być bogate w:

• Warzywa i owoce
• Produkty pełnoziarniste
• Chude mięso i ryby
• Mleko, kefir i inne produkty nabiałowe

Suplementacja kwasu foliowego

W trakcie ciąży bardzo ważna jest suplementacja kwasu foliowego, czyli witaminy B9. Jego niedobór może doprowadzić do wad cewy nerwowej u dziecka, takich jak rozszczep kręgosłupa czy bezmózgowie. Często może to prowadzić do obumarcia płodu.
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca suplementację kwasu foliowego przez wszystkie Panie w wieku rozrodczym oraz w pierwszym trymestrze ciąży. Każda kobieta powinna przyjmować go przynajmniej na cztery tygodnie przed zajściem w ciążę.

Aktywność fizyczna

W dbaniu o siebie w ciąży bardzo ważna jest aktywność fizyczna. Rodzaj i intensywność ćwiczeń powinna być dobrana do stanu zdrowia pacjentki. Nie musi to być od razu intensywny trening. Świetnie sprawdzą się także regularne spacery czy joga.

Zobacz również: Dieta w ciąży – co jeść w ciąży, a czego unikać?

Wysypianie się i odpoczynek

W trakcie ciąży nie możemy zapominać o higienie snu. Ciężarne często zmagają się z nadmierną sennością. Nie warto z nią walczyć. Lepiej pozwolić sobie na sen w nocy oraz krótkie drzemki w ciągu dnia.

Oceń

Data publikacji: 02/06/2023, Data aktualizacji: 21/06/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *