Badania DNA wykorzystuje się w wielu przypadkach, ale nie ma w tym nic dziwnego. W końcu w naszych genach zapisane są różne informacje. Testy genetyczne umożliwiają między innymi realizację badań medycznych, identyfikację osób czy sprawdzenie ojcostwa. Co jeszcze warto wiedzieć?
Badania DNA to najpewniejszy sposób, aby sprawdzić ojcostwo czy pokrewieństwo między różnymi osobami. Warto zdawać sobie sprawę, że test na ojcostwo może być zrealizowany jeszcze zanim dziecko się urodzi – od 8 tygodnia ciąży.
W tego typu badaniach ustala się profile genetyczne badanych. Są to tzw. „genetyczne odciski palca” – unikalne dla każdego z nas i ustalone już w życiu płodowym. Sprawdzenie pokrewieństwa badaniem DNA to okazja do unormowania prawnej sytuacji i odzyskania całkowitej pewności. Test wystarczy wykonać raz w życiu.
Analiza genów pozwala wykonać jednoznaczną, szybką i bezpieczną diagnostykę. Wiele schorzeń ma podłoże genetyczne, więc tylko badania DNA umożliwiają ich wykrycie. Jakie badania są wykonywane? Przykładowo w kierunku celiakii, hemochromatozy czy trombofilii wrodzonej albo predyspozycji genetycznych do zachorowania (np. na chorobę Alzheimera).
Dzięki testom genetycznym można też zbadać dziecko jeszcze zanim się urodzi, np. pod kątem zespołu Edwardsa, Pataua czy Downa albo przebadać tkanki poronne i ustalić płeć. Diagnostyka genetyczna poszerza się o coraz nowsze narzędzia, dzięki którym choroby można wykryć jeszcze zanim wyrządzą nieodwracalne uszkodzenia (np. test NOVA, którym można przebadać malucha zaraz po urodzeniu).
Głównie w przypadku zaginięć, przestępstw czy wypadków, kiedy konieczna jest identyfikacja osobnicza sprawców i/lub ofiar. Dzięki badaniom DNA sądy czy policja mogą rozwiązać sprawy np. na podstawie materiału znalezionego na miejscu zdarzenia. Można przykładowo wykorzystać włosy czy plamy krwi z miejsca zdarzenia i porównać je z materiałem pozyskanym od rodziny albo bezpośrednio od podejrzanego czy ofiary.
Każda komórka organizmu człowieka zawiera takie samo DNA. Do badania można wykorzystać więc dowolny materiał genetyczny. Rodzaj próbki zależy też od rodzaju badania oraz tego, jaki materiał jest dostępny. Przykładowo, do testu na ojcostwo można wykorzystać np. używany smoczek, gumę do żucia, używaną maszynkę do golenia czy chusteczkę z katarem.
Data publikacji: 17/10/2017, Data aktualizacji: 07/11/2021
Dodaj komentarz