Zapalenie języka - objawy i leczenie - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Zapalenie języka – objawy i leczenie

Masz zaczerwieniony i powiększony język? Odczuwasz pieczenie i ból w szczególności przy spożywaniu pokarmów? To prawdopodobnie zapalenie języka. Jeśli towarzyszy mu rozległe owrzodzenie, to może za nie odpowiadać infekcja bakteryjna. Z kolei jeśli zauważysz biały nalot na języku i śluzówkach jamy ustnej, winne temu mogą być grzyby.

Dlaczego dochodzi do zapalenia języka?

Zapalenie języka może rozwinąć się szybko lub stanowić objaw innej choroby, takiej jak anemia. Dochodzi do niego wówczas, gdy nasz organizm aktywuje komórki obronne wydzielające czynniki powodujące lokalny stan zapalny. Bakteryjne zapalenie języka dotyka głównie osoby z obniżoną odpornością, m.in. te, które niedawno stosowały antybiotyk lub są po przeszczepie, ale też te, które nie dbają o higienę jamy ustnej.

Przyczyną zapalenia języka może też być całkiem błaha rzecz, taka jak przygryzienie w trakcie jedzenia czy przewlekłe drażnienie języka np. przez źle dopasowaną protezę zębową. Problem ten dotyka też osób, które przez wiele lat palą tytoń czy spożywają w dużej ilości alkohol. Dochodzi u nich do wysuszenia i uszkodzenia śluzówek, a w konsekwencji rozległego zapalenia jamy ustnej i języka.

Kiedy zapalenie języka może oznaczać poważniejszą chorobę?

Nie bagatelizuj zapalenia języka, ponieważ oprócz infekcji bakteryjnej czy grzybiczej może go powodować inna choroba ogólnoustrojowa.  Mowa tutaj m.in. o cukrzycy typu II oraz niedoborach witamin. Zapalenie języka pojawia się też często przy anemii (niedokrwistości). Zaniepokoić powinien Cię fakt, że objawy utrzymują się pomimo zastosowanego leczenia lub gdy zapalenie często powraca.

Zapalenie języka – to może być objaw anemii z niedoboru kwasu foliowego!

Anemia z niedoboru kwasu foliowego objawia się m.in. zapaleniem języka, ale też gorszym samopoczuciem, a nawet depresją. To bardzo częsty problem, ponieważ na poziom kwasu foliowego wpływa m.in. stosowana antykoncepcja i spożywanie dużych dawek witaminy C. Co ważne taka niedokrwistość powoduje zaburzenia syntezy DNA. Jest więc szczególnie groźna u kobiet w ciąży, bo może doprowadzić do uszkodzenia układu nerwowego płodu. Pacjenci z anemią wynikającą z niedoboru kwasu foliowego lub witaminy B12 (tzw. anemią megaloblastyczną) szybciej też siwieją i ich włosy tracą połysk.

Dlaczego 50% kobiet nie przyswaja prawidłowo kwasu foliowego?

Warto wiedzieć, że anemia z niedoboru kwasu foliowego może być spowodowana nie tylko złą dietą. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne ostrzega, że nawet 50% kobiet nie przyswaja prawidłowo tej witaminy. Jest to spowodowane mutacją w genie MTHFR. [1] Mutacja ta nie daje zwykle żadnych objawów. Może obniżać płodność kobiety przez zmniejszone wchłanianie kwasu foliowego oraz przyczyniać się do poronień. Możemy temu zapobiec przyjmując specjalny kwas foliowy. Zanim jednak zdecydujesz się na niego, zrób badanie MTHFR.

Przeczytaj więcej o przyswajaniu kwasu foliowego i mutacji MTHFR

Jak wyleczyć zapalenie języka?

Jeśli zapalenie języka jest spowodowane infekcją bakteryjną, lekarz zaleci przyjmowanie antybiotyku. Z kolei w przypadku zakażenia grzybami zastosuj lek przeciwgrzybiczny, np. nystatynę. Przy zapaleniu języka wskazane jest też częste płukanie jamy ustnej. Możesz również zastosować lek o miejscowym działaniu znieczulającym, np. lidokainę.

W przypadku zapalenia języka, którego przyczyną jest choroba ogólnoustrojowa, jak np. anemia z niedoboru kwasu foliowego, konieczne jest leczenie przyczynowe. To znaczy takie, które doprowadzi do wyleczenia samej anemii, a nie tylko zapalenia języka. W przeciwnym razie problem będzie wracał. Dlatego tak ważne jest rozpoznanie przyczyny zapalenia języka, a nie tylko leczenie jego objawów.

 


Źródła:

[1] Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, 2011, s. 1.


Przeczytaj również:

14/10/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.