W Polsce zakrzepicę diagnozuje się rocznie u 150 tysięcy pacjentów. Zakrzepica to choroba bardzo podstępna, tym trudniejsza do zdiagnozowania, że często atakuje organizm nie dając żadnych znaków swego istnienia. Pomimo tego, że choroba ta przebiega często bezobjawowo, jest ona bardzo groźna.
Gdy zaatakuje, potrafi uśmiercić człowieka w zaledwie kilka sekund. Tymczasem są dostępne proste badania, które wykrywają predyspozycje do tworzenia zakrzepów.
Czy wiesz, że zakrzepica dotyczy niemal KAŻDEJ Z NAS? Choroba ta spowodowana jest zaburzeniami krzepliwości krwi, w wyniku czego dochodzi do powstania zakrzepów, które zamykają światła naczyń krwionośnych. Zaburza to lub wręcz całkowicie uniemożliwia przepływ krwi w żyłach i tętnicach. Tworzące się w żyłach zakrzepy mogą być groźne nie tylko dla naszego zdrowia, ale wręcz życia!
Dlaczego? Ponieważ zablokowanie przepływu krwi przez zakrzep bywa przyczyną zatoru płucnego, który w kilka sekund może nas uśmiercić. W czasie ciąży, możliwość jego wystąpienia wzrasta aż 4-krotnie! Dodatkowo brytyjskie rejestry medyczne, wskazują, że jest on przyczyną aż 1/3 śmierci kobiet w czasie ciąży i połogu!
W czasie ciąży, wraz z rozwojem dziecka zwiększa się ucisk na żyły biodrowe, co sprzyja powstaniu zakrzepu. W tym czasie choroba zakrzepowo-zatorowa częściej rozwija się w odcinku biodrowo-udowym żył głębokich. To dlatego u 90% kobiet ewentualne objawy występują tylko na lewej nodze.
Dodatkowo zachodzą zmiany hormonalne, które mają za zadanie utrzymanie ciąży. Jednocześnie wpływają na ściany naczyń żylnych, co sprzyja ich poszerzaniu i zastojowi krwi. Tym samym zwiększa się ryzyko powstania zakrzepicy.
Trombofilia jest skłonnością uwarunkowaną genetycznie. Stwierdzono, że u kobiet, które są nią obciążone ryzyko wystąpienia zakrzepicy wzrasta aż 8-krotnie! Czy wiesz, że nieleczona zakrzepica jest przyczyną zatorowości płucnej u 15-25% ciężarnych i aż 15% z nich umiera?
Na powstanie trombofilii mają wpływ określone zmiany w genach. Możesz nie zdawać sobie sprawy, że wynikają z nich jeszcze inne dodatkowe konsekwencje, które mogą mieć wpływ na przebieg Twojej ciąży.
Jedną z nich jest wariant C677T genu MTHFR. Zwiększa on niebezpieczeństwo występowania nawykowych poronień. Badania wskazują również, że u kobiet, które są jego nosicielkami, aż 2,6-krotnie rośnie ryzyko urodzenia potomstwa z zespołem Downa. [1] Oprócz tego, mutacja ta może wpływać na wystąpienie u niego wad cewy nerwowej. Również mutacja G10210A genu protrombiny zwiększa zagrożenie poronieniem we wczesnej ciąży.
Zakrzepica w ciąży jest chorobą bardzo podstępną, często przebiegającą bezobjawowo. U kobiet ciężarnych zdiagnozowanie jest jej utrudnione, ponieważ jeśli już zaczną występować jakiekolwiek objawy, wówczas są one bagatelizowane lub uważane za dolegliwości ciążowe.
Takimi objawami zakrzepicy są m.in.:
Najważniejsze w przypadku wystąpienia zakrzepicy w ciąży jest szybka diagnoza i szybkie podjęcie skutecznego leczenia. Leczenie zakrzepicy u ciężarnych polega np. na podaniu leków przeciwzakrzepowych – heparyny – w postaci zastrzyku w brzuch . Leki te są bezpieczne dla płodu ponieważ nie przechodzą przez łożysko. Przeczytaj więcej na temat zakrzepicy w ciąży
Aby uzyskać informację, czy jesteś w grupie osób, u których istnieje zwiększone niebezpieczeństwo na chorobę zakrzepowo-zatorową możesz wykonać test w kierunku trombofilii wrodzonej. W badaniu wykonuje się analizę genu MTHFR (C677T, A1298C), genu protrombiny (G20210A), który znacząco wpływa na możliwość wystąpienia chorób układu krążenia, a także:
Do badania wystarczy pobrać wymaz z buzi, który następnie poddaje się szczegółowej analizie laboratoryjnej.
Dzięki takiemu badania uzyskujesz informację, czy jesteś w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na zakrzepicę, a także czy istnieje niebezpieczeństwo pojawienia się innych chorób i zagrożeń. Jeśli okaże się, że tak powinnaś zostać otoczona stałą opieką lekarską.
Warto wynik skonsultować z lekarzem genetykiem, który dokładnie Ci go objaśni, powie jaki wpływ ma konkretna mutacja na stan zdrowia, ryzyko chorób zatorowo-zakrzepowych, poronień, zaburzeń przebiegu ciąży czy wad cewy nerwowej u dziecka i wynikającej z tego profilaktyki.
Zobacz też: Kiedy nie powinnaś przyjmować kwasu foliowego?
Źródła:
[1] http://www.fda.gov/downloads/ScienceResearch/SpecialTopics/WomensHealthResearch/UCM248338.pdfChciałabyś dowiedzieć się więcej o trombofilii wrodzonej? Napisz do nas na lub zadzwoń pod numer telefonu 578 217 111 aby porozmawiać z konsultantem medycznym.
Wpis sponsorowany, aktualizacja 7 marca 2018 r.
Data publikacji: 09/06/2015, Data aktualizacji: 08/11/2021
Dodaj komentarz