Światowy Dzień Zespołu Downa 2018 – już 21 marca

Światowy Dzień Zespołu Downa 2018

Już 21 marca po raz kolejny będziemy obchodzić Światowy Dzień Zespołu Downa. To doskonała okazja, by zwiększyć świadomość społeczną na temat tej wady genetycznej, walczyć ze stereotypami i zwrócić uwagę na problemy, z jakimi na co dzień borykają się posiadacze dodatkowego, trzeciego, chromosomu 21.

Światowy Dzień Zespołu Downa – ustanowiony w 2005 roku

Z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. W 2012 roku dzień ten został natomiast objęty patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Z zespołem Downa rodzi się średnio 1 na 600 dzieci [1].

W tym roku hasłem przewodnim jest „What I bring to my community”, czyli „co wnoszę do swojej społeczności”. Chodzi zarówno o społeczność lokalną (szkoła, praca, koła zainteresowań), jak i przestrzeń publiczną (polityki, nauki, sztuki czy kultury). Wiele osób z zespołem Downa – mimo ograniczeń związanych ze zdrowiem – żyje aktywnie, pracuje, rozwija swoje pasje i zainteresowania, funkcjonuje samodzielnie. Organizatorzy akcji chcą, by pokazali to światu.

Zobacz też: Zespół Downa – objawy i diagnostyka

Światowy Dzień Zespołu Downa 2018 – włóż kolorowe skarpetki nie do pary

Szalone i kolorowe skarpetki, najlepiej nie do pary – między innymi z ich pomocą 21 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Zakładając dwie (lub trzy, jak trzy chromosomy 21) śmieszne skarpetki, ludzie na całym świecie integrują się z chorymi. Są one również symbolem różnorodności.

W tym szczególnym czasie odbywają się też różnego rodzaju spotkania, pokazy, konferencje, prelekcje czy zajęcia. Od 2017 roku w Polsce organizowana jest też Akcja #LiniaProsta – polegająca na narysowaniu na dłoni prostej linii (która jest jedną z cech ludzi z zespołem Downa) i udostępnieniu zdjęcia w social mediach.

21 marca – dlaczego akurat ta data?

21 marca to po pierwsze najczęściej pierwszy dzień astronomicznej wiosny, który patronuje dodatkowo narodzinom osób niezwykłych. Data wybrana jest jednak również z innego powodu. Zespół Downa wiąże się z obecnością dodatkowego – trzeciego – chromosomu 21. 21 marca (21.03) oznacza więc właśnie 3 chromosomy 21

 


Źródło: [1] Z myślą o Tobie. Informator dla rodziców i opiekunów dzieci z zespołem Downa, red. A. Suchcicki, Warszawa 2009.


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 15/03/2018, Data aktualizacji: 06/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *