Międzynarodowy Dzień Rodzin – 15 maja świat zwraca oczy ku rodzinie

Międzynarodowy Dzień Rodzin

15 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodzin – ustanowiony w 1993 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. To czas, w którym szczególną uwagę zwraca się na rolę rodziny w społeczeństwie oraz problemy, z jakimi na co dzień się boryka.

Międzynarodowy Dzień Rodzin – moment, by zadbać o relacje

Na co dzień, gdy żyjemy w biegu i pośpiechu, często brakuje nam czasu, by pobyć z rodziną i zacieśniać więzi. Międzynarodowy Dzień Rodzin to czas, żeby na chwilę się zatrzymać i zadbać o swoich najbliższych.

W Polsce od 2012 roku – właśnie 15 maja – przeprowadzana jest kampania społeczna Dwie Godziny Dla Rodziny (zainicjowana przez Fundację Humanites). Pracodawca może zgłosić do akcji swoją firmę, a 15 maja skrócić czas pracy pracowników o 2 godziny – by mogli przeznaczyć je na kontakt z najbliższymi. W 2018 roku hasło przewodnie akcji to „Gry i zabawy pokoleniowe”, a w 2021 r. – „Pokoleniowo na sportowo”.

Zobacz też: Jak leczyć niepłodność? Najważniejsze porady

Z jakimi problemami boryka się współczesna rodzina?

Życie w pośpiechu i mała ilość wspólnie spędzonego czasu to nie jedyne problemy współczesnej rodziny. Aż 20% społeczeństwa w wieku rozrodczym – w Polsce to ok. 1,5 miliona par – zmaga się z niepłodnością [1].

Bezskuteczne starania o dziecko wiążą się zarówno z problemami ze strony męskiej, jak i kobiecej. W tym przypadku najważniejsza jest odpowiednia diagnostyka. Poznanie przyczyny niepłodności i jej wyeliminowanie to dla wielu par szansa, by niedługo cieszyć się upragnionym potomstwem.


[1] Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące diagnostyki i leczenia niepłodności – skrót, Warszawa 2011.


4.7/5 - (3 głosów / głosy)

Data publikacji: 14/05/2021, Data aktualizacji: 06/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *