Jak leczyć niepłodność? Najważniejsze porady

jak leczyć niepłodność

Niepłodność to coraz częstszy problem w naszym społeczeństwie, jednak jej wykrycie i leczenie jest możliwe. Jak leczyć niepłodność? W niektórych przypadkach wystarczy jedynie lekka zmiana trybu życia, natomiast w innych wymagana jest pomoc profesjonalistów. Można wskazać na wiele medycznych przyczyn niepłodności, a większość z nich wiąże się również z chorobami układu moczowo-rozrodczego. Warto dowiedzieć się z poniższego artykułu jak leczyć niepłodność, aby efekty tego działania okazały się skuteczne i przyniosły oczekiwane rezultaty. Zachodzenie w ciążę jest bardzo złożonym procesem. Ponadto uznaje się to za jedno z najbardziej istotnych wydarzeń biologicznych. W tym miejscu powstaje właśnie proces tworzenia organizmu szczególnie o odmiennym oraz niepowtarzalnym materiale genetycznym. Jego zadaniem jest doprowadzenie do stworzenia swojego potomka, który powinien trochę lepiej poradzić sobie w zmieniającej się i otaczającej go rzeczywistości niż jego rodzice.

Spis treści:

  1. Zdrowy tryb życia
  2. Gdzie szukać pomocy?
  3. Najczęstsze metody leczenia niepłodności

Zdrowy tryb życia

Naturalne działania prozdrowotne są celowe dla zachowania ogólnej kondycji organizmu obojga partnerów starających się o potomstwo. Wprowadzenie niewielkich, ale pozytywnych zmian w swoim życiu, może znacząco zwiększyć szanse na zajście w ciążę. Warto więc przyjrzeć się swoim dotychczasowym nawykom, a następnie zadbać o regularną aktywność fizyczną, zdrową i bogatą w witaminy dietę, rezygnację z wszelkich używek, unikanie stresu oraz odpowiedni wypoczynek. Istotne jest, aby dieta była przede wszystkim bogata w owoce i warzywa, a także w pełnoziarniste produkty oraz ryby.

Od czego stronić? Na płodność kobiet negatywnie wpływa restrykcyjna dieta, która nie dostarcza odpowiedniego odżywienia organizmowi oraz papierosy zmniejszające ją o 20%. Należy unikać także uprawiania seksu podczas okresu, gdyż może powodować infekcje. Natomiast w przypadku mężczyzn negatywnymi czynnikami będą siedzący tryb życia, konsumpcja alkoholu i warunki pracy cechujące się wysoką szkodliwością.

Innym i bardzo kluczowym czynnikiem negatywnie wpływającym na płodność jest napięty tryb życia. Może on zaburzać płodność praktycznie w identycznym stopniu niczym problemy hormonalne.

U jakiego lekarza szukać pomocy?

Zanim dowiemy się jak leczyć niepłodność, warto przypomnieć, że jej przyczyny mogą być bardzo różne, dlatego czasami konieczne będą wizyty u różnych specjalistów, którzy zbadają zarówno kobietę, jak i mężczyznę. Warto zacząć od ginekologa, który skontroluje fizyczną budowę potencjalnej matki. Należy odwiedzić także endokrynologa (sprawdzi hormony i tarczycę) oraz androloga i urologa (zbada narzędzia rodne mężczyzny i jakość nasienia). Często problemy wiążą się z nadmiernym stresem osób starających się o dziecko, dlatego pomóc mogą także seksuolog oraz psycholog.

Jak leczyć niepłodność? Jej stwierdzenie początkowo rozpoczyna się zawsze od przeprowadzenia wywiadu lekarskiego. Następnie specjalista zleca wykonanie badania na płodność, a później określa jaki jest ogólny stan zdrowia i jeśli będzie taka konieczność to zleci on swojej pacjentce bardziej szczegółowe badania, jak np. USG ginekologiczne albo histeroskopię.

Inne badania, które są mniej albo bardziej inwazyjne i dzięki którym można wskazać na przyczynę problemów związanych z posiadaniem potomstwa są:

  • badania hormonalne, takie jak: hormony tarczycy, steroidy płciowe itd.,
  • badania immunologiczne, które wykonuje się w celu wykrycia celiakii, zakrzepicy naczyniowej itd.,
  • badania genetyczne skupiające się przede wszystkim na ocenie chromosomów wśród obojgu partnerów,
  • badania bakteriologiczne, w tym badanie na obecność bakterii chlamydii bądź ureaplasmy urealyticum,
  • inne badania, np. testy PCT wykonywane po stosunku w gabinecie lekarskim.

Jak leczyć niepłodność? Najczęstsze metody

Jakie leczenie niepłodności będzie skuteczne? Oczywiście rozwiązanie zależne jest od konkretnej przyczyny problemów, a bez jej poznania trudno będzie zaplanować skuteczną terapię. Jednak najczęściej skupia się ona na stymulacji owulacji u kobiety oraz spermatogenezy u mężczyzn, co osiąga się np. poprzez stosowanie środków farmakologicznych z hormonami. Z kolei w przypadku infekcji pomogą już same antybiotyki, a wad anatomicznych – operacja. Jeśli terapia pozostaje nieskuteczna możliwością są również zabiegi in vitro lub inseminacji.

Plan leczenia niepłodności stanowi niezwykle ważny element. Jego zadaniem jest wskazanie, jak długo może potrwać prowadzone leczenie i co dalej, jeśli wybrana dotąd metoda będzie nieskuteczna. Ciekawe jest to, że taki ogólny plan można stworzyć nawet samemu w trakcie rozmowy ze specjalistą.

Leczenie niepłodności charakteryzuje się odmienną specyfiką. Terminy wizyt są głównie uzależnione od cyklu miesiączkowego kobiety i jej reakcji na podane leki. Nie można naprzód ustalać konkretnych dat wizyt. Należy pamiętać, że podporządkowanie wszystkiego wyłącznie pod leczenie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Niepłodność stanowi niezwykle kontrowersyjny temat. W związku najlepiej, aby każda para konsultowała zaproponowane leczenie przez jednego lekarza minimum u dwóch innych jeszcze specjalistów z ej samej dziedziny, a najlepiej w różnych ośrodkach zajmujących się leczeniem niepłodności.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 23/04/2021, Data aktualizacji: 08/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.