Jak leczyć niepłodność? Kilka najważniejszych porad Przeskocz do treści
Pobierz bezpłatny poradnik

Jak leczyć niepłodność? Najważniejsze porady

jak leczyć niepłodność

Niepłodność to coraz częstszy problem w naszym społeczeństwie, jednak jej wykrycie i leczenie jest możliwe. Jak leczyć niepłodność? W niektórych przypadkach wystarczy jedynie lekka zmiana trybu życia, natomiast w innych wymagana jest pomoc profesjonalistów.

Zdrowy tryb życia

Wprowadzenie niewielkich, ale pozytywnych zmian w swoim życiu, może znacząco zwiększyć szanse na zajście w ciążę. Warto więc zadbać o regularną aktywność fizyczną, zdrową i bogatą w witaminy dietę, rezygnację z wszelkich używek, unikanie stresu oraz odpowiedni wypoczynek.

Od czego stronić? Na płodność kobiet negatywnie wpływa restrykcyjna dieta, która nie dostarcza odpowiedniego odżywienia organizmowi oraz papierosy zmniejszające ją o 20%. Należy unikać także uprawiania seksu podczas okresu, gdyż może powodować infekcje. Natomiast w przypadku mężczyzn negatywnymi czynnikami będą siedzący tryb życia, konsumpcja alkoholu i warunki pracy cechujące się wysoką szkodliwością.

U jakiego lekarza szukać pomocy?

Zanim dowiemy się jak leczyć niepłodność, warto przypomnieć, że jej przyczyny mogą być bardzo różne, dlatego czasami konieczne będą wizyty u różnych specjalistów, którzy zbadają zarówno kobietę, jak i mężczyznę. Warto zacząć od ginekologa, który skontroluje fizyczną budowę potencjalnej matki. Należy odwiedzić także endokrynologa (sprawdzi hormony i tarczycę) oraz androloga i urologa (zbada narzędzia rodne mężczyzny i jakość nasienia). Często problemy wiążą się z nadmiernym stresem osób starających się o dziecko, dlatego pomóc mogą także seksuolog oraz psycholog.

Jak leczyć niepłodność? Najczęstsze metody

Jakie leczenie niepłodności będzie skuteczne? Oczywiście rozwiązanie zależne jest od konkretnej przyczyny problemów, a bez jej poznania trudno będzie zaplanować skuteczną terapię. Jednak najczęściej skupia się ona na stymulacji owulacji u kobiety oraz spermatogenezy u mężczyzn, co osiąga się np. poprzez stosowanie środków farmakologicznych z hormonami. Z kolei w przypadku infekcji pomogą już same antybiotyki, a wad anatomicznych – operacja. Jeśli terapia pozostaje nieskuteczna możliwością są również zabiegi in vitro lub inseminacji.

Data publikacji: 27/04/2018, Data aktualizacji: 19/08/2020

Możliwość komentowania została wyłączona.

Polecane
Bezpłatne poradniki

Badania prenatalne

Badania prenatalne

POLECAMY

Ile kwasu foliowego przyjmować w ciąży

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Martwisz się rozwojem swojego dziecka?
Poroniłaś?

grupa badania prenatalne