15 listopada obchodzimy na całym świecie Dzień Krwi Pępowinowej. To dobra okazja, by dowiedzieć się jak najwięcej o zastosowaniu krwi pępowinowej i jej bankowaniu. Zawarte w krwi pępowinowej komórki macierzyste mogą posłużyć do leczenia ponad 80 chorób!
Krew pępowinowa to krew pozyskiwana tuż po porodzie z łożyska płodowego.
Próbkę uzyskuje się poprzez nakłucie tętnicy pępowinowej, zabieg ten jest nieinwazyjny i bezpieczny dla matki oraz dziecka [1], trwa kilka minut i może zostać przeprowadzony przez każdą wykwalifikowaną położną [2].
Krew pępowinowa jest wyjątkowa, ponieważ występują w niej cenne komórki macierzyste. Komórki te mogą się różnicować w inne komórki i, po wykonaniu u chorej osoby przeszczepu, poprawić stan kliniczny pacjenta.
Zastosowanie krwi pępowinowej jest bardzo szerokie – od badań naukowych po terapie lecznicze, a ponieważ stanowi ona materiał odpadowy, bankowanie krwi pępowinowej nie budzi wątpliwości natury etycznej.
Pobraną tuż po porodzie krew pępowinową można wykorzystać w terapii leczenia schorzeń układu krwiotwórczego i chłonnego [2]. Pozyskane z krwi pępowinowej komórki macierzyste mogą także poprawić stan zdrowia pacjentów, którzy chorują na [1]:
Krew pępowinowa stanowi najlepsze źródło komórek macierzystych do badań i terapii leczniczych z kilku powodów. Pobrane tuż po porodzie komórki nie niosą w sobie żadnych chorób ani mutacji, a ich pozyskanie jest łatwiejsze niż w przypadku komórek macierzystych ze szpiku (które także są standardowo stosowane w medycynie). Za wykorzystaniem komórek macierzystych z krwi pępowinowej przemawia także mniejsze ryzyko powikłań i prostsze procedury przeszczepu [2].
Światowy Dzień Krwi Pępowinowej to dzień, w którym w wielu krajach na całym świecie odbywają się wydarzenia mające na celu rozpopularyzować możliwości, jakie wynikają z bankowania krwi pępowinowej. Nie dość, że bankowanie krwi pępowinowej jest proste (próbki zamraża się w ciekłym azocie) to jeszcze może ono posłużyć polepszeniu jakości życia chorych i znacząco zniwelować objawy przypadłości, na którą cierpią.
Na świecie istnieje około 160 publicznych banków krwi pępowinowej, a także wiele placówek prywatnych, w których magazynuje się krew pępowinową. Mimo to, dla około 30% pacjentów potrzebujących przeszczepu wciąż nie udaje się odnaleźć odpowiedniego dawcy. Z powodu nieświadomości społecznej, większość krwi pępowinowej, zamiast zostać wykorzystaną do terapii medycznych, jest bezpowrotnie niszczona. Decyzja o bankowaniu krwi może uratować zdrowie, a nawet życie wielu osób, dlatego warto o tym pomyśleć, nie tylko w dniu 15 listopada.
Źródła:
1. Bielec B., Stojko R. Komórki macierzyste krwi pępowinowej – zastosowanie terapeutyczne. Postępy Higieny Medycyny Doświadczalnej 2015; 69: 853 – 863.
2. https://www.pbkm.pl/images/file_uploads/Przewodnik-po-najczestszych-pytaniach-medycznych-dotyczacych-bankowania-komorek-macierzystych-krwi-pepowinowej_1.pdf
Autor: Alicja Hudzik
Zdjęcie: pixabay.com
Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Data publikacji: 14/11/2019, Data aktualizacji: 06/11/2021
Dodaj komentarz