15 listopada, Światowy Dzień Krwi Pępowinowej 2019 r. 💧💧💧 Przeskocz do treści
Pobierz bezpłatny poradnik

15 listopada, Światowy Dzień Krwi Pępowinowej

krew pępowinowa, krew pępowinowa zastosowanie, Światowy Dzień Krwi Pępowinowej

15 listopada obchodzimy na całym świecie Dzień Krwi Pępowinowej. To dobra okazja, by dowiedzieć się jak najwięcej o zastosowaniu krwi pępowinowej i jej bankowaniu. Zawarte w krwi pępowinowej komórki macierzyste mogą posłużyć do leczenia ponad 80 chorób!

Czym jest krew pępowinowa?

Krew pępowinowa to krew pozyskiwana tuż po porodzie z łożyska płodowego.

Próbkę uzyskuje się poprzez nakłucie tętnicy pępowinowej, zabieg ten jest nieinwazyjny i bezpieczny dla matki oraz dziecka [1], trwa kilka minut i może zostać przeprowadzony przez każdą wykwalifikowaną położną [2].

Krew pępowinowa – zastosowanie – czym są komórki macierzyste?

Krew pępowinowa jest wyjątkowa, ponieważ występują w niej cenne komórki macierzyste. Komórki te mogą się różnicować w inne komórki i, po wykonaniu u chorej osoby przeszczepu, poprawić stan kliniczny pacjenta.

Krew pępowinowa – zastosowanie w badaniach naukowych i medycynie

Zastosowanie krwi pępowinowej jest bardzo szerokie – od badań naukowych po terapie lecznicze, a ponieważ stanowi ona materiał odpadowy, bankowanie krwi pępowinowej nie budzi wątpliwości natury etycznej.

Pobraną tuż po porodzie krew pępowinową można wykorzystać w terapii leczenia schorzeń układu krwiotwórczego i chłonnego [2]. Pozyskane z krwi pępowinowej komórki macierzyste mogą także poprawić stan zdrowia pacjentów, którzy chorują na [1]:

  • choroby neurodegeneracyjne,
  • choroby nowotworowe,
  • cukrzycę,
  • niedobory odporności,
  • talasemię,
  • toczeń rumieniowaty.

Krew pępowinowa stanowi najlepsze źródło komórek macierzystych do badań i terapii leczniczych z kilku powodów. Pobrane tuż po porodzie komórki nie niosą w sobie żadnych chorób ani mutacji, a ich pozyskanie jest łatwiejsze niż w przypadku komórek macierzystych ze szpiku (które także są standardowo stosowane w medycynie). Za wykorzystaniem komórek macierzystych z krwi pępowinowej przemawia także mniejsze ryzyko powikłań i prostsze procedury przeszczepu [2].

Warto poznać możliwości płynące z bankowania krwi pępowinowej

Światowy Dzień Krwi Pępowinowej to dzień, w którym w wielu krajach na całym świecie odbywają się wydarzenia mające na celu rozpopularyzować możliwości, jakie wynikają z bankowania krwi pępowinowej. Nie dość, że bankowanie krwi pępowinowej jest proste (próbki zamraża się w ciekłym azocie) to jeszcze może ono posłużyć polepszeniu jakości życia chorych i znacząco zniwelować objawy przypadłości, na którą cierpią.

Na świecie istnieje około 160 publicznych banków krwi pępowinowej, a także wiele placówek prywatnych, w których magazynuje się krew pępowinową. Mimo to, dla około 30% pacjentów potrzebujących przeszczepu wciąż nie udaje się odnaleźć odpowiedniego dawcy. Z powodu nieświadomości społecznej, większość krwi pępowinowej, zamiast zostać wykorzystaną do terapii medycznych, jest bezpowrotnie niszczona. Decyzja o bankowaniu krwi może uratować zdrowie, a nawet życie wielu osób, dlatego warto o tym pomyśleć, nie tylko w dniu 15 listopada.


Źródła:
1. Bielec B., Stojko R. Komórki macierzyste krwi pępowinowej – zastosowanie terapeutyczne. Postępy Higieny Medycyny Doświadczalnej 2015; 69: 853 – 863.
2. https://www.pbkm.pl/images/file_uploads/Przewodnik-po-najczestszych-pytaniach-medycznych-dotyczacych-bankowania-komorek-macierzystych-krwi-pepowinowej_1.pdf

Autor: Alicja Hudzik

Zdjęcie: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


 

Data publikacji: 14/11/2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Bezpłatne poradniki

Badania prenatalne

Badania prenatalne

POLECAMY

Ile kwasu foliowego przyjmować w ciąży

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Martwisz się rozwojem swojego dziecka?
Poroniłaś?

grupa badania prenatalne