Wczesne poronienie. Czym jest? - badaniaprenatalne.pl

Czym jest wczesne poronienie?

wczesne poronienie

Poronienie wczesne to utrata ciąży przed 12 tygodniem ciąży. Zdarza się stosunkowo często, objawiając zwykle krwawieniem, bólem podbrzusza, skurczami. Ponieważ dochodzi do niego w pierwszych tygodniach, bywa mylone ze spóźniającą się miesiączką. Przyczyn poronienia wczesnego może być wiele, jednak najczęściej są to losowe wady genetyczne u dziecka.

Wczesne poronienie – objawy podobne do miesiączki

Objawy wczesnego poronienia obejmują najczęściej krwawienie z pochwy, bóle w dole brzucha i w krzyżu, a także skurcze. Ich nasilenie zależne jest od tygodnia, w którym doszło do utraty ciąży. Im poronienie następuje później, tym objawy są bowiem mocniejsze. Przy poronieniu do 7 tygodnia ciąży pojawia się zwykle słabe krwawienie lub nawet plamienie, krew może być jasnoczerwona. Bóle brzucha są wtedy najczęściej podobne do tych przy okresie, a skurcze odczuwalne stosunkowo słabo.

Po 7. tygodniu we krwi zauważyć można skrzepy, krwawienie jest też bardzo obfite, a skurcze i bóle mocne, trudne do wytrzymania. Przy wczesnym poronieniu pojawić może się też bardzo duża ilość biało-różowego śluzu. U niektórych kobiet przy poronieniu obecna jest również gorączka (powyżej 38 stopni).

Przyczyny poronienia – najczęściej są niezależne od rodziców

Najczęstszą przyczyną przedwczesnego zakończenia ciąży są przypadkowe wady genetyczne – odpowiadają one za 70% wszystkich poronień. Wady te są niezależne od rodziców i pojawiają się losowo. Do przyczyn wczesnego poronienia należą również urazy brzucha, korzystanie z używek i niektórych leków, długotrwały i silny stres, wady w budowie anatomicznej układu rodnego czy nieprawidłowa implantacja zarodka.

Za poronienie odpowiadać mogą również choroby rodziców, w tym genetyczne (np. trombofilia wrodzona), zakaźne (np. różyczka), pasożytnicze (np. toksoplazmoza), choroby nerek czy inne schorzenia.

Zobacz również: Jakie badania warto zrobić, gdy dojdzie do poronienia?

Podejrzewasz poronienie? Zgłoś się do lekarza

Chociaż przy wczesnym poronieniu (szczególnie tym do 8 tygodnia ciąży) organizm najczęściej oczyszcza się w całości sam, warto wybrać się do lekarza lub szpitala na kontrolę. Specjalista sprawdzi, czy poronienie rzeczywiście nastąpiło i czy konieczny jest zabieg oczyszczenia macicy. Brak oczyszczenia może bowiem prowadzić do wykrwawienia lub pojawienia się zakażenia. W szpitalu kobieta uzyska również potrzebne informacje związane z jej sytuacją prawną i życiową, a także wskazówki dotyczące dalszego postępowania i badania przyczyn poronienia.

Więcej informacji

Poroniłaś i szukasz informacji na temat swoich praw oraz badań? Napisz do nas na info@badaniaprenatalne.pl lub zadzwoń pod numer telefonu 794 610 576.


poroniłam

W portalu poronilam.pl znajdziesz m.in. artykuły:


Czym jest wczesne poronienie?
5 Liczba ocen: 2

Data publikacji: 14/10/2016, Data aktualizacji: 16/01/2019

Przeczytaj również:

2 odpowiedzi na “Czym jest wczesne poronienie?”

  1. Anonim pisze:

    Witam! W dniu dzisiejszym obudziłam się zalana krwią. Dzień wcześniej bolało mnie podbrzusze. Dzisiaj był 16 dzień cyklu. Ze względu na bardzo obfite krwawienie i ból, udałam się na izbę przyjęć. W drzwiach zostalam poinformowana, że Panie Doktor już kończą i chcą wyjść, więc “mam szybko wskoczyć na fotel”. Usłyszałam, że tak się zdarza i jest to krwawienie miedzymiesiączkowe. Zapytałam, czy to normalne, że towarzyszy temu aż taki ból… odpowiedź – tak, normalne, proszę wziąć sobie w domu coś przeciwbólowego. Nie padło nawet pytanie czy mogłam być w ciąży. Co ciekawe, pomimo poinformowania lekarzy o bólu, na wypisie pojawiła się informacja “brzuch niebolesny, macica niebolesna, okolice przydatków niebolesne”. Zostałam wysłana do domu z zaleceniem wizyty u swojego ginekologa. Zapytam więc wprost… czy mogło być to wczesne poronienie? Dlaczego nie zostały wykonane badania krwi? Co dalej robić..? Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

    • Dzień dobry, nie jestem lekarzem i nie jestem w stanie określić, czy było to wczesne poronienie i dlaczego lekarze nie zdecydowali się na wykonanie badania krwi. Warto – zgodnie z zaleceniem – udać się na konsultację do lekarza ginekologa i opowiedzieć mu również o wątpliwościach dotyczących wizyty na izbie przyjęć. Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

POLECAMY

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA