Przy podejrzeniu poronienia w domu najlepiej zgłosić się od razu do lekarza lub udać do szpitala. Specjalista sprawdzi, czy rzeczywiście doszło do utraty ciąży, a następnie zajmie się Tobą w odpowiedni sposób. Bez względu na czas ciąży, po poronieniu masz prawo do skorzystania ze swoich uprawnień (pochowanie dziecka, urlop macierzyński, zasiłek pogrzebowy), a także wykonania badań.
Pierwszym krokiem powinno być jak najszybsze udanie się do szpitala lub lekarza ginekologa – niezależnie od tego, w którym tygodniu doszło do poronienia. Zminimalizuje to ryzyko utraty zbyt dużej ilości krwi czy pojawienia się zakażenia. Specjalista sprawdzi, czy wszystko jest w porządku, czy utrata ciąży rzeczywiście nastąpiła i czy konieczne jest oczyszczenie macicy. Otrzymasz również wsparcie psychologiczne oraz informacje prawne na temat swojej sytuacji.
Po poronieniu, jeśli zgłosisz się do lekarza, szpital wyda Ci także kartę zgonu lub kartę martwego urodzenia. Ten drugi dokument upoważnia do rejestracji dziecka w USC i odebrania należnych świadczeń, jednak by go wydać, szpital musi znać płeć dziecka. Może być więc konieczne wykonanie badań genetycznych płci.
Pochować dziecko możesz niezależnie od tego, w którym tygodniu doszło do utraty ciąży. Konieczne jest jednak posiadanie ze szpitala karty zgonu lub karty martwego urodzenia. Karta zgonu umożliwia jedynie pochowanie dziecka, natomiast karta martwego urodzenia – również skorzystanie ze świadczeń. Masz możliwość pochowania dziecka w mogile zbiorowej (na wielu cmentarzach znajdują się groby dzieci nienarodzonych) albo w grobie rodzinnym. Szczegóły ustal z zarządcą cmentarza.
Do sporządzenia karty martwego urodzenia konieczna jest znajomość płci dziecka, więc przy poronieniach przed 16 tygodniem ciąży możesz wykonać genetyczne badania płci. Masz do tego pełne prawo. Będąc w szpitalu poproś lekarza/położną o zabezpieczenie kosmówki, kawałeczka pępowiny w soli fizjologicznej, a następnie zleć w prywatnym laboratorium test DNA. Badanie genetyczne można wykonać również na podstawie bloczka parafinowego, który można wypożyczyć ze szpitala. Płeć zostanie określona w kilka dni.
Bardzo często, oprócz badania płci, rodzice zlecają badanie genetyczne przyczyn poronienia. Dzięki badaniom genetycznym płodu, oprócz odpowiedzi na pytanie: „dlaczego doszło do poronienia?” rodzice dowiedzą się, jakie są szanse na następne dziecko.
Po uzupełnieniu poniższego formularza badania nasz konsultant medyczny skontaktuje się z Państwem, poprowadzi Cię krok po kroku przez całą realizacje badania oraz udzieli odpowiedzi na Twoje pytania.
Polecamy: Badanie określające płeć płodu po poronieniu
Po wydaniu karty martwego urodzenia szpital ma 1 dzień na przekazanie jej do Urzędu Stanu Cywilnego. Może przekazać ją również Tobie – wtedy masz 3 dni na dopełnienie formalności w USC. Rejestracja dziecka oraz odebranie aktu urodzenia (z adnotacją o urodzeniu martwym) umożliwia skorzystanie z urlopu macierzyńskiego (56 dni od dnia poronienia) oraz odebrania zasiłku pogrzebowego (4000 złotych po zorganizowaniu pochówku).
Za 70% poronień odpowiedzialne są losowe wady genetyczne, niezależne od rodziców. Wykonując testy DNA na materiale poronnym od dziecka, możesz więc sprawdzić, czy to one były przyczyną poronienia. W wielu przypadkach wykonanie badań genetycznych pozwala na skrócenie diagnostyki i odzyskanie spokoju. Warto bowiem wiedzieć, że jeśli do poronienia doszło z powodu przypadkowej wady w DNA, poczęcie i urodzenie w przyszłości zdrowego dziecka jest bardzo prawdopodobne.
.
Data publikacji: 13/10/2016, Data aktualizacji: 15/12/2022
Dodaj komentarz