USG w piątym tygodniu ciąży - co widać podczas badania?

Piąty tydzień ciąży – co widać na USG?

piąty tydzień ciąży co widać na usg

Większość ciężarnych nie może się doczekać, aż zobaczy swojego maluszka. Wydarzy się to na pierwszym USG. Dobrym momentem na jego wykonanie jest piąty tydzień ciąży. Na tym etapie lekarz będzie mógł już uwidocznić ciążę na obrazie z ultrasonografu. Zobacz, co dokładnie widać na USG w piątym tygodniu ciąży!

Spis treści:

  1. Piąty tydzień ciąży – co słychać u Twojego maluszka?
  2. USG w piątym tygodniu ciąży – co widać podczas badania?
  3. Po co wykonywać USG w piątym tygodniu ciąży?

Piąty tydzień ciąży – co słychać u Twojego maluszka?

Twoje dziecko w piątym tygodniu ciąży jest niezwykle malutkie. Jego wielkość porównać można do ziarenka ryżu lub sezamu. Znajduje się ono już w pęcherzyku ciążowym, który będzie jego miejscem rozwoju przez najbliższy czas.
W piątym tygodniu nasze dziecko jest wciąż nierozwiniętym zarodkiem. Nie przypomina ono jeszcze ani trochę małego człowieka. W jego organizmie jednak wiele się dzieje. Powstają trzy listki zarodkowe: endoderma, ektoderma oraz mezoderma. To właśnie z nich później rozwiną się narządy wewnętrzne dziecka.

Zobacz również: Czy USG w ciąży jest szkodliwe?

USG w piątym tygodniu ciąży – co widać podczas badania?

Na USG w piątym tygodniu ciąża jest już widoczna, ale na monitorze nie zobaczymy jeszcze dziecka. Nie jesteśmy w stanie go dostrzec, ponieważ jest ono jeszcze zbyt małe. Dopiero około tydzień lub dwa później będziemy mogli zobaczyć dziecko.
Co więc zobaczymy na USG w 5 tygodniu ciąży? Doskonale widoczny będzie pęcherzyk ciążowy, a w nim pęcherzyk żółciowy. Rodzicom przypomina on często niewielką fasolkę.

Zobacz również: USG w ciąży – w którym tygodniu ciąży je wykonać? Jakie wybrać?

Po co wykonywać USG w piątym tygodniu ciąży?

Wykonanie badania USG w piątym tygodniu jest bardzo ważne. To właśnie wtedy lekarz potwierdza ciążę. Sprawdza on także czy zarodek rozwija się prawidłowo, ile mamy zarodków, czy ciąża nie obumarła i czy nie mamy do czynienia z pustym jajem płodowym. Bardzo ważne jest również skontrolowanie budowy i wielkości kobiecej macicy, jajników oraz jajowodów.

Zdarza się, że podczas badania USG w piątym tygodniu nic nie widać. Co to oznacza? Czy nie jestem w ciąży? Większość kobiet w tym momencie panikuje. Lepiej jednak zachować spokój. Może to oznaczać brak ciąży, ale wcale nie musi. Należy to potwierdzić wykonując badanie beta HCG z krwi. U kobiet ciężarnych jego wynik będzie wynosił 1000-1200 mlU/ml. Musimy jednak sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z ciążą pozamaciczną. W jej przypadku poziom beta HCG również może być wysoki. Należy więc to wykluczyć jak najszybciej.

Oceń

Data publikacji: 10/05/2023, Data aktualizacji: 26/05/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *