Trwała nietolerancja glutenu - 5 faktów o celiakii, które Cię zaskoczą.Badaniaprenatalne.pl

5 faktów o celiakii, które Cię zaskoczą

trwała nietolerancja glutenu

Celiakia, czyli trwała nietolerancja glutenu, nie jest zwykłą alergią. To poważna choroba autoimmunologiczna, która powoduje wyniszczenie kosmków jelitowych odpowiedzialnych za wchłanianie składników odżywczych, a co za tym idzie – niedożywienie organizmu i liczne niedobory. Poznaj 5 interesujących faktów o celiakii!

1. Celiakia ma podłoże genetyczne

Zachorować można tylko wtedy, gdy występują predyspozycje genetyczne do celiakii. Chodzi o geny HLA DQ2.2 i/lub HLA DQ2.5 i/lub HLA DQ8. Jeśli ich nie masz, chorobę można wykluczyć – teraz i w przyszłości. Co ważne, sama obecność tych genów nie świadczy jeszcze, że chorujesz. Mówi o tym, że istnieje możliwość, że trwała nietolerancja glutenu się pojawi. Geny mogą zostać odziedziczone, dlatego jeśli jedna osoba je ma, warto przebadać bliskich.

2. Celiakia nie jest chorobą wieku dziecięcego

Chociaż wciąż panuje przekonanie, że chorują wyłącznie dzieci… Tak naprawdę zachorować na celiakię można bez względu na wiek. Co więcej – z celiakii się nie wyrasta. Trwała nietolerancja glutenu może aktywować się u osób z predyspozycjami genetycznymi pod wpływem różnych czynników, np. infekcji układu pokarmowego, ciąży, stresu, spadku odporności, operacji czy podeszłego wieku.

3. Celiakia może powodować anemię, niepłodność czy poronienia

Objawy celiakii najczęściej są nieoczywiste – bóle brzucha, wzdęcia, biegunki etc. nie występują u wszystkich chorych. Zwykle pojawiają się m.in. afty w jamie ustnej, zmęczenie, spadek libido, anemia, kłopoty z płodnością, problemy skórne…
Nieleczona celiakia może wiązać się też z poronieniami, depresją czy powodować kłopoty z rozwojem i wzrostem u dzieci. Czasami celiakia może przebiegać nawet bezobjawowo, jednak niszczyć organizm od środka!  

4. 95% chorych nie wie o swojej celiakii

Jedynie 5% chorych ma świadomość choroby i może prawidłowo ją leczyć. Reszta cierpi z powodu nieprzyjemnych objawów i bezskutecznie szuka ich podłoża. Celiakia – z powodu tak różnorodnych objawów – często jest mylona z innymi schorzeniami i nieprawidłowo diagnozowana. Średni czas diagnostyki trwa aż 10-12 lat!

5. Celiakia często występuje z innymi chorobami…

…autoimmunologicznymi. Tego typu schorzenia często występują razem. Chodzi m.in. o Hashimoto, cukrzycę typu 1, łysienie plackowate czy reumatoidalne zapalenie stawów. Przykładowo, jeśli masz Hashimoto, jesteś aż 10 razy bardziej narażona na zachorowanie również na celiakię!

 

Przeczytaj również:

28/11/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Reklama

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj inne:
Urodzenie zdrowego dziecka

Witam. Mam 29 lat i dwoje dzieci. Pierwszą ciążę poroniłam w 10 tygodniu ciąży (miałam łyżeczkowaną macicę), druga ciąża na podtrzymaniu (urodziłam zdrową córeczkę), trzecia ciąża(branie tabl.na zajście w ciążę, ciąża na podtrzymaniu od 4...

Zamknij