Trwała nietolerancja glutenu - 5 faktów o celiakii, które Cię zaskoczą.Badaniaprenatalne.pl

5 faktów o celiakii, które Cię zaskoczą

trwała nietolerancja glutenu

Celiakia, czyli trwała nietolerancja glutenu, nie jest zwykłą alergią. To poważna choroba autoimmunologiczna, która powoduje wyniszczenie kosmków jelitowych odpowiedzialnych za wchłanianie składników odżywczych, a co za tym idzie – niedożywienie organizmu i liczne niedobory. Poznaj 5 interesujących faktów o celiakii!

1. Celiakia ma podłoże genetyczne

Zachorować można tylko wtedy, gdy występują predyspozycje genetyczne do celiakii. Chodzi o geny HLA DQ2.2 i/lub HLA DQ2.5 i/lub HLA DQ8. Jeśli ich nie masz, chorobę można wykluczyć – teraz i w przyszłości. Co ważne, sama obecność tych genów nie świadczy jeszcze, że chorujesz. Mówi o tym, że istnieje możliwość, że trwała nietolerancja glutenu się pojawi. Geny mogą zostać odziedziczone, dlatego jeśli jedna osoba je ma, warto przebadać bliskich.

2. Celiakia nie jest chorobą wieku dziecięcego

Chociaż wciąż panuje przekonanie, że chorują wyłącznie dzieci… Tak naprawdę zachorować na celiakię można bez względu na wiek. Co więcej – z celiakii się nie wyrasta. Trwała nietolerancja glutenu może aktywować się u osób z predyspozycjami genetycznymi pod wpływem różnych czynników, np. infekcji układu pokarmowego, ciąży, stresu, spadku odporności, operacji czy podeszłego wieku.

3. Celiakia może powodować anemię, niepłodność czy poronienia

Objawy celiakii najczęściej są nieoczywiste – bóle brzucha, wzdęcia, biegunki etc. nie występują u wszystkich chorych. Zwykle pojawiają się m.in. afty w jamie ustnej, zmęczenie, spadek libido, anemia, kłopoty z płodnością, problemy skórne…
Nieleczona celiakia może wiązać się też z poronieniami, depresją czy powodować kłopoty z rozwojem i wzrostem u dzieci. Czasami celiakia może przebiegać nawet bezobjawowo, jednak niszczyć organizm od środka!  

4. 95% chorych nie wie o swojej celiakii

Jedynie 5% chorych ma świadomość choroby i może prawidłowo ją leczyć. Reszta cierpi z powodu nieprzyjemnych objawów i bezskutecznie szuka ich podłoża. Celiakia – z powodu tak różnorodnych objawów – często jest mylona z innymi schorzeniami i nieprawidłowo diagnozowana. Średni czas diagnostyki trwa aż 10-12 lat!

5. Celiakia często występuje z innymi chorobami…

…autoimmunologicznymi. Tego typu schorzenia często występują razem. Chodzi m.in. o Hashimoto, cukrzycę typu 1, łysienie plackowate czy reumatoidalne zapalenie stawów. Przykładowo, jeśli masz Hashimoto, jesteś aż 10 razy bardziej narażona na zachorowanie również na celiakię!

 

5 faktów o celiakii, które Cię zaskoczą
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

28/11/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
zakrzepica w połogu
Zakrzepica w połogu? Zdarza się częściej, niż myślisz!

Każda przyszła mama wie, że podczas ciąży rośnie ryzyko zakrzepicy, m.in. ze względu na zmiany hormonalne. Niewiele zdaje sobie jednak sprawę, że podczas połogu, czyli ok. 6-tygodniowego okresu, gdy kobiece ciało wraca do stanu sprzed...

Zamknij