Ból brzucha, wzdęcia, biegunki… to może być nietolerancja glutenu lub laktozy

Ból brzucha wzdęcia biegunki

Jeśli dokuczają Ci kłopoty z układem pokarmowym, skarżysz się na ból brzucha, biegunki czy wzdęcia – sprawdź, czy nie masz nietolerancji glutenu i/lub laktozy! Obie te nietolerancje często współwystępują. Bywa również, że nietolerancja laktozy spowodowana jest przez celiakię. Odpowiednia diagnoza i leczenie pomogą Ci uwolnić się od dokuczliwych objawów.

Nie tylko bóle brzucha – poznaj objawy nietolerancji

Zarówno celiakia, jak i nietolerancja laktozy mogą objawiać się kłopotami gastrycznymi. Pojawiają się więc m.in. ból brzucha, zaparcia, biegunki, wzdęcia, wymioty, mdłości czy brak apetytu. Nierzadko mogą wystąpić też objawy nieoczywiste, na początku z nietolerancjami w ogóle niekojarzone.

Chodzi przede wszystkim o przewlekłe zmęczenie, rozdrażnienie, nerwowość, bóle kości, bóle stawów, problemy skórne (m.in. egzemę), spadek koncentracji czy astmę.

Nietolerancja laktozy i celiakia mogą współwystępować

Obie mają bowiem źródło w jelitach, zaburzając ich równowagę. A nie bez powodu organ ten nosi miano „drugiego mózgu” człowieka – jakikolwiek stan zapalny, szczególnie przewlekły, niekorzystnie wpływa na cały organizm.
To właśnie kłopoty w jelitach nierzadko powodują różnego rodzaju schorzenia. Przykładowo, nieleczona celiakia aż o 50% może zwiększać ryzyko wystąpienia raka! Może spowodować też m.in. depresję, niepłodność, anemię czy poronienia.

Czasami to celiakia powoduje nietolerancję laktozy

I to nie są wcale rzadkie sytuacje! Dlaczego nietolerancja laktozy może wynikać więc z celiakii? Trwała nietolerancja glutenu powoduje nieprawidłową reakcję układu odpornościowego. Gdy chory dostarczy organizmowi gluten, zaczyna on działać toksycznie – tworzą się przeciwciała, które niszczą jelita. Dochodzi do degradacji kosmków jelitowych, czyli wypustek odpowiedzialnych za wchłanianie składników odżywczych.

Ich nieprawidłowa praca wiąże się z licznymi niedoborami i niedożywieniem. Może dojść m.in. do niedoboru enzymu, który trawi laktozę – laktazy. To właśnie wówczas pojawia się nietolerancja laktozy.

Nietolerancja laktozy może być odwracalna

Właśnie wtedy, gdy wynika z nieleczonej celiakii. W takim przypadku mówi się o wtórnej nietolerancji laktozy, którą można wyleczyć. Wówczas nie ma konieczności unikania produktów mlecznych. Wystarczy odpowiednia diagnostyka, a później eliminacja glutenu, by cieszyć się lepszym zdrowiem i samopoczuciem. Jak zatem sprawdzić, czy nietolerancja laktozy jest odwracalna i czy towarzyszy jej celiakia?

Test DNA – najszybsza metoda diagnostyki

Dzięki badaniu genetycznemu szybko sprawdzisz, czy źródło Twoich problemów leży w genach. Aby chorować na celiakię, muszą występować u Ciebie konkretne geny. Jeśli test DNA je wykluczy, również trwała nietolerancja glutenu zostanie wykluczona. Także za nietolerancję laktozy odpowiada mutacja genetyczna. Jeden test DNA w kierunku obu schorzeń pomoże Ci poznać źródło Twoich problemów i rozpocząć dostosowane do stanu Twojego zdrowia leczenie.

testdna logotypArtykuł powstał we współpracy z www.testDNA.pl


5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 08/08/2017, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *