Nietolerancja laktozy w ciąży

nietolerancja laktozy w ciąży

 

Problemy żołądkowe to dla przyszłej mamy codzienność. Wzdęcia, uczucie pełności i przelewania w brzuchu, biegunka czy ból brzucha nie zawsze są powodem do niepokoju. Jeśli jednak zauważyłaś, że doskwierają Ci przede wszystkim po spożyciu mleka i jego przetworów sprawdź, czy nie masz tak jak blisko 38% Polaków nietolerancji laktozy.

Czym jest nietolerancja laktozy
Objawy nietolerancji laktozy
Wpływ nietolerancji laktozy w ciąży na dziecko
Nietolerancja laktozy u dorosłych

Czym jest nietolerancja laktozy

Nietolerancja laktozy spowodowana jest niedoborem w organizmie enzymu laktazy. Enzym ten odpowiedzialny jest za trawienie laktozy czyli cukru mlecznego. Choroba ta może mieć różne podłoże: genetyczne (wynika mutacji z jednym z genów odpowiedzialnych za wytwarzanie enzymu trawiącego cukier mleczny), alergiczne ale też może towarzyszyć innym schorzeniom np. infekcji jelit.

O ile nietolerancja laktozy o podłożu alergicznym i ta, która towarzyszy innym schorzeniom może zostać wyleczona wraz z chorobą, która ją spowodowała, o tyle nietolerancja laktozy spowodowana zmianami w genach już nie. Taka nietolerancja laktozy towarzyszy nam już do końca życia i wymaga zmiany dotychczasowej diety.

Nie lekceważ objawów nietolerancji laktozy

Wiele osób uważa, że mając nietolerancję laktozy i spożywając mleko narażają się tylko na dyskomfort ze strony układu pokarmowego – ból brzucha, wzdęcia czy biegunkę. Tymczasem choroba ta ma poważny wpływ na zdrowie pacjenta. Może powodować astmę, zapalenie zatok, osteoporozę, bóle stawów i kości itp. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i podjęcie właściwego leczenia.

Mając nietolerancję laktozy nie wystarczy odstawić mleko. Pamiętaj, że laktoza znajduje się w wielu produktach spożywczych m.in. słodyczach, frytkach i żywności przetworzonej. Dodatkowo jeśli masz nietolerancję laktozy konieczne jest właściwe suplementowanie wapnia. Pomocna będzie konsultacja z dietetykiem klinicznym, który zaplanuje dla Ciebie cały plan żywieniowy tak, abyś mogła jeść, to co lubisz i jednocześnie nie narażać się na skutki nietolerancji laktozy.

Czy nietolerancja laktozy w ciąży może wpłynąć na Twoje dziecko?

Przyszłe mamy, które mają nietolerancję laktozy nie są w stanie w ciąży przyjmować pokarmów bogatych w wapń. Twoje ciało z kolei będzie potrzebować wapnia dla kości i zębów maluszka. Organizm matki jest tak „zaprogramowany”, że w pierwszej kolejności zaspokaja potrzeby dziecka. To może się więc to poważnie odbić na Twoim zdrowiu.

Przede wszystkim grozi Ci osteopenia – zmniejszenie gęstości kości. Jeśli w porę nie podejmiesz leczenia może się ona rozwinąć w osteoporozę. Z drugiej strony w przypadku nietolerancji laktozy typu dorosłego nawet jeśli spożywasz mleko i jego przetwory w dużej ilości Twój organizm i tak będzie miał problem z wykorzystaniem zawartego w nim wapnia.

Dlatego tak ważne jest stwierdzenie przyczyny nietolerancji laktozy – czy jest to alergia, nabyta nietolerancja laktozy czy też wrodzona. To pozwoli Ci podjąć odpowiednie kroki zapobiegając groźnym powikłaniom w przyszłości. Po urodzeniu dziecka będziesz potrzebowała sporo siły do tego, aby móc się nim dobrze opiekować. Problemy ze stawami i kośćmi nie ułatwią Ci tego.

Zobacz też: Objawy nietolerancji glutenu

 


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 11/04/2017, Data aktualizacji: 08/11/2021

3 odpowiedzi na “Nietolerancja laktozy w ciąży”

 1. Angelika Angelika pisze:

  Witam. Mam nietolerancje laktozy. Jestem w ciazy. Do tej pory nie mialam mdlosci ani wymiotow. Od jakiegos czasu Przyjmuje lek Luteina 50mg dopochwowo. Posiada laktoze. Brzuch pobolewa mnie. Kilka razy wymiotowalam. 17 października mam wizytę u ginekologa i powiem o tym ale wcześniej zapomniałam powiedzieć że mam nietolerancje laktozy. Czy nic nie grozi dla maluszka ? Troszkę się boję.

  • Redakcja badaniaprenatalne.pl Redakcja badaniaprenatalne.pl pisze:

   Dzień dobry,
   proszę jak najszybciej skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciąże, nawet telefonicznie i się poradzić. Lekarz zna przebieg Pani ciąży oraz choroby. Ogólnie wiadomo, że że jak pacjent ma nietolerancje laktozy to raczej nie powinien przyjmować jej w każdej postaci. Wwymioty mają swoje skutki uboczne zarówno dla mamy jak i maluszka, ale jeszcze raz ZAZNACZAMY, aby najlepiej skonsultowała się Pani z lekarzem prowadzącym. Nawet telefonicznie.

 2. Angelika Angelika pisze:

  Witam. Mam nietolerancje laktozy. Jestem w ciazy. Do tej pory nie mialam mdlosci ani wymiotow. Od jakiegos czasu Przyjmuje lek Luteina 50mg dopochwowo. Brzuch pobolewa mnie. Kilka razy wymiotowalam. 17 października mam wizytę u ginekologa i powiem o tym. Czy nic nie grozi dla maluszka ? Troszkę się boję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *