Tego nie wiedziałaś o testach na ojcostwo - testy na ojcostwoBadaniaprenatalne.pl

Tego nie wiedziałaś o testach na ojcostwo

Wybierając laboratorium do testu na ojcostwo warto robić to świadomie, gdyż okazuje się, że nie każda placówka może zagwarantować nam pewny wynik. Niewątpliwie warto korzystać z usług akredytowanych laboratoriów. Równie ważne są certyfikaty i kwalifikacje pracowników, którzy żeby wykonywać pewne badania DNA muszą mieć odpowiednie wykształcenie i doświadczenie w pracy.

Testy na ojcostwo dają pewność, jakiej wcześniej nie dawały żadne inne metody

Stosowana w przeszłości metoda serologiczna była zawodna, ponieważ nie ustalano w niej ojcostwa na podstawie unikatowych cech, a w oparciu o analizę powtarzających się wśród ludzi grup krwi. Właśnie dlatego w zasadzie całkowicie metoda ta została wyparta przez badania DNA, które potrafią jednoznacznie wskazać czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka.

Z punktu widzenia klienta samo badanie jest proste. Polega na porównaniu ze sobą profili genetycznych ojca i dziecka. Tworzy się je na podstawie analizy DNA otrzymanego z dowolnego materiału – wymazu z policzka, szczoteczki do zębów, gumy do żucia czy poślinionego znaczka pocztowego. Prostota wykonania takiego testu na ojcostwo sprawia, że pacjenci sięgają po nie coraz chętniej. Coraz więcej otwiera się też firm oferujących tego typu usługi.

Laboratoria reklamują swoje badania jako pewne, ale czy rzeczywiście tak jest?

Pewny test na ojcostwo to taki, który potwierdza je z prawdopodobieństwem wyższym niż 99,9999%, a wyklucza je w 100%. Uzyskując taki wynik laboratorium spełnia jednocześnie kryteria Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii.

To bardzo ważne, dlatego wybierając laboratorium do testu na ojcostwo, warto sprawdzić z jakim prawdopodobieństwem ojcostwa wystawia ono wszystkie swoje wyniki.

Z drugiej strony trzeba mieć na uwadze fakt, że test na ojcostwo, przez to, że opiera się na zasadzie prawdopodobieństwa, nigdy nie potwierdzi go na 100%. Laboratorium opiera wszystkie swoje badana na założeniu, że teoretycznie, gdzieś w obrębie danej populacji mogą żyć dwie niespokrewnione ze sobą osoby, które będą miały identyczny profil DNA. Szansa, że taka sytuacja rzeczywiście mogłaby mieć miejsce jest prawie żadna, zwłaszcza przy potwierdzeniu ojcostwa na poziomie 99,9999%. Ale nie można jej tak całkowicie wykluczyć.


POBIERZ DARMOWY PORADNIK PDF

Testy na ojcostwo – te tanie często wykonywane są za granicą

W Wielkiej Brytanii albo Nowym Meksyku, a cena za taki test na ojcostwo mieści się w granicach kilkuset złotych. Próbki do badania klient pobiera samodzielnie w domu, za pomocą nadesłanego pocztą zestawu.

Następnie odsyła je z powrotem i czeka na wynik, który przychodzi średnio po 2 tygodniach. Składa się on przeważnie jedynie ze słownej interpretacji, czyli informacji o tym, czy badany mężczyzna jest ojcem badanego dziecka. Najczęściej sporządzony jest też wyłącznie w języku obcym. Brak w nim natomiast wykazu wszystkich uwzględnionych w badaniu markerów (to one tworzą wspomniany profil genetyczny), co bez wątpienia obniża jego wiarygodność.

Nieusatysfakcjonowani takim wynikiem klienci, często decydują się wykonać badanie DNA jeszcze raz w innym laboratorium. Powtórna analiza oznacza jednak ponownie poniesiony koszt.

Polskie laboratoria też oferują tanie testy na ojcostwo

A zlecenie realizowane jest drogą wysyłkową. Zakres próbek, które klient może wykorzystać w badaniu jest zazwyczaj mocno ograniczony. Są laboratoria, które w podstawowej cenie analizują tylko wymazy z policzka. Badanie innych próbek wiąże się z dopłatą. Podobnie jak analiza kolejnej próbki, w przypadku zanieczyszczenia tej pierwszej, albo pobranie próbek przez osobę z personelu medycznego.

Pewny test na ojcostwo zagwarantuje analiza 24 markerów DNA

Zwłaszcza jeśli w badaniu biorą udział tylko potencjalny ojciec z dzieckiem. W takim przypadku przeprowadzenie testu na podstawie 16 markerów genetycznych (pula, z której korzysta znaczna część laboratoriów) może okazać się niewystarczająca do wydania wyniku spełniającego wymagania Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii. Jeśli prawdopodobieństwo ojcostwa przy potwierdzeniu jest niższe niż wspomniane 99,9999% zwykle trzeba rozszerzyć liczbę analizowanych markerów do 24, albo pobrać próbki DNA od matki dziecka.

Szukając laboratorium do badania ojcostwa warto sprawdzić, czy jest to laboratorium akredytowane, czy wydany w nim wynik ma profile genetyczne oraz czy wszystkie swoje badania wykonuje na podstawie 24 markerów DNA. Są to elementy, które mają bezpośrednie przełożenie na pewność wyniku i świadczą o tym, że placówka wykonuje swoje analizy rzetelnie.


Artykuł powstał we współpracy z portalem pewnytato.pl

pewnytato

.

 

 

Tego nie wiedziałaś o testach na ojcostwo
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

27/09/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
jak przygotować dziecko do operacji
Jak przygotować dziecko do operacji? Wcześniej wykonaj u niego to badanie

Twoje dziecko będzie miało operację pod narkozą lub w znieczuleniu miejscowym? Przed zabiegiem warto upewnić się, czy malec nie ma nadwrażliwości na któryś z leków. Ułatwi to anestezjologowi dobranie najodpowiedniejszego środka znieczulającego i tym samym...

Zamknij