Planowanie ciąży

test pappa zly wynik, zły test pappa a zdrowe dziecko, nieprawidłowy wynik testu pappa, dobre usg złe wyniki pappa

W życiu każdego człowieka są takie chwile, które pozostają w pamięci na zawsze. Poczęcie i narodziny dziecka zdecydowanie należą właśnie do tego rodzaju przeżyć. Niemal wszyscy rodzice zdecydowanie twierdzą, iż jest to jeden z najważniejszych i zarazem najpiękniejszych momentów w ich życiu.

Nic więc dziwnego, że tak wiele kobiet chce dobrze przygotować się do ciąży. Jak to zrobić? Na kilka miesięcy przed planowanym terminem zajścia w ciążę powinnaś zaprzestać przyjmowania środków antykoncepcyjnych, aby twój organizm mógł wrócić do normy. Pamiętaj, że w krótkim czasie po zaniechaniu antykoncepcji istnieje zwiększone ryzyko ciąży mnogiej.

Planowanie ciąży – jakie badania zrobić?

Przygotowanie do ciąży wiąże się z wizytą u lekarza w celu konsultacji oraz zlecenia odpowiednich badań przed ciążą, takich jak:

  • badanie grupy krwi Twojej i partnera,
  • poziom glukozy,
  • badanie ogólne moczu,
  • morfologia oraz płytki krwi,
  • krzepliwość krwi,
  • badanie na obecność przeciwciał toksoplazmozy,
  • badanie na obecność przeciwciał wirusa cytomegalii,
  • badania na obecność przeciwciał różyczki,
  • hormonalne badania tarczycy – jeśli wykażą niedoczynność, płodność kobiety może być obniżona,
  • podstawowe badania hormonalne, określające poziomy hormonów kobiecych,
  • badanie na obecność antygenu HBS,
  • cytologia i czystość pochwy,
  • USG narządu rodnego i piersi,
  • badania genetyczne – u kobiet po 35 roku życia.

Wyniki badań przed ciążą, którym się poddasz pozwolą na podjęcie przez lekarza decyzji o ewentualnym leczeniu lub zalecanych sczepieniach. Przeczytaj więcej: Badania i szczepienia przed ciążą

Jednym z najniebezpieczniejszych powikłań ciąży i połogu jest zakrzepica

Być może nie słyszałaś jeszcze o tym, że zakrzepica bardzo często przebiega bezobjawowo, a zator tętnicy płucnej bywa przyczyną zgonu ciężarnych. Czytaj więcej: Zakrzepica w ciąży

Infekcje układu moczowo-płciowego u kobiet w ciąży

Czy wiesz, że stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i życia płodu? Co gorsza, często tego typu zakażenia przebiegają całkowicie bezobjawowo, a przyszła matka nie ma świadomości istniejącego zagrożenia. Dlatego też to takie ważne, aby przed planowaną ciążą upewnić się, że nic nam nie dolega. Czytaj więcej: Zakażenia układu moczowo-płciowego

Planowanie ciąży a styl życia

poradnik_przygotowania_do_ciazyJeśli w najbliższym czasie planujesz zajście w ciążę, już teraz powinnaś zacząć stopniowo zmieniać swój styl życia. Przygotowanie do ciąży to najwyższy czas abyś rzuciła palenie i unikała palenia biernego. Pamiętaj, że dym z papierosów jest bardzo szkodliwy . Za jego przyczyną do twojego organizmu dostaje się około 4 tysięcy substancji trujących, które przenikają do wszystkich komórek organizmu (również jajowych). Palenie zmniejsza ilość tlenu we krwi, który jest niezbędny dla prawidłowego wzrostu i rozwoju płodu, zwiększa też ryzyko poronienia. Ponadto dzieci kobiet palących podczas ciąży wolniej rosną i częściej zapadają na choroby alergiczne.

Oprócz zaniechania palenia przed planowaniem ciąży powinnaś też zrezygnować z alkoholu, który także zwiększa ryzyko poronienia. Powinnaś uważać na zażywane leki. Poinformuj swojego lekarza o planowanej ciąży, a ten z pewnością uwzględni ten fakt podczas przepisywania Ci lekarstw.

Powinnaś także unikać stresu oraz hałasu o dużym nasileniu a także szkodliwych substancji i chemikaliów. Przygotowanie do ciąży to również rezygnacja z odwiedzania sauny i solarium oraz gorących kąpieli. Nie zapomnij także o wizycie u stomatologa. Próchnica jest źródłem zakażenia, która może doprowadzić do infekcji u płodu i spowodować poród przedwczesny. Przeczytaj też: Kondycja przed ciążą

Dieta przed ciążą

Ważne jest też byś przed planowaniem ciąży utrzymywała odpowiednią dietę i kondycję. Tłuszcze, cukry i kofeinę zastąp warzywami i owocami. Już teraz powinnaś pomyśleć o przyjmowaniu kwasu foliowego. Dzienna dawka 0,4 mg tego składnika może uchronić twoje dziecko przed wadami centralnego układu nerwowego.


Patron główny działu:

Przeczytaj więcej:


5/5 - (3 głosów / głosy)

Data publikacji: 05/06/2015, Data aktualizacji: 10/11/2021

2 odpowiedzi na “Planowanie ciąży”

  1. patrycja patrycja pisze:

    do planowania rodziny i kontroli swoich dni płodnych polecam komputer cyklu cyclotest myway

  2. Wszystkie pary planujące ciążę zapraszamy do odwiedzenia nowego portalu dla przyszłych rodziców Prekoncepcja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *