Kondycja przed ciążą i w ciąży

Kondycja w ciąży

Dobra kondycja fizyczna ciężarnej odgrywa bardzo dużą rolę. Zmniejsza dolegliwości ciążowe związane m.in. z bólami stawów i kręgosłupa, skrzywienia, obrzęki itp. Ponadto wpływa pozytywnie na samopoczucie ciężarnej oraz na łatwiejszy poród. O dobra kondycję warto zatroszczyć się już przed ciążą. Pamiętaj, że im w lepszej formie będziesz zanim zajdziesz w ciąże tym szybciej Twoje ciało wróci do normy po urodzeniu dziecka.

Kondycja przed ciążą – warto zadbać o prawidłową wagę ciała

Niedowaga negatywnie wpływa na płodność. Jest przyczyną niedoboru witamin oraz minerałów oraz zaburza równowagę hormonalną. W skrajnych przypadkach może również doprowadzić do zatrzymania owulacji.

jakie badania przed ciążą

Negatywnie na ciążę wpływa także zbyt duża ilość kilogramów. Znaczna nadwaga jest przyczyną cukrzycy i nadciśnienia. Często powoduje także przedwczesne porody czy też jest przyczyną cesarskiego cięcia. W czasie ciąży surowo zabrania się stosowanie drastycznych diet. Pamiętaj, że pokarm, który spożywasz odżywia nie tylko Ciebie, ale także Twojego maluszka.

Ciężarna nie powinna także być narażona na długotrwały, wyczerpujący wysiłek stąd też trudno zrzucić nawet kilka nadprogramowych kilogramów w czasie ciąży. Postaraj się więc zadbać o to, żeby przynajmniej 3 miesiące przed ciążą Twoja waga była właściwa i stabilna.

Zobacz też: Badania i szczepienia przed ciążą

W okresie ciąży zaleca się kobietom określone ćwiczenia…

…które nie powodują wstrząsów i nie wiążą się z ryzykiem upadku itp. Warto uczestniczyć w zajęciach ruchowych przygotowanych specjalnie z myślą o ciężarnych. Są one organizowane bardzo często przez kluby fitness. Ich podstawową zaletą jest dobór odpowiednich ćwiczeń w ciąży, które nie tylko nie zaszkodzą rozwijającemu się maluszkowi ale sprawią, że Twoja kondycja psychiczna i fizyczna będzie znacznie lepsza i lepiej będziesz znosić ciążę. Pamiętaj, że kiedy Ty jesteś w dobrej formie i jesteś zadowolona wówczas Twój maluszek także jest zadowolony.

Podczas ćwiczeń w ciąży przygotowanych z myślą o ciężarnych szczególną wagę przywiązuje się do mięśni brzucha, pośladków, krocza oraz pleców. To właśnie one pomagają podczas porodu oraz zapewniają dobre samopoczucie podczas ciąży (brak bólów, obrzęków itp.). Ćwiczy się także oddychanie (będzie to szczególnie przydatne podczas akcji porodowej), instruktorzy często pokazują również ćwiczenia, które warto wykonywać w poszczególnych fazach połogu.

Przeczytaj również: Jak przygotować się do ciąży?


Patron główny działu:

Przeczytaj więcej:

 


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 06/06/2015, Data aktualizacji: 07/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *