Jak dbać o dobre samopoczucie w ciąży?

dobre samopoczucie w ciąży?

Ciąża to szczególny czas, który ma ogromny wpływ na życie kobiety. Towarzyszące mu dobre samopoczucie jest ważne zarówno dla niej jak i dla rozwijającego się dziecka. Nie jest nowością stwierdzenie, że przyszła mama powinna unikać stresów, dużo odpoczywać oraz zdrowo się odżywiać. Co wpływa na samopoczucie przyszłej mamy i jak je skutecznie poprawić?

W czasie oczekiwania na dziecko, obok radości, kobiecie mogą towarzyszyć różne obawy. W głowie pojawia się coraz więcej pytań: Czy dziecko będzie zdrowe? Jak spełnię się w roli matki? Jak będzie teraz wyglądało moje życie? Są to obawy częste i zupełnie naturalne.

Towarzyszą one każdej osobie, która wkrótce znajdzie się w zupełnie nowej sytuacji. Dodatkowo samopoczucie mogą pogorszyć codziennie stresowe sytuacje. Pamiętajmy, że w czasie ciąży odbieramy je znacznie bardziej intensywnie.

Od euforii do przygnębienia

Już po zapłodnieniu nasila się wydzielanie hormonów – związków chemicznych koordynujących procesy zachodzące w komórkach. Intensywne zmiany hormonalne powodują przykre efekty uboczne takie jak nudności, zaparcia, zgagę i obrzęki.

Są również przyczyną zmian nastroju – od euforii do przygnębienia, a nawet depresji. Jest to zupełnie normalne zjawisko, jeśli jednak jest zbyt mocno odczuwalne, warto porozmawiać o tym z lekarzem.

Lęki przyszłej mamy

W przypadku niektórych lęków pomóc może rozmowa z rodziną, przyjaciółmi i lekarzem. Warto informować bliskich o gorszym dniu. Ciąża i złe samopoczucie nie powinny psuć relacji z nimi, a wręcz przeciwnie to okazja do tego, aby je umocnić.

Jeżeli obawy przyszłej mamy są ściśle związane ze zdrowiem dziecka, warto wykonać badania prenatalne. Ich pozytywny wynik z pewnością przyniesie ulgę i spokój. Warto wspomnieć, że w ciąży dostępny jest również bezpieczny test na ojcostwo.

Zatem jeśli głównym powodem sytuacji stresowej jest niepewność, co do ojcostwa rozwijającego się maluszka, można szybko rozwiązać tę kwestię przeprowadzając odpowiednie badanie.

Naturalny jest też lęk przed porodem. W sytuacji, gdy to Twoja pierwsza ciąża, nie wiesz jeszcze czego możesz się spodziewać. Z kolei jeśli już rodziłaś, być może masz za sobą złe doświadczenia i to one wywołują strach. Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku warto udać się do szkoły rodzenia, porozmawiać z innymi przyszłym matkami i skupić na przyjemnych rzeczach.

Staraj się nie myśleć o porodzie, nie zastanawiać nad ewentualnym bólem itp. Wszystko, co możesz teraz zrobić, to przygotować się na ten moment najlepiej jak się da np. wykonując właściwe ćwiczenia. Jeśli czujesz, że Twój lęk nabiera zbyt dużego natężenia poszukaj pomocy psychologa. Rozmowa z nim może przynieść naprawdę dużą ulgę.

Piękna i modna przyszła mama

Mówi się, że kobieta w ciąży promienieje – jej włosy są wyjątkowo piękne, skóra nabiera blasku i staje się bardziej jędrna a piersi pełniejsze. Sporo w tym prawdy, jednak mogą się pojawić problemy w postaci trądziku czy rozstępów. Można, a wręcz powinno się pielęgnować ciało dobierając kosmetyki odpowiednie dla kobiet w ciąży.

Kobieta może przytyć nawet 15 kg. W tym czasie ma też zwykle zwiększony apetyt, warto więc wybierać produkty nie tylko zdrowe ale i mniej kaloryczne. Aby nie przytyć za dużo, istotne jest pożywne śniadanie i ograniczenie podjadania między posiłkami.

Dzięki odpowiednio dobranemu zestawowi ciążowemu (bielizna, sukienki, tuniki itp.), można przy tym wyglądać modnie i ładnie bez zasłaniania bardziej krągłych kształtów pod zbyt obszernymi ubraniami. Musi być jednak przede wszystkim wygodnie – dobrym rozwiązaniem nie będzie za mały rozmiar, taki jak przed ciążą, czy wysokie obcasy.

Dobrze jest koncentrować się na byciu w jak najlepszej kondycji aż do porodu.

Przeczytaj więcej: Ciąża tydzień po tygodniu – kalendarz ciąży

Jak dbać o dobre samopoczucie w ciąży?

  • Dbaj o swoje ciało

Ciąża nie musi oznaczać rezygnacji z aktywności fizycznej czy wizyt u kosmetyczki. Odpowiednio dobrane ćwiczenia i zabiegi sprawią, że będziesz czuła się ładnie i atrakcyjnie, a ponad to szybciej i łatwiej wrócisz formy sprzed porodu.

W czasie ciąży pomocne jest czytanie poradników i słuchanie bardziej doświadczonych koleżanek, nie zapomnij jednak aby najbardziej wsłuchiwać się w swój organizm a wszelkie wątpliwości konsultować z lekarzem.

  • Relaksuj się

Sprzyja temu nie tylko umiarkowana aktywność fizyczna ale i sen. W trzecim trymestrze ciąży jest on bardziej zakłócany przez potrzebę częstego oddawania moczu, lepiej więc unikać picia dużych ilości płynu na noc i wieczornych ćwiczeń. W zrelaksowaniu się może pomóc wizyta w SPA, krótki wyjazd za miasto, spotkania ze znajomymi czy nawet zorganizowanie baby shower.

Również przygotowywanie pokoju i wyposażenia dla dziecka, warto przy tym zadbać o to wcześniej i nie zostawiać zakupów na ostatnią chwilę. Jeśli nie boisz się aparatu, możesz pomyśleć o uwiecznieniu ciąży na zdjęciach – profesjonalna sesja, zdjęcia w domowy zaciszu…. możliwości jest wiele, a pamiątka zostanie na całe życie. Możesz milo spędzić czas i poczuć się atrakcyjnie w roli modelki.

  • Szukaj wsparcia ze strony bliskich

Nie bój się prosić o pomoc. Rozmawiaj o swoich emocjach i potrzebach. Również starsze dzieci można zaangażować chociażby w wykonywaniu codziennych obowiązków, co pozwoli im mieć świadomość odgrywania ważnej roli. Oparcie na pewno znajdziesz też wśród przyjaciółek.

  • Dbaj o relacje z partnerem

Nie powinien zaniedbywać cię emocjonalnie, nie może jednak przy tym zrezygnować ze swojego życia i być na każde Twoje zawołanie. Możliwości jest wiele – uczestniczenie w ćwiczeniach w szkole rodzenia, wizytach u lekarza, przygotowaniach pokoju dla dziecka.

Przygotowując się do roli rodziców nie zaniedbujcie swoich relacji w związku. Mówienie o wątpliwościach i dzielenie się radościami pozwoli lepiej poradzić sobie z emocjami. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, w czasie ciąży bezpieczny jest seks. Zalecane są wygodne pozycje, zwracaj też uwagę, czy nie wystąpią skurcze i krwawienie.

  • Bądź dla siebie życzliwa i pozwól sobie na chwile słabości

Możesz mieć gorsze dni, w czasie których nie będziesz mieć ochoty na nic. Będziesz chciała zostać w łóżku i nie starać się być idealna. Mdłości, brak snu, i stres mogą powodować, ze czasem będziesz czuć się i wyglądać gorzej. Pozwól sobie na takie chwile, jednak pamiętaj, żeby one nie przeważały i nie były usprawiedliwieniem braku troski o siebie.

Zobacz też: Ćwiczenia w ciąży dla przyszłych mam


5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 10/06/2015, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *