Niedobór kwasu foliowego i poronienia – co je łączy?Badaniaprenatalne.pl

Niedobór kwasu foliowego i poronienia – co je łączy?

przyczyny poronienia

Kwas foliowy jest witaminą, która zapewnia dziecku prawidłowy rozwój. Jej niedobór może z kolei wywołać poronienie. Tymczasem nawet 50% kobiet w Polsce może być nosicielkami mutacji genu MTHFR, która zaburza jego przyswajanie [1]. Kobieta chcąca wydać na świat zdrowe dziecko musi w takiej sytuacji przyjmować specjalną formę kwasu foliowego. Będzie ona łatwiej wchłaniać się do organizmu.

Szukasz przyczyny poronienia – upewnij się czy dobrze przyswajasz kwas foliowy

Ponieważ skutkiem niedostatecznego wchłaniania kwasu foliowego (witaminy B9) w organizmie przyszłej mamy może być obecność wady wrodzonej u dziecka. W jego niedoborze należy upatrywać możliwej przyczyny poronienia. Najlepiej więc, jeśli kobieta już na etapie planowania ciąży upewni się, czy nie ma mutacji. Jeśli doszło do uszkodzenia genu MTHFR, to samo zwiększenie jego dawki nie wystarczy. Kwas foliowy , który będzie przyjmować musi być już wcześniej przetworzony. Zdolność przetworzonego kwasu foliowego do wchłaniania się jest dużo wyższa, w porównaniu ze zwykłym kwasem foliowym.

Kwas foliowy – dlaczego w czasie ciąży odgrywa tak istotną rolę

Kwas foliowy przeciwdziała powstawaniu wad cewy nerwowej u dziecka, w tym przepukliny oponowo-rdzeniowej, rozszczepu wargi i podniebienia czy bezmózgowia. Ale witamina B9 ma tak naprawdę zbawienny wpływ na cały organizm. Reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek ciała, odpowiada za produkcję czerwonych krwinek (zapobiega anemii megaloblastycznej), wspiera układ pokarmowy oraz kontroluje metabolizm homocysteiny, której nadmiar jest jednym z głównych czynników rozwoju miażdżycy. Odpowiedni poziom kwasu foliowego w organizmie zmniejsza również uczucie zmęczenia czy rozdrażnienia.

Badanie DNA – prosty sposób na wskazanie przyczyny poronienia

Mutacja genu MTHFR występuje w populacji ludzkiej wyjątkowo często, a w dodatku w znacznym stopniu przyczynia się do poronień. Dlatego też badanie DNA w jej kierunku rekomendowane jest wszystkim przyszłym mamom. Duży nacisk kładzie się też na konieczność wykonywania testu genetycznego u kobiet, które straciły ciążę, urodziły dziecko dotknięte zespołem Downa lub zmagają się z problemem wysokiego poziomu homocysteiny we krwi. Już sama świadomość posiadania mutacji powodującej niedobór tak ważnej witaminy jaką jest kwas foliowy, powinna zmotywować kobietę do podjęcia działań, które uchronią ją i jej dziecko przed skutkami tego niedoboru, w tym przed utratą ciąży. 

sprawdz_czy_masz_mutacje_genu_MTHFR

Kwas foliowy – dostępny w pożywieniu i suplementach diety

Kwas foliowy jest witaminą, którą ludzki organizm jest w stanie wytworzyć tylko w bardzo niewielkich ilościach. Na pewno nie potrafi pokryć dziennego zapotrzebowania na ten ważny składnik. Dlatego człowiek, a kobieta w ciąży w szczególności, musi dostarczać do go organizmu w inny sposób, np. w spożywanym pokarmie lub za pomocą suplementów diety. Te ostatnie powinny być jednak tak dobrane, aby ich stosowanie miało jakikolwiek sens. Dlatego przed zajściem w ciążę kobieta powinna zrobić badanie DNA, którego wynik udzieli odpowiedzi na pytanie o to, jaka forma kwasu foliowego przez nią najlepiej przyswajalna.


Źródła:

[1] Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, 2011, s. 1.


ciąża po poronieniuporonienia nawykowejak zajść w ciążę po wczesnym poronieniujak zajść w ciążę po łyżeczkowaniuobjawy ciąży pozamacicznejciąża biochemiczna przyczyny i objawyporonienia

Przeczytaj również:

01/08/2016

Jedna odpowiedź do “Niedobór kwasu foliowego i poronienia – co je łączy?”

  1. waszka napisał(a):

    Czy długo brałyście folik? Czy tylko pierwszy trymestr?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Polecany artykuł

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

NOVA

BEZPŁATNY CZAT

Przeczytaj inne:
prawa i przywileje kobiet w ciąży a praca
8 h pracy i nie więcej. Prawa i przywileje kobiet w ciąży

stan prawny aktualny na dzień publikacji artykułu Wiesz, że w ciąży pracodawca nie może cię zwolnić z pracy? Ale co robić, gdy zakład znajduje się w stanie likwidacji? Czy będzie należała ci się jakaś pomoc? Trudy...

Zamknij