Niedobór kwasu foliowego i poronienia – co je łączy?Badaniaprenatalne.pl

Niedobór kwasu foliowego i poronienia – co je łączy?

przyczyny poronienia

Aktualizacja 27 kwietnia 2018 r.

Kwas foliowy jest witaminą, która pomaga dziecku prawidłowo się rozwijać. Jej niedobór może z kolei zwiększać ryzyko wystąpienia u dziecka wad, a nawet poronienia. Tymczasem 50% kobiet w Polsce może mieć obniżoną aktywność reduktazy metylenotetrahydrofolianowej MTHFR [1], co może zaburzać przyswajanie standardowej formy tej witaminy. W przypadku nieprawidłowej aktywności tego enzymu warto wraz z lekarzem dobrać odpowiednią dawkę i formę kwasu foliowego.

Szukasz przyczyny poronienia – upewnij się, czy dobrze przyswajasz kwas foliowy

Ponieważ skutkiem niedostatecznego wchłaniania kwasu foliowego (witaminy B9) w organizmie przyszłej mamy może być obecność wady wrodzonej u dziecka, a czasami także poronienie. Najlepiej więc, jeśli kobieta już na etapie planowania ciąży upewni się, czy nie ma obniżonej aktywności reduktazy metylenotetrahydrofolianowej MTHFR. Jak? Przede wszystkim badając gen MTHFR i sprawdzając ewentualną obecność wariantu C677T/A1298C tego genu (polimorfizmu).

Zdaniem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników u pacjentek, które mają polimorfizm genu MTHFR, bardziej skuteczna jest suplementacja aktywnym kwasem foliowym w porównaniu ze zwykłym [2].

Kwas foliowy – dlaczego w czasie ciąży odgrywa tak istotną rolę?

Kwas foliowy zmniejsza ryzyko powstawania wad cewy nerwowej u dziecka, w tym przepukliny oponowo-rdzeniowej, rozszczepu wargi i podniebienia czy bezmózgowia. Ale witamina B9 ma tak naprawdę zbawienny wpływ na cały organizm. Reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek ciała, odpowiada za produkcję czerwonych krwinek (zapobiega anemii megaloblastycznej), wspiera układ pokarmowy oraz kontroluje metabolizm homocysteiny, której nadmiar jest jednym z głównych czynników rozwoju miażdżycy. Odpowiedni poziom kwasu foliowego w organizmie zmniejsza również uczucie zmęczenia czy rozdrażnienia.

Badanie DNA – analiza genu MTHFR

Warianty C677T i A1298C genu MTHFR nie dają widocznych objawów, jednak mogą obniżać wchłanianie standardowej formy kwasu foliowego, więc analiza genu MTHFR to jedno z badań często realizowanych przez przyszłe mamy.

Test genetyczny warto wykonać też u kobiet, które straciły ciążę, urodziły dziecko dotknięte wadą cewy nerwowej lub zmagają się z problemem wysokiego poziomu homocysteiny we krwi.

Kwas foliowy – dostępny w pożywieniu i suplementach diety

Kwas foliowy jest witaminą, którą ludzki organizm jest w stanie wytworzyć tylko w bardzo niewielkich ilościach. Na pewno nie potrafi pokryć dziennego zapotrzebowania na ten ważny składnik. Dlatego człowiek, a kobieta w ciąży w szczególności, musi dostarczać do go organizmu w inny sposób, np. w spożywanym pokarmie lub za pomocą suplementów diety.

Te ostatnie powinny być jednak dobrane przez lekarza w taki sposób, aby ich skuteczność była jak najwyższa. W prawidłowym doborze może pomóc właśnie wykonanie badania genu MTHFR.


Źródła:

[1] Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, 2011, s. 1.

[2] D. Bomba-Opoń, L. Hirnle, J. Kalinka, A. Seremak-Mrozikiewicz: Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2, nr 5, s. 213.


ciąża po poronieniuporonienia nawykowejak zajść w ciążę po wczesnym poronieniujak zajść w ciążę po łyżeczkowaniuobjawy ciąży pozamacicznejciąża biochemiczna przyczyny i objawyporonienia

Przeczytaj również:

01/08/2016

Jedna odpowiedź do “Niedobór kwasu foliowego i poronienia – co je łączy?”

  1. waszka napisał(a):

    Czy długo brałyście folik? Czy tylko pierwszy trymestr?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

REKLAMA

Partnerzy

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj inne:
leki dla dzieci
Leki dla dzieci? Sprawdź, czy są bezpieczne dla Twojego malucha

Nadszedł sezon jesienno-zimowy – okres, kiedy dzieci chorują szczególnie często. Aby pomóc maluchowi, udajesz się do lekarza i podajesz przepisane lekarstwa. Czy wiesz jednak, jakie leki dla dzieci są dla Twojego malucha skuteczne i –...

Zamknij