Niedobór kwasu foliowego i poronienia – co je łączy?

Niedobór kwasu foliowego i poronienia – co je łączy?

przyczyny poronienia

Aktualizacja 27 kwietnia 2018 r.

Kwas foliowy jest witaminą, która pomaga dziecku prawidłowo się rozwijać. Jej niedobór może z kolei zwiększać ryzyko wystąpienia u dziecka wad, a nawet poronienia. Tymczasem 50% kobiet w Polsce może mieć obniżoną aktywność reduktazy metylenotetrahydrofolianowej MTHFR [1], co może zaburzać przyswajanie standardowej formy tej witaminy. W przypadku nieprawidłowej aktywności tego enzymu warto wraz z lekarzem dobrać odpowiednią dawkę i formę kwasu foliowego.

Szukasz przyczyny poronienia – upewnij się, czy dobrze przyswajasz kwas foliowy

Ponieważ skutkiem niedostatecznego wchłaniania kwasu foliowego (witaminy B9) w organizmie przyszłej mamy może być obecność wady wrodzonej u dziecka, a czasami także poronienie. Najlepiej więc, jeśli kobieta już na etapie planowania ciąży upewni się, czy nie ma obniżonej aktywności reduktazy metylenotetrahydrofolianowej MTHFR. Jak? Przede wszystkim badając gen MTHFR i sprawdzając ewentualną obecność wariantu C677T/A1298C tego genu (polimorfizmu).

Zdaniem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników u pacjentek, które mają polimorfizm genu MTHFR, bardziej skuteczna jest suplementacja aktywnym kwasem foliowym w porównaniu ze zwykłym [2].

Kwas foliowy – dlaczego w czasie ciąży odgrywa tak istotną rolę?

Kwas foliowy zmniejsza ryzyko powstawania wad cewy nerwowej u dziecka, w tym przepukliny oponowo-rdzeniowej, rozszczepu wargi i podniebienia czy bezmózgowia. Ale witamina B9 ma tak naprawdę zbawienny wpływ na cały organizm. Reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek ciała, odpowiada za produkcję czerwonych krwinek (zapobiega anemii megaloblastycznej), wspiera układ pokarmowy oraz kontroluje metabolizm homocysteiny, której nadmiar jest jednym z głównych czynników rozwoju miażdżycy. Odpowiedni poziom kwasu foliowego w organizmie zmniejsza również uczucie zmęczenia czy rozdrażnienia.

Badanie DNA – analiza genu MTHFR

Warianty C677T i A1298C genu MTHFR nie dają widocznych objawów, jednak mogą obniżać wchłanianie standardowej formy kwasu foliowego, więc analiza genu MTHFR to jedno z badań często realizowanych przez przyszłe mamy.

Test genetyczny warto wykonać też u kobiet, które straciły ciążę, urodziły dziecko dotknięte wadą cewy nerwowej lub zmagają się z problemem wysokiego poziomu homocysteiny we krwi.

Kwas foliowy – dostępny w pożywieniu i suplementach diety

Kwas foliowy jest witaminą, którą ludzki organizm jest w stanie wytworzyć tylko w bardzo niewielkich ilościach. Na pewno nie potrafi pokryć dziennego zapotrzebowania na ten ważny składnik. Dlatego człowiek, a kobieta w ciąży w szczególności, musi dostarczać do go organizmu w inny sposób, np. w spożywanym pokarmie lub za pomocą suplementów diety.

Te ostatnie powinny być jednak dobrane przez lekarza w taki sposób, aby ich skuteczność była jak najwyższa. W prawidłowym doborze może pomóc właśnie wykonanie badania genu MTHFR.


Źródła:

[1] Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, 2011, s. 1.

[2] D. Bomba-Opoń, L. Hirnle, J. Kalinka, A. Seremak-Mrozikiewicz: Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2, nr 5, s. 213.


Oceń

Data publikacji: 01/08/2016, Data aktualizacji: 09/11/2021

Jedna odpowiedź do “Niedobór kwasu foliowego i poronienia – co je łączy?”

  1. waszka waszka pisze:

    Czy długo brałyście folik? Czy tylko pierwszy trymestr?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *