Homocysteina – jak zmniejszyć jej poziom? Badaniaprenatalne.pl

Homocysteina – jak zmniejszyć jej poziom?

homocysteina

Aktualizacja 1 marca 2018 r.

Homocysteina – czyli jeden z aminokwasów – to substancja, której nieprawidłowy poziom może być bardzo szkodliwy. Jej nadmiar najczęściej wiąże się z czynnikami genetycznymi, a czasami również np. ze złą dietą. Co warto wiedzieć o homocysteinie i jak obniżyć jej stężenie?

Rola i normy homocysteiny
Powikłania nadmiaru homocysteiny
Warianty C677T i A1298C genu MTHFR mogą odpowiadać za nadmiar homocysteiny
Dlaczego warto zrobić badanie genu MTHFR 

Homocysteina – poznaj jej rolę i normy

Powstawanie homocysteiny wiąże się z przemianami metioniny. To substancja, która występuje m.in. w mięsie, jajkach czy mleku. Chociaż ten aminokwas jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, bardzo ważny jest jego odpowiedni poziom.

Jakie zatem są normy? Zaleca się, aby poziom homocysteiny wynosił 5-15 μmol/l, ale już 11-13 µmol/l może powodować uszkodzenia tkanek. W przypadku ciężarnych homocysteina powinna wynosić maksymalnie 8 μmol/l, ponieważ już 10 µmol/l może stwarzać ryzyko poronienia.

Nadmiar homocysteiny… Zakrzepica, miażdżyca i nie tylko

Nadmiar homocysteiny prowadzi do uszkodzenia śródbłonka naczyń krwionośnych, w których gromadzi się zbyt wiele tzw. złego cholesterolu (LDL). W konsekwencji organizm jest zagrożony m.in. miażdżycą, zakrzepicą, stanem przedrzucawkowym, a później nawet udarem, zawałem serca czy zatorowością płucną.

Zbyt wysoki poziom homocysteiny może powodować również kłopoty w czasie ciąży. Jakie? Zdarzają się poronienia, hipotrofia płodu, odklejenie się łożyska czy przedwczesny poród.

Masz wysoki poziom homocysteiny? Przyczyną może być wariant C677T i A1298C genu MTHFR

Chociaż warianty C677T i A1298C genu MTHFR  nie dają widocznych objawów, powodują zaburzenie procesów utrzymujących prawidłowy poziom homocysteiny. W jaki sposób? Z jej powodu kwas foliowy nie wchłania się prawidłowo, co może powodować niedobory tej witaminy.

Tymczasem to właśnie m.in. kwas foliowy (oraz inne witaminy z grupy B) umożliwia homocysteinie przekształcanie się. Jego niedobory powodują więc nadmiar tego aminokwasu, co jest niebezpieczne dla zdrowia.

Badanie MTFHR – pomoże Ci zmniejszyć poziom homocysteiny

to_badanie_jest_dostepne_2


REKLAMA

W przypadku wariantów C677T i A1298C genu MTHFR suplementacja standardowym kwasem foliowym nie pomoże zbić poziomu homocysteiny, ponieważ witamina nie wchłonie się w wystarczającej ilości. Jeśli jednak wykonasz badanie genu MTHFR, dowiesz się, czy prawidłowo przyswajasz „zwykły” kwas foliowy i jaki rodzaj suplementacji powinnaś stosować.

Być może konieczne będzie korzystanie z takiej formy, którą przyswaja Twój organizm. Dzięki temu możliwe stanie się obniżenie poziomu homocysteiny i uniknięcie niebezpiecznych powikłań.

Warto przeczytać:



Oceń

Data publikacji: 05/10/2017, Data aktualizacji: 07/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *