Test PAPP-A (inaczej nazywany również testem podwójnym) jest jednym z podstawowych, nieinwazyjnych badań prenatalnych. Jego zadaniem jest określenie ryzyka wystąpienia u dziecka takich wad genetycznych jak zespołu Downa, Edwardsa i Patau. To badanie prenatalne wykonywane jest pomiędzy 12 a 14 tygodniem ciąży. Lekarz na podstawie obrazu USG pierwszego trymestru oraz badania krwi (białko PAPP-A i ß-HCG) oblicza ryzyko wystąpienia trzech opisanych wyżej najczęstszych zespołów genetycznych.
Do obliczenia ryzyka wykorzystywany jest specjalny algorytm. Bierze on pod uwagę następujące czynniki:
Ważne informacje na temat testu PAPP-A:
To badanie prenatalne powinno być wykonane przez lekarza, który posiada specjalny certyfikat Fundacji Medycyny Płodowej (The Fetal Medicine Foundation). Jego wynik – szczególnie nieprawidłowy – warto omówić z lekarzem genetykiem. Ponieważ sam test opiera się na algorytmie, który w sposób matematyczny wylicza ryzyko może zdarzyć sie tak, że np. wiek matki wpłynie na podwyższone ryzyko w teście PAPP-A. Dlatego też lekarz konsultujący otrzymany rezultat jest w stanie go właściwie zinterpretować i pomóc pacjentce w doborze ewentualnie badania diagnostycznego takiego jak amniopunkcja lub badania wolnego DNA płodowego – np. Nifty pro.
Test PAPP-A – o co najczęściej pytają pacjentki:
Jeśli wynik testu PAPP-a budzi Twój niepokój możesz wykonać nieinwazyjny, całkowicie bezpieczny test prenatalny NIFTY pro. W ośrodkach, gdzie prowadzi się rzetelnie badania przesiewowe i odpowiednio kwalifikuje pacjentki wychwyt wad genetycznych wynosi około 30%, co daje 70% prawidłowych wyników z grupy zakwalifikowanych pacjentek do testu rozstrzygającego. Co to oznacza? Nawet jeśli otrzymałaś nieprawidłowy wynik testu PAPP-A, to nie oznacza, że Twoje dziecko będzie chore. Nadal masz duże szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Jeśli obawiasz się amniopunkcji możesz wykonać test NIFTY pro – nieinwazyjny test z krwi matki (wygląda jak zwykła morfologia) o bardzo wysokiej czułości. Do tej pory na całym świecie wykonano aż 9 000 000 testów NIFTY. Co potwierdza jego wysoką skuteczność i tym samym pewność wyniku. Czytaj więcej o teście NIFTY
Test PAPP-A należy wykonać w okresie od rozpoczęcia 11 tygodnia ciąży, a przed zakończeniem 14 tygodnia ciąży. Czas wykonania badania jest niezwykle ważny. Nie można badania wykonać ani przed ani po tym terminie ponieważ jego wynik będzie niewiarygodny.
W zasadzie każda przyszła matka może wykonać badania prenatalne w tym właśnie test PAPP-A. Natomiast test ten jest rekomendowany przez Polskie Towarzystwo ginekologiczne i refundowany przez NFZ w następujących przypadkach:
Tak, test PAPP-A jest całkowicie bezpiecznym i nieinwazyjnym badaniem, które można wykonać nawet wówczas, gdy ciąża jest zagrożona.
Do testu PAPP-A pobierana jest od przyszłej mamy próbka krwi. Następnie oznaczany jest w niej poziom białka ciążowego A, (białko PAPP-A) a także wolnej podjednostki beta-hCG czyli części hormonu ciążowego (gonadotropiny kosmówkowej). Oznaczenie biochemiczne to jednak tylko część testu PAPP-A. Powinna również zostać wykonana ocena ultrasonograficzna płodu. W jej trakcie lekarz ocenia przezierność karkową (NT), obecność kości nosowej, czynność serca, w tym przepływ krwi przez zastawkę trójdzielną Bardzo ważne, aby lekarz wykonujący USG genetyczne posiadał specjalny certyfikat FMF.
Kolejnym krokiem jest wprowadzenie uzyskanych parametrów a także wieku pacjentki do specjalnego programu, który wyliczy ryzyko wystąpienia u płodu zespołów wad wrodzonych.
Test PAPP-A jest jednym z najskuteczniejszych przesiewowych badań prenatalnych. wykrywalność Zespołu Downa wynosi około 90% a pozostałych dwóch zespołów wad wrodzonych ponad 90%. Niestety dość często zdarzają się wyniki fałszywie pozytywne (test wskazuje na podwyższone ryzyko wystąpienia wady, co nie potwierdza się w badaniach diagnostycznych). Dlatego też każdy nieprawidłowy wynik testu PAPP-A należy potwierdzić wykonując test diagnostyczny lub gry ryzyko jest mniejsze niż 1:100 badanie wolnego DNA płodowego np. test NIFTY pro.
Do testu PAPP-A nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Pobranie krwi nie jest wykonywane na czczo, zatem badanie może się odbyć o dowolnej godzinie.
Badanie składające się z USG oraz pobrania krwi trwa około 20-30 min. Wynik badania USG jest zwykle znany już tego samego dnia. Z kolei pełny wynik testu PAPP-A wydawany jest najczęściej do dwóch tygodni od badania.
W ocenie ryzyka wystąpienia u dziecka jednego z trzech zespołów wad genetycznych brane jest pod uwagę kilka elementów. Zwiększone ryzyko wystąpienia Zespołu Downa sugeruje obniżenie poziomu białka PAPP-A, zwiększona przezierność karkowa i podwyższone stężenie beta-hCG. Z kolei przy Zespole Edwarda i Patau obserwuje się niższe poziomy białka PAPP-A i beta-hCG i podwyższoną przezierność karkową w badaniu ultrasonograficznym.
Nieprawidłowy wynik testu PAPP-A (inaczej dodatni wynik testu PAPP-A) to taki, w którym ryzyko urodzenia dziecka z jednym z zespołów wad wrodzonych wynosi więcej niż 1:300. Takie ryzyko oznacza, że 1 kobieta na 300 z takimi parametrami rodzi dziecko ze zmianami genetycznymi. Natomiast 299 kobiet z tej grupy urodzi zdrowe dziecko.
Uzyskanie w teście PAPP-A ryzyka większego niż 1:300 oznacza, że kobieta jest w grupie podwyższonego ryzyka urodzenia dziecka z zespołem wad wrodzonych. Nie oznacza to natomiast, że dziecko będzie na pewno chore. Szacuje się, że w grupie ryzyka jest około 5% ciężarnych. Podczas, gdy większość kobiet z tej grupy rodzi zdrowe dzieci.
Nieprawidłowy wynik testu PAPP-A zawsze powinien być skonsultowany z lekarzem. Lekarz najczęściej kieruje pacjentkę na badania diagnostyczne np. amniopunkcję lub gdy, ryzyko wystąpienia wad wrodzonych wynosi nie więcej niż 1:100 proponuje również wykonanie badania wolnego DNA płodowego np. testu NIFTY pro.
Przeczytaj także:
1. Badania prenatalne przesiewowe
2. Jak zrozumieć wynik obliczonego ryzyka dla zespołu Downa
3. Wynik nic nie zmieni czyli o najczęściej powtarzanych mitach o badaniach prenatalnych
Data publikacji: 30 czerwca 2015 r. | Aktualizacja: 27 lipca 2020 r.
Data publikacji: 27/07/2020, Data aktualizacji: 17/07/2024
Witam , otrzymałam dzis wyniki pappa dla zd ryzyko wyszło 1:4 .. usg bardzo dobre inne badania krwi bez zarzutu . Mam 46 lat .. czy to już wyrok
To nie jest wyrok, tylko wskazanie do dodatkowych badań. Zajrzyj do grupy Badania Prenatalne https://www.facebook.com/groups/231916004211757 , na pewno znajdziesz tu Mamy w podobnej sytuacji.
Dzień dobry,
Jaka jest nadzieja na urodzenie dziecka zdrowego?
Usg wykazało brak kości nosowej, Przezierność karkową >95c (3,2mm)
Oraz nieprawidłowy przepływ w DV
Jest to 12 tydzień + 5d.
Czekam na wyniki krwi.
Pozdrawiam
Witam proszę o pomoc..W inepretacji badan.mal 31 lat
wyniki biochemiczne z surowicy krwi matki 12 tygodni i 4 dni
Wolne b-hcg 148,70 IU odpowiada 3.990 Mój
PAPP-A 3.960 odpowiada 0.955 Mój
Trisomia 21 ryzyko podst. 1:487 ryzyko skorygowane 1:501
Grudnia 18 ryzyko podst. 1:1180 ryzyko skorygowane 1:20000
Trisomia 13 1:3703 ryzyko skorygowane 1:20000