Prewencyjne usunięcie jajników - baniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Prewencyjne usunięcie jajników

Rak piersi i jajników należy do najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Tylko w Polsce każdego roku odnotowuje się ponad 120 tysięcy nowych przypadków. Oba nowotwory mają charakter dziedziczny, a do ich powstania przyczyniają się mutacje genów BRCA1 i BRCA2, które mogą być przekazywane następnym pokoleniom.

Wielu specjalistów uważa, że pacjentki będące nosicielkami ww. mutacji powinny poddać się zabiegowi usunięcia jajników i piersi, gdyż u osób posiadających wadliwy gen, niebezpieczeństwo rozwoju choroby jest zdecydowanie wyższe.

Nic więc dziwnego, kobiety z całego świata, których problem ten dotyczy coraz częściej rozważają taką właśnie operację. Wśród nich znalazła również jedna ze znanych hollywoodzkich aktorek…

Przypadek Angeliny Jolie

Jak informują liczne portale plotkarskie amerykańska aktorka Angelina Jolie, znana m.in. z serii filmów o Larze Croft, poddała się niedawno zabiegowi usunięcia obu jajników. Przypomnijmy, że dwa lata temu wykonano u niej również podwójną mastektomię. Zabiegi te miały na celu ochronić gwiazdę przed rozwojem raka, na który była narażona z uwagi na nosicielstwo mutacji w genie BRCA 1.

Mimo braku niepokojących symptomów i nienajgorszych wyników badań aktorka, po konsultacji z lekarzami, postanowiła poddać się również operacji usunięcia jajników i jajowodów, choć sama podkreśla, że nie była to łatwa decyzja.

Zrobiła to przede wszystkim dla swoich dzieci, które dzięki temu nie będą musiały mówić: „Mama umarła na raka jajników”. Nie bez znaczenia pozostał również fakt, że na nowotwory cierpiało wiele kobiet w jej rodzinie w tym ciocia, babcia i matka, którą aktorka straciła z tego powodu wyjątkowo wcześnie.

W wyniku przeprowadzonej operacji aktorka nie będzie mogła mieć więcej dzieci, przejdzie też wymuszoną menopauzę i będzie musiała przyjmować leki hormonalne. Gwiazda jest jednak spokojna i bardzo pozytywnie podchodzi do całej sytuacji, ma też świadomość zmian, jakie mogą od teraz zachodzić w jej ciele.

Angelina Jolie swoją postawą poruszyła niezwykle istotny problem jakim jest profilaktyka chorób nowotworowych u kobiet. Znaczna część pacjentek nie posiada odpowiedniej wiedzy na temat sposobów zapobiegania tego typu schorzeniom. Tymczasem istnieje wiele skutecznych metod obniżających ryzyko ich rozwoju. Jak mówi sama Jolie “Najważniejsze jest to, by dowiedzieć się o możliwych opcjach i wybrać najodpowiedniejszą dla siebie”.

Zobacz też: Kalendarz ciąży. Ciąża tydzień po tygodniu


Prewencyjne usunięcie jajników
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

14/06/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
zakrzepica w połogu
Zakrzepica w połogu? Zdarza się częściej, niż myślisz!

Każda przyszła mama wie, że podczas ciąży rośnie ryzyko zakrzepicy, m.in. ze względu na zmiany hormonalne. Niewiele zdaje sobie jednak sprawę, że podczas połogu, czyli ok. 6-tygodniowego okresu, gdy kobiece ciało wraca do stanu sprzed...

Zamknij