Prewencyjne usunięcie jajników

Badaniaprenatalne_PWA

Rak piersi i jajników należy do najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Tylko w Polsce każdego roku odnotowuje się ponad 120 tysięcy nowych przypadków. Oba nowotwory mają charakter dziedziczny, a do ich powstania przyczyniają się mutacje genów BRCA1 i BRCA2, które mogą być przekazywane następnym pokoleniom.

Wielu specjalistów uważa, że pacjentki będące nosicielkami ww. mutacji powinny poddać się zabiegowi usunięcia jajników i piersi, gdyż u osób posiadających wadliwy gen, niebezpieczeństwo rozwoju choroby jest zdecydowanie wyższe.

Nic więc dziwnego, kobiety z całego świata, których problem ten dotyczy coraz częściej rozważają taką właśnie operację. Wśród nich znalazła również jedna ze znanych hollywoodzkich aktorek…

Przypadek Angeliny Jolie

Jak informują liczne portale plotkarskie amerykańska aktorka Angelina Jolie, znana m.in. z serii filmów o Larze Croft, poddała się niedawno zabiegowi usunięcia obu jajników. Przypomnijmy, że dwa lata temu wykonano u niej również podwójną mastektomię. Zabiegi te miały na celu ochronić gwiazdę przed rozwojem raka, na który była narażona z uwagi na nosicielstwo mutacji w genie BRCA 1.

Mimo braku niepokojących symptomów i nienajgorszych wyników badań aktorka, po konsultacji z lekarzami, postanowiła poddać się również operacji usunięcia jajników i jajowodów, choć sama podkreśla, że nie była to łatwa decyzja.

Zrobiła to przede wszystkim dla swoich dzieci, które dzięki temu nie będą musiały mówić: „Mama umarła na raka jajników”. Nie bez znaczenia pozostał również fakt, że na nowotwory cierpiało wiele kobiet w jej rodzinie w tym ciocia, babcia i matka, którą aktorka straciła z tego powodu wyjątkowo wcześnie.

W wyniku przeprowadzonej operacji aktorka nie będzie mogła mieć więcej dzieci, przejdzie też wymuszoną menopauzę i będzie musiała przyjmować leki hormonalne. Gwiazda jest jednak spokojna i bardzo pozytywnie podchodzi do całej sytuacji, ma też świadomość zmian, jakie mogą od teraz zachodzić w jej ciele.

Angelina Jolie swoją postawą poruszyła niezwykle istotny problem jakim jest profilaktyka chorób nowotworowych u kobiet. Znaczna część pacjentek nie posiada odpowiedniej wiedzy na temat sposobów zapobiegania tego typu schorzeniom. Tymczasem istnieje wiele skutecznych metod obniżających ryzyko ich rozwoju. Jak mówi sama Jolie „Najważniejsze jest to, by dowiedzieć się o możliwych opcjach i wybrać najodpowiedniejszą dla siebie”.

Zobacz też: Kalendarz ciąży. Ciąża tydzień po tygodniu


5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 14/06/2015, Data aktualizacji: 10/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *