Czym jest wczesne poronienie?

wczesne poronienie

Poronienie wczesne to utrata ciąży przed 12 tygodniem ciąży. Zdarza się stosunkowo często, objawiając zwykle krwawieniem, bólem podbrzusza, skurczami. Ponieważ dochodzi do niego w pierwszych tygodniach, bywa mylone ze spóźniającą się miesiączką. Przyczyn poronienia wczesnego może być wiele, jednak najczęściej są to losowe wady genetyczne u dziecka.

Wczesne poronienie – objawy podobne do miesiączki

Objawy wczesnego poronienia obejmują najczęściej krwawienie z pochwy, bóle w dole brzucha i w krzyżu, a także skurcze. Ich nasilenie zależne jest od tygodnia, w którym doszło do utraty ciąży. Im poronienie następuje później, tym objawy są bowiem mocniejsze. Przy poronieniu do 7 tygodnia ciąży pojawia się zwykle słabe krwawienie lub nawet plamienie, krew może być jasnoczerwona. Bóle brzucha są wtedy najczęściej podobne do tych przy okresie, a skurcze odczuwalne stosunkowo słabo.

Po 7. tygodniu we krwi zauważyć można skrzepy, krwawienie jest też bardzo obfite, a skurcze i bóle mocne, trudne do wytrzymania. Przy wczesnym poronieniu pojawić może się też bardzo duża ilość biało-różowego śluzu. U niektórych kobiet przy poronieniu obecna jest również gorączka (powyżej 38 stopni).

Przyczyny poronienia – najczęściej są niezależne od rodziców

Najczęstszą przyczyną przedwczesnego zakończenia ciąży są przypadkowe wady genetyczne – odpowiadają one za 70% wszystkich poronień. Wady te są niezależne od rodziców i pojawiają się losowo. Do przyczyn wczesnego poronienia należą również urazy brzucha, korzystanie z używek i niektórych leków, długotrwały i silny stres, wady w budowie anatomicznej układu rodnego czy nieprawidłowa implantacja zarodka.

Za poronienie odpowiadać mogą również choroby rodziców, w tym genetyczne (np. trombofilia wrodzona), zakaźne (np. różyczka), pasożytnicze (np. toksoplazmoza), choroby nerek czy inne schorzenia.

Zobacz również: Jakie badania warto zrobić, gdy dojdzie do poronienia?

Podejrzewasz poronienie? Zgłoś się do lekarza

Chociaż przy wczesnym poronieniu (szczególnie tym do 8 tygodnia ciąży) organizm najczęściej oczyszcza się w całości sam, warto wybrać się do lekarza lub szpitala na kontrolę. Specjalista sprawdzi, czy poronienie rzeczywiście nastąpiło i czy konieczny jest zabieg oczyszczenia macicy. Brak oczyszczenia może bowiem prowadzić do wykrwawienia lub pojawienia się zakażenia. W szpitalu kobieta uzyska również potrzebne informacje związane z jej sytuacją prawną i życiową, a także wskazówki dotyczące dalszego postępowania i badania przyczyn poronienia.

wczesne poronienie

Więcej informacji

Poroniłaś i szukasz informacji na temat swoich praw oraz badań? Napisz na lub zadzwoń pod numer telefonu 578 217 111


poroniłam

W portalu poronilam.pl znajdziesz m.in. artykuły:


5/5 - (3 głosów / głosy)

Data publikacji: 14/10/2016, Data aktualizacji: 15/12/2022

4 odpowiedzi na “Czym jest wczesne poronienie?”

  1. Anonim Anonim pisze:

    Przez cały miesiąc byłam wrażliwa na zapachy było mi niedobrze. Podczas stosunku zaczął mnie boleć brzuch i kolejnego dnia dostałam bardzo bolosnej i silnej miesiączki, ale był to zupełnie inny ból niż podczas okresu trwało to dwa dni dzień przerwy i znowu miesiączka wróciła. Po miesiączkę czułam się bardzo zle było mi slobo miałam wielkie mdłości czułam się jak wyplukana ze wszystkich witamin chciałam tylko spac. Teraz półtorej tygodnia po okresie nadal poranki są ciężkie nie mogę wstawać z lozka jest mi niedobrze. Robiłam test dwa dni temu i wyszedł negatywny , ze mogło być to wczesne poronienie?

  2. Anonim Anonim pisze:

    Witam! W dniu dzisiejszym obudziłam się zalana krwią. Dzień wcześniej bolało mnie podbrzusze. Dzisiaj był 16 dzień cyklu. Ze względu na bardzo obfite krwawienie i ból, udałam się na izbę przyjęć. W drzwiach zostalam poinformowana, że Panie Doktor już kończą i chcą wyjść, więc „mam szybko wskoczyć na fotel”. Usłyszałam, że tak się zdarza i jest to krwawienie miedzymiesiączkowe. Zapytałam, czy to normalne, że towarzyszy temu aż taki ból… odpowiedź – tak, normalne, proszę wziąć sobie w domu coś przeciwbólowego. Nie padło nawet pytanie czy mogłam być w ciąży. Co ciekawe, pomimo poinformowania lekarzy o bólu, na wypisie pojawiła się informacja „brzuch niebolesny, macica niebolesna, okolice przydatków niebolesne”. Zostałam wysłana do domu z zaleceniem wizyty u swojego ginekologa. Zapytam więc wprost… czy mogło być to wczesne poronienie? Dlaczego nie zostały wykonane badania krwi? Co dalej robić..? Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

    • Dzień dobry, nie jestem lekarzem i nie jestem w stanie określić, czy było to wczesne poronienie i dlaczego lekarze nie zdecydowali się na wykonanie badania krwi. Warto – zgodnie z zaleceniem – udać się na konsultację do lekarza ginekologa i opowiedzieć mu również o wątpliwościach dotyczących wizyty na izbie przyjęć. Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *