Poronienia mogą być wywoływane przez różne czynniki. Warto więc wykonać badania analizujące przyczynę poronienia, aby dowiedzieć się, jakie jest podłoże naszego problemu. Dzięki temu możemy uniknąć utraty kolejnej ciąży. Zatem jakie badania warto wykonać po poronieniu? Ich wybór jest spory. Na rynku dostępne są m.in. badania genetyczne, badania immunologiczne czy badania anatomiczne, dlatego podpowiadamy, które warto wykonać jako pierwsze!
Spis treści:
Przyczyną poronienia może być trombofilia wrodzona. Jest to dziedziczna skłonność genetyczna do nadkrzepliwości, czyli powstawania zakrzepów w żyłach i tętnicach. Powstawanie zakrzepów jest niebezpieczne dla dziecka, dlatego często prowadzi ona do poronienia. Najczęściej trombofilia wrodzona nie daje żadnych widocznych objawów oprócz zmian w genach, więc można ją wykryć jedynie poprzez badanie genetyczne.
Badanie genetyczne na trombofilię wrodzoną jest bardzo istotne w diagnozowaniu przyczyn poronienia. Warto wykonać je w pierwszej kolejności. Analizuje się w nim, czy w naszych genach znajdują się konkretne mutacje odpowiedzialne za trombofilię wrodzoną. Analizie poddawany jest przede wszystkim gen protrombiny oraz czynnik V Leiden. W niektórych badaniach sprawdza się również wariant C677T i A1298C genu MTHFR, czynnik PAI-1 oraz czynnik V R2.
Próbka do badania na trombofilię wrodzoną musi zawierać materiał genetyczny kobiety. Najczęściej do badania pobiera się wymaz z wewnętrznej strony policzka. Na wynik badania oczekuje się około 6-7 dni roboczych.
Badaniu na trombofilię wrodzoną warto wykonać u osób po epizodzie zakrzepowym. Poza tym jest ono rekomendowane kobietom po poronieniu, szczególnie zaś tym, które doświadczają poronień nawykowych. Zaleca się je także w przypadku urodzenia martwego dziecka oraz długich, bezskutecznych starań o dziecko.
Wykrycie trombofilii wrodzonej nie przekreśla szans na zajście w ciążę. W takiej sytuacji lekarz wdraża odpowiednie leczenie, aby kobieta mogła zostać mamą. Najczęściej pacjentka musi stosować leki przeciwzakrzepowe (przeważnie heparynę drobnocząsteczkową) oraz regularnie powtarzać badanie USG.
Jeśli pacjentce uda się zajść w ciążę i ją donosić, to zaleca się, aby urodziła dziecko naturalnie. W przypadku trombofilii wrodzonej taki rodzaj porodu jest bezpieczniejszy niż cesarskie cięcie.
Trombolia wrodzona należy do dziedzicznych skłonności genetycznych. Jeśli zostanie wykryta, to najbliższa rodzina pacjentki również powinna wykonać badanie na trombofilię wrodzoną.
Jeśli kobieta dopiero planuje zajście w ciążę, a wie, że w rodzinie wystąpiła trombofilia wrodzona, to powinna zbadać się przed rozpoczęciem starań o dziecko.
Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Zdjęcie: pixabay.com
Data publikacji: 15/10/2021, Data aktualizacji: 28/11/2021
Dodaj komentarz