Dzień Dziecka Utraconego 15 października 2022 r. (sobota)

Dzień Dziecka Utraconego, 15 października 2022 r.

15 października – Dzień Dziecka Utraconego

Już od 1988 roku na świecie i 2004 roku w Polsce 15 października obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. To moment pamięci o wszystkich najmłodszych zmarłych i okazja do refleksji na temat problemów ich rodzin. Skąd ta data? Do tego dnia teoretycznie trwa ciąża rozpoczęta 1 stycznia…

Dzień Dziecka Utraconego, 15 października 2019 r.

Dzień Dziecka Utraconego, 15 października 2020 r.

Dzień Dziecka Utraconego – tradycja od 1988 roku

Idea poświęcenia jednego dnia w roku najmłodszym zmarłym wyszła od Robyn Bear – Amerykanki, która doświadczyła straty dziecka aż 6 razy… I niestety nie spotkała się ze zrozumieniem i wsparciem ze strony otoczenia.
Postanowiła zatem nagłośnić problemy, z jakimi borykają się rodziny po poronieniu i przedwczesnej śmierci dziecka i zwrócić uwagę, jak bardzo wsparcie i pomoc są w takiej sytuacji potrzebne. W USA 15 października to Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych, w Polsce – Dzień Dziecka Utraconego.

Dzień Dziecka Utraconego – msze, modlitwy, spotkania…

W całym kraju (i na świecie) 15 października odbywają się obchody tego szczególnego święta. Przyjmują różne formy – od modlitw, mszy i pochówków, przez spotkania grup wsparcia, akcje informacyjne i wykłady, aż po wirtualne wydarzenia na portalach społecznościowych czy internetowe rozmowy rodziców. To pozwala stworzyć specyficzną społeczność rodziców i uświadomić innym osobom, z czym tak naprawdę borykają się osamotnieni rodzice.

Na znak solidarności z rodzicami po stracie wiele osób decyduje się też na przypięcie różowo-niebieskiej wstążki – symbolu dzieci utraconych.

Poniżej zamieściliśmy grafikę przesłaną przez Czytelniczkę, „by każdemu takiemu rodzicowi jak My, który ją zobaczy zrobiło się ciepło na sercu. W większości mediach czy redakcjach są pomijane tematy osieroconych rodziców w skutek poronienia, martwego urodzenia czy gdy dziecko umiera w innych okolicznościach. Są to tematy Tabu. A dla nas najważniejsza jest pamięć o naszych dzieciach, wsparcie oraz zrozumienie w tym szczególnym dniu. 15.10 jest dniem Dziecka Utraconego dla nas tak samo ważny i szczególny jak dla innych rodziców 1.06. Tylko że my zamiast zabawek kupujemy kwiaty i znicze. A zamiast zobaczenia uśmiechu dziecka dumamy nad tym jak by to było gdyby byli z nami.”

Dzień Dziecka Utraconego, 15 października 2019 r.

Poronienie i śmierć dziecka – tematy tabu?

Strata dziecka dotyczy wielu rodzin, jednak wciąż mało mówi się o ich problemach: braku wsparcia, niezrozumieniu, osamotnieniu, bagatelizowaniu doświadczeń… Dzień Dziecka Utraconego jest okazją do przełamania tej bariery milczenia – od lat oddzielającej rodziców po stracie od reszty społeczeństwa.

Wciąż mało mówi się też o prawach, jakie przysługują rodzicom po poronieniu – bez względu na moment, w którym doszło do straty. Tymczasem mają oni prawo nie tylko do pochowania dziecka, ale także rejestracji go w Urzędzie Stanu Cywilnego (USC), odebrania zasiłku pogrzebowego (4000 złotych) i skorzystania ze skróconego urlopu macierzyńskiego (56 dni). Warto – nie tylko 15 października, ale i przez cały rok – o nich pamiętać.

Zobacz więcej: Prawa rodziców po poronieniu

Zobacz na poronilam.pl: Dzień Dziecka Utraconego 2018 r. – lista miejsc w całej Polsce, w których obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego, spotykamy się z innymi rodzicami i modlimy


Autor: Aneta Tomczyk, www.badaniaprenatalne.pl | Zdjęcie: fotoknips/pl.123rf.com | Aktualizacja: 11 października 2021 r.

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

 

5/5 - (3 głosów / głosy)

Data publikacji: 11/10/2021, Data aktualizacji: 11/10/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *