Jak traktować kobiety po poronieniu? Wydano nowe rekomendacje

Jak traktować kobiety po poronieniu? Wydano nowe rekomendacje dla szpitali

jak traktować kobiety po poronieniu

W lipcu br., z inicjatywy Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka, został wydany dokument Niekorzystne zakończenie ciąży – Rekomendacje postępowania z pacjentkami dla personelu medycznego oddziałów położniczo-ginekologicznych województwa lubelskiego.

Dołączono do niego ulotkę informacyjną portalu Poroniłam.pl, która pokazuje krok po kroku, jak rodzice mogą skorzystać ze swoich praw.

Celem rekomendacji jest poprawa komfortu pacjentek

Dokument rozpowszechnia dobre praktyki i postępowanie w szpitalu, dzięki którym kobiety po poronieniach (i innych niepowodzeniach położniczych) będą czuły się w bardziej komfortowo i bezpiecznie, zyskają potrzebne wsparcie, pomoc i szacunek. Dzięki rekomendacjom rodzice dowiadują się o formach pomocy (praktycznej, emocjonalnej, psychologicznej) oraz gdzie mogą znaleźć wsparcie.

Wszystkie niezbędne informacje zostały opracowane przez specjalistów z różnych dziedzin (m.in. lekarzy, psychologów i księdza) z myślą zarówno o personelu medycznym, jak i pacjentkach oraz ich bliskich. To już drugi dokument tego typu – w zeszłym roku podobny został wydany w województwie mazowieckim.

Prawa rodziców po poronieniu – urlop macierzyński (56 dni) i zasiłek pogrzebowy (4000 zł)

Dzięki rekomendacjom rodzice mają być informowani przez personel o prawach, jakie im przysługują – bez względu na moment poronienia. Dołączona ulotka w prosty sposób pokazuje, jak rodzice mogą się o nie ubiegać.

Rodzice mogą zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego, a także przejść na skrócony urlop macierzyński (56 dni) oraz wnioskować o wypłatę zasiłku pogrzebowego w wysokości 4000 złotych.

Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku poronienia przed 16 tygodniem ciąży lekarz może nie mieć możliwości określenia płci dziecka i nie zostanie wydana karta martwego urodzenia, potrzebna do skorzystania z ww. praw (poza pochówkiem, który jest możliwy na podstawie samej karty zgonu). Rodzice mogą wtedy wykonać genetyczne badanie płci dziecka po poronieniu.

Prawidłowe zabezpieczenie materiału z poronienia jest istotne dla określenia płci dziecka

W tym miejscu warto podkreślić, jak ważne jest prawidłowe zabezpieczenie materiału od dziecka (np. fragmentu kosmówki, tkanek, pępowiny czy pęcherzyka płodowego). Powinien być on umieszczony w sterylnym pojemniku w soli fizjologicznej – nie formalinie, która degraduje DNA – z dokładnie zakręconą zakrętką (dodatkowo zabezpieczoną np. taśmą klejącą). Materiał przed dostarczeniem do badania należy przechowywać w temperaturze 4-8 stopni.

Tylko przy prawidłowym zabezpieczeniu materiału z poronienia rodzice będą mieli szansę wykonać badania DNA, poznać płeć dziecka i skorzystać ze wszystkich swoich praw.

Mogą także poznać przyczyny poronienia, jeśli zdecydują się rozszerzyć analizę o badanie w kierunku wad genetycznych dziecka. To właśnie one odpowiadają za ok. 70% poronień samoistnych, dlatego badanie genetyczne pozwala często skrócić czas diagnostyki i szybciej odzyskać równowagę po stracie dziecka.

Pobierz ulotkę „Poronienie – co dalej? [PDF]

Pobierz instrukcję „Jak zabezpieczyć materiał poronny do badań genetycznych” [PDF]

Kontakt: Redakcja portalu Poroniłam.pl, tel.: 537 883 952, info@poronilam.pl

Więcej informacji: www.Poroniłam.pl

Portal Poroniłam.pl powstał, aby pomagać rodzicom po poronieniu. Wciąż poszerzamy bazę naszych tematów i dążymy do stworzenia kompletnego kompendium dla osób, które potrzebują pomocy po poronieniu. Dostarczamy informacje na temat praw rodziców, postępowania, badań i kolejnej ciąży po poronieniu. W naszym serwisie znajdą Państwo także wzory dokumentów do pobrania, które pozwalają rodzicom skorzystać ze swoich praw.  Ponadto udostępniamy anonimowy, bezpłatny czat. Wiemy, z czym często wiąże się poronienie w Polsce – jesteśmy po to, aby pomóc.

Źródło: Informacja prasowa


Oceń

Data publikacji: 27/09/2017, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *