Poród naturalny - na czym polega i jak radzić sobie ze strachem?Badaniaprenatalne.pl

Poród naturalny – jak radzić sobie ze strachem?

poród naturalny

Poród naturalny jest wybierany przez większość kobiet z uwagi na dobro dziecka. Kobiety od lat rodziły w ten właśnie sposób i są do tego odpowiednio przygotowane jeśli chodzi o fizjologię ciała. Na czym polega poród naturalny? Jakie lęki i obawy mogą się wiązać z porodem naturalnym?

Przede wszystkim boimy się bólu. Rzeczą oczywistą jest bowiem, że poród naturalny wiąże się z ogromnym bólem oraz wysiłkiem ze strony przyszłej mamy. Nagroda jednak jest wprost nieoceniona i warta każdej ceny. Tego dnia bowiem wasz dom zyska nowego członka rodziny a Twoje życie zostanie wzbogacone o wspaniałą istotę.

Zanim jednak będziesz mogła cieszyć się z tego jak Twoje dziecko rozwija się i rośnie na Twoich oczach musisz przeżyć ten bądź co bądź niezwykle trudny dzień.

Poród naturalny. Jak sobie poradzić ze strachem oraz lękiem, które towarzyszą przyszłej mamie?

Przede wszystkim staraj się nie słuchać strasznych historii z sali porodowej. Pamiętaj, że każda kobieta przeżywa poród naturalny w sposób indywidualny więc Twoje doświadczenia mogą być zgoła odmienne niż doświadczenia Twoich koleżanek.

Dziś medycyna oraz obecny stan świadomości lekarzy pozwala nam na poród naturalny już nie tylko w pozycji leżącej ale także w pozycji bardziej naturalnej dla kobiety – wertykalnej. Dzięki temu poród staje się mniej nieprzyjemny, a dziecko ma szansę szybciej pojawić się na świecie.

Pamiętaj, że ból również jest sprawą indywidualną. Niektóre kobiety odczuwają go bardzo silnie w trakcie porodu. naturalnego. Inne z kolei skurcze porodowe porównują do tych jakie pojawiają się w trakcie miesiączki. Są one dla nich bardziej dyskomfortem niż bólem.

Musisz także wiedzieć, że rzadko również zdarza się spektakularne odejście wód płodowych jakie obserwujemy w filmach. Zazwyczaj wody odchodzą powoli, sączą się w nocy, gdy śpimy i jesteśmy wypoczęte.

Zobacz też: Wyprawka do szpitala dla mamy i noworodka

Poród. Jak rozpoznać, że zbliża się poród naturalny?

Na początku porodu naturalnego pojawią się skurcze tzw. przepowiadające. Są one stosunkowo rzadkie i mało bolesne. Nie musisz wówczas od razu szybko jechać do szpitala. Od chwili, gdy poczujesz te pierwsze objawy porodu, do chwili urodzenia dziecka minie jeszcze sporo czasu. Postaraj się pozostać jak najdłużej w domu.

Odpoczywaj i myśl pozytywnie. Przejrzyj jeszcze raz swoją wyprawkę do szpitala. Sprawdź czy są w niej przede wszystkim wszystkie ważne dokumenty.

Nie wpadaj w panikę jeśli poczujesz, że odeszły Ci wody. Masz jeszcze około 2 godzin na spokojne dostanie się do szpitala (chyba, że wody mają zielone zabarwienie, wówczas jedź tam niezwłocznie). Gdy skurcze staną się bolesne i zaczną się powtarzać co 5-7 minut wówczas poród rozpoczyna się na dobre. Czas zatem udać się do szpitala.

Czytaj więcej: Objawy porodu. Jak rozpoznać, że zbliża się poród?


Autor: www.badaniaprenatalne.pl 

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Poród naturalny – jak radzić sobie ze strachem?
5 Liczba ocen: 2

Przeczytaj również:

10/06/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
jak przygotować dziecko do operacji
Jak przygotować dziecko do operacji? Wcześniej wykonaj u niego to badanie

Twoje dziecko będzie miało operację pod narkozą lub w znieczuleniu miejscowym? Przed zabiegiem warto upewnić się, czy malec nie ma nadwrażliwości na któryś z leków. Ułatwi to anestezjologowi dobranie najodpowiedniejszego środka znieczulającego i tym samym...

Zamknij