Poród naturalny - jak radzić sobie ze strachem? badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Poród naturalny – jak radzić sobie ze strachem?

Większość kobiet z uwagi na dobro swojego dziecka decyduje się na poród naturalny. Kobiety od lat rodziły w ten właśnie sposób i są do tego odpowiednio przygotowane jeśli chodzi o fizjologię ciała. Na czym polega poród naturalny? Jakie lęki i obawy mogą się wiązać z porodem naturalnym?

Przede wszystkim boimy się bólu. Rzeczą oczywistą jest bowiem, że proces ten wiąże się z ogromnym bólem oraz wysiłkiem ze strony przyszłej mamy. Nagroda jednak jest wprost nieoceniona i warta każdej ceny. Tego dnia bowiem wasz dom zyska nowego członka rodziny a Twoje życie zostanie wzbogacone o wspaniałą istotę.

Zanim jednak będziesz mogła cieszyć się z tego jak Twoje dziecko rozwija się i rośnie na Twoich oczach musisz przeżyć ten bądź co bądź niezwykle trudny dzień.

Jak sobie poradzić ze strachem oraz lękiem, które towarzyszą każdej przyszłej mamie?

Przede wszystkim staraj się nie słuchać strasznych historii z sali porodowej. Pamiętaj, że każda kobieta przeżywa poród naturalny w sposób indywidualny więc Twoje doświadczenia mogą być zgoła odmienne niż doświadczenia Twoich koleżanek.

Dziś medycyna oraz obecny stan świadomości lekarzy pozwala nam na poród naturalny już nie tylko w pozycji leżącej ale także w pozycji bardziej naturalnej dla kobiety – wertykalnej. Dzięki temu poród staje się mniej nieprzyjemny, a dziecko ma szansę szybciej pojawić się na świecie.

Pamiętaj, że ból również jest sprawą indywidualną. Niektóre kobiety odczuwają go bardzo silnie w trakcie porodu. naturalnego Inne z kolei skurcze porodowe porównują do tych jakie pojawiają się w trakcie miesiączki. Są one dla nich bardziej dyskomfortem niż bólem.

Musisz także wiedzieć, że rzadko również zdarza się spektakularne odejście wód płodowych jakie obserwujemy w filmach. Zazwyczaj wody odchodzą powoli, sączą się w nocy, gdy śpimy i jesteśmy wypoczęte.

Zobacz też: Wyprawka do szpitala dla mamy i noworodka

Jak rozpoznać, że zbliża się poród?

Na początku porodu naturalnego pojawią się skurcze tzw. przepowiadające. Są one stosunkowo rzadkie i mało bolesne. Nie musisz wówczas od razu szybko jechać do szpitala. Od chwili, gdy poczujesz te pierwsze objawy porodu, do chwili urodzenia dziecka minie jeszcze sporo czasu. Postaraj się pozostać jak najdłużej w domu.

Odpoczywaj i myśl pozytywnie. Przejrzyj jeszcze raz swoją wyprawkę do szpitala. Sprawdź czy są w niej przede wszystkim wszystkie ważne dokumenty.

Nie wpadaj w panikę jeśli poczujesz, że odeszły Ci wody. Masz jeszcze około 2 godzin na spokojne dostanie się do szpitala (chyba, że wody mają zielone zabarwienie, wówczas jedź tam niezwłocznie). Gdy skurcze staną się bolesne i zaczną się powtarzać co 5-7 minut wówczas poród rozpoczyna się na dobre. Czas zatem udać się do szpitala.

Czytaj więcej: Objawy porodu. Jak rozpoznać, że zbliża się poród?


Poród naturalny – jak radzić sobie ze strachem?
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

10/06/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
Światowy Dzień FAS – już 9 września!

9 września już po raz kolejny obchodzić będziemy Światowy Dzień FAS. Święto to ma przede wszystkim uświadamiać – nie tylko przyszłe matki, ale i całe społeczeństwo – o negatywnych skutkach spożywania alkoholu w czasie ciąży....

Zamknij