Poród w domu – co warto o nim wiedzieć i ile kosztuje?

poród w domu

Poród w domu to temat wywołujący wiele kontrowersji. Na pewno zapewnia kobiecie intymność i spokój – z tego też względu coraz więcej rodzin w ostatnich latach decyduje się na to rozwiązanie. Jednak podstawowym kryterium, by mógł się odbyć, jest prawidłowo przebiegająca ciąża. Co warto wiedzieć o porodzie domowym? Jaka jest cena porodu w domu? Sprawdź!

Spis treści:

1. Poród w domu – dla kogo jest przeznaczony?
2. Poród domowy – jakie są przeciwwskazania?
3. Poród w domu – jakie są jego zalety?
4. Poród domowy – jakie są jego wady?
5. Poród w domu – cena
6. Często zadawane pytania

Poród w domu – dla kogo jest przeznaczony?

Każda kobieta, która wolałaby powitać swoje dziecko we własnym domu, a nie szpitalu, musi się najpierw upewnić, czy jest to właściwe dla niej rozwiązanie. Przede wszystkim ciężarna powinna być pewna, że podoła temu zadaniu i urodzi samodzielnie w domu. Ponadto bardzo istotne jest zaufanie do położnej, która będzie towarzyszyła kobiecie w tej wyjątkowej chwili.

Położna na podstawie wywiadu udziela kwalifikacji do porodu w domu, która odbywa się około 36 tygodnia ciąży. Położna ocenia stan zdrowia, sprawdza wyniki badań, np. badań prenatalnych, pyta o przebieg wcześniejszych ciąż – jeśli takie były. Upewnia się również, czy kobieta czuje się na pewno na tyle bezpiecznie, by rodzić w domu [1].

Poród domowy – jakie są przeciwwskazania?

W pewnych wypadkach poród w domu nie jest możliwy. Nie kwalifikują się do niego kobiety, które:

• urodziły przez cesarskie cięcie – ważne jest kiedy, dlaczego i jak przeprowadzono operację – wtedy podejmowana jest decyzja o miejscu porodu [2];
wcześniejszy poród miał nieprawidłowy przebieg z zagrożeniem życia dla dziecka [2];
• doświadczają powikłań ciążowych, np. nadciśnienia, cukrzycy [2];
• mają zakażenie dróg rodnych lub inne aktywne zakażenie [2];
• były poddane operacji ginekologicznej [2];
• chorują na choroby ogólnoustrojowe [2];
• są nałogowymi palaczkami [2];
• mają bardzo młody wiek [2];
• odczuwają silny lęk przed porodem i nie wierzą we własne siły [2].

Zobacz również: Poród w 36. tygodniu ciąży

Poród w domu – jakie są jego zalety?

Za porodem w domu przemawia wiele korzyści. Kobieta może czuć się swobodnie i bezpiecznie, a dobre samopoczucie wpływa na jego przebieg. Rodząca ma wpływ, na to się dzieje, gdyż położna niczego jej nie narzuca, a jedynie pomaga i podpowiada, dotyczy to m.in. wyboru pozycji porodowej [2].

Porodowi domowemu nie towarzyszy pośpiech – nie trzeba zwalniać miejsca dla kolejnej rodzącej, dany personel nie kończy zmiany podczas akcji porodowej. Poród toczy się naturalnie, swoim rytmem dlatego tez nie ma konieczności podawania oksytocyny [2].

Ponadto dziecko nie jest zagrożone szpitalnymi zakażeniami, a bakterie znajdujące się w domu skolonizują jego ciała, zapewniając mu bezpieczeństwo [2].

Jak wskazują badania, dzieci, które przyszły na świat w domu, są spokojniejsze, a ich mamom rzadziej towarzyszy depresja poporodowa [2].

Poród domowy stanowi olbrzymie przeżycie dla całej rodziny. Mężczyzna jest dużo bardziej zaangażowany w akcję porodową, gdyż nie czuje skrępowania i nie wstydzi się swoich emocji. Dziecko po przyjściu na świat jest cały czas z rodzicami i co więcej – może go od razu zobaczyć starsze rodzeństwo [2].

Zobacz również: Poród naturalny po cesarskim cięciu

Poród domowy – jakie są jego wady?

Istnieją jednak pewne zagrożenia związane z porodem domowym. Własny dom, który przede wszystkim zapewnia naturalne warunki, pozbawiony jest wyposażenia sali porodowej, aparatury medycznej, dostępu do form łagodzenia bólu jak znieczulenie zewnątrzoponowe [1]. Czynniki te oznaczają brak możliwości udzielenia szybkiej specjalistycznej pomocy w przypadku niespodziewanych komplikacji [2].

Z tego też względu warunkiem przeprowadzenia porodu w domu jest możliwość przewiezienia rodzącej do szpitala w odległości maks. 30 km. Zdarza się to w około 10% przypadków [2].

Poród w domu – cena

Wiele kobiet zastanawia się, jaka jest cena porodu w domu, gdyż nie jest on refundowany przez NFZ. Koszt porodu w domu wynika z czynników takich jak miejsce zamieszkania rodzącej (region Polski) i wybór konkretnej położnej, z którą podpisuje się umowę. Cena porodu domowego waha się w graniach od 1500 do 4000 złotych [3]. Opłata ta wiąże się również z opieką położnej nad młodą mamą i noworodkiem w pierwszych dniach po narodzinach [1].

Często zadawane pytania:

1. Jak wygląda poród w domu?

Poród w domu przebiega w obecności wcześniej umówionej położnej, która towarzyszy rodzącej podczas całej akcji porodowej, jak i zapewnia opiekę mamie i noworodkowi w pierwszych dniach po narodzinach.

2. Jakie wady i zalety ma poród domowy?

Zaletą porodu domowego jest atmosfera intymności i naturalny jego przebieg, natomiast wadą brak możliwości udzielenia specjalistycznej pomocy w wypadku niespodziewanych komplikacji.

3. Jak przygotować się do porodu w domu?

Najpóźniej 2-3 miesiące przed porodem domowym należy wybrać położną, która będzie towarzyszyć rodzącej – przedstawi listę potrzebnych rzeczy, które są konieczne do porodu.

4. Jakie są koszty porodu domowego?

Koszty porodu domowego zaczynają się od około 1500 do około 4000 zł.


Źródła:

1. https://mamotoja.pl/porod-w-domu-ile-kosztuje-i-jak-wyglada-naturalny-porod-domowy,gdzie-rodzic-artykul,26251,r1p1.html

2. https://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-dziecko/porod/porod-w-domu-zalety-i-ryzyko-aa-uzuJ-MGQF-78xE.html

3. https://kobieta.onet.pl/dziecko/porod-w-domu-jak-wyglada-ile-kosztuje-i-dla-kogo-cena-polozna/6pd7e3x

 

Oceń

Data publikacji: 22/02/2022, Data aktualizacji: 23/02/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *