Palenie w ciąży - jak wpływa na płód oraz jak rzucić?

Palenie w ciąży – jak wpływa na płód oraz jak rzucić?

palenie w ciąży

W czasie ciąży kobieta powinna szczególnie dbać o zdrowie. Sięganie po używki, np. palenie w ciąży, może poskutkować poważnymi problemami zdrowotnymi u dziecka. Jak palenie wpływa na płód? Jak rzucić palenie w ciąży? Podpowiadamy.

Spis treści:

1. Palenie w ciąży, nawet w niewielkich ilościach, szkodzi dziecku!
2. Palenie w ciąży – jak wpływa na dziecko?
3. Palenie w ciąży bierne i jego wpływ na dziecko
4. Jak rzucić palenie w ciąży?

Palenie w ciąży, nawet w niewielkich ilościach, szkodzi dziecku!

Palenie w ciąży to zatrważająco częste zjawisko. Według danych zebranych w latach 2000-2001 Polki będące w ciąży wypalały nawet 9 sztuk papierosów dziennie [1], a 30% z nich paliło przez cały okres ciąży [2]. Nowsze statystyki dotyczące palenia w ciąży wcale nie są lepsze – aż 38% ciężarnych sięga po papierosy [3]. Wszystkiemu winna powszechna opinia, że niewielka ilość papierosów nie stanowi niebezpieczeństwa dla nienarodzonego jeszcze dziecka. Niestety to nieprawda, nikotyna wpływa negatywnie na rozwój płodu, nawet jeśli jest przyjmowana w jak najmniejszych dawkach [4] [5].

Palenie w ciąży – jak wpływa na dziecko?

Palenie w ciąży szkodzi zarówno mamie, jak i jej dziecku. Skutkuje ono przede wszystkim obniżeniem urodzeniowej masy ciała [6]. Jakie są tego konsekwencje? Niska masa urodzeniowa zaburza rozwój motoryczny dziecka oraz stanowi jedną z istotnych przyczyn rozwoju mózgowego porażenia dziecięcego [7].

Palenie w ciąży zwiększa także ryzyko śmierci łóżeczkowej po urodzeniu (zespołu nagłego zgonu niemowląt). Naukowcy zauważyli, że nikotyna wpływa na zmiany potencjału czynnościowego komórek serca, osłabiając reakcję narządu na adrenalinę – w rezultacie dziecko nie budzi się odruchowo podczas bezdechu sennego [8].

To nie koniec negatywnych skutków palenia w ciąży. Sięganie po papierosy wiąże się także z [5] [6]:

• większym ryzykiem porodu przedwczesnego oraz poronienia,
• wyższą podatnością na zakażenia w pierwszych dniach życia,
• wyższym ryzykiem wystąpienia wad wrodzonych, wskutek kontaktu z substancjami rakotwórczymi,
• zwiększonym ryzykiem wystąpienia u noworodka niewydolności oddechowej,
• zwiększonym ryzykiem zachorowania na choroby alergiczne, astmę oraz infekcje dolnych dróg oddechowych.

Zobacz również: Ciąża a farbowanie włosów – czy jest bezpieczne dla dziecka?

Palenie w ciąży bierne i jego wpływ na dziecko

Nie tylko palenie w ciąży jest niebezpieczne dla dziecka, bierna ekspozycja na dym tytoniowy również. Naukowcy alarmują, że przebywanie w pomieszczeniach dla palących odpowiada wypaleniu jednego papierosa dziennie [9]. Jakie są tego skutki? Podobnie jak w przypadku czynnego palenia wzrasta ryzyko: niskiej masy urodzeniowej, poronienia, wystąpienia u dziecka wad wrodzonych oraz zespołu nagłej śmierci niemowląt (śmierci łóżeczkowej) [10].

Zobacz również: Kawa a ciąża – czy kawa jest szkodliwa dla rozwijającego się dziecka?

Jak rzucić palenie w ciąży?

Zrezygnowanie z palenia w ciąży wymaga przede wszystkim silnej woli. W normalnej sytuacji u osoby, która nagle przestanie zażywać nikotynę, mogą wystąpić tzw. objawy odstawienne, dlatego zalecana jest nikotynowa terapia zastępcza. Jednak w przypadku kobiet ciężarnych tego typu zamienniki nie są wskazane, ponieważ one także szkodzą dziecku. Przyszła mama musi sobie zatem poradzić bez wsparcia środków farmakologicznych.

Jak rzucić palenie w ciąży? Najlepiej pożegnać się z nałogiem na etapie planowania zajścia w ciążę. Dzięki rzuceniu przez mamę papierosów noworodek, a później już niemowlak będzie się rozwijać prawidłowo. Zadanie nie należy do łatwych, w jego realizacji pomoże wsparcie ze strony partnera oraz unikanie towarzystwa osób palących. Para może zawiesić w różnych miejscach w domu zdjęcia USG malucha z motywującymi dopiskami. Warto wypróbować także sposoby na rzucenie palenia takie jak częste przegryzanie czegoś zdrowego (np. suszonych owoców) lub znalezienie jakiegoś hobby, które zajmuje ręce (np. rozwiązywanie krzyżówek lub szydełkowanie).


Źródła:

1. Florek E. et al. Występowanie narażenia na dym tytoniowy
wśród kobiet w wieku prokreacyjnym. Ginekologia Praktyczna 9: 16-18, 20-21 (2001)
2. Hanke W. et al. Wpływ środowiskowej ekspozycji kobiet ciężarnych na dym tytoniowy na masę urodzeniową noworodka – badanie prospektywne z wykorzystaniem markerów ekspozycji. Ginekologia Polska 71: 833-836 (2000)
3. https://rodzicowo.pl/artykuly/38-tyle-ciezarnych-pali-w-ciazy-co-grozi-twojemu-dziecku-jesli-jestes-wsrod-nich-i-czego-o-paleniu-w-ciazy-na-pewno-nie-wiesz/
4. https://www.nowafarmacja.pl/blog/negatywne-skutki-palenia-papierosow#Skutki_palenia_papieros%C3%B3w_w_ci%C4%85%C5%BCy
5. Warzycha J. et al. Dziecko a nikotyna – rozważania lekarza pediatry i nauczyciela. Postępy neonatologii 2 (21) (2015)
6. Sochaczewska D. et al. Palenie czynne lub bierne w okresie ciąży a wybrane parametry morfologiczne i powikłania okresu noworodkowego. Ginekologia Polska 81: 687-692 (2010)
7. Bos A., Roze E. Neurodevelopmental outcome in preterm infants. Developmental Medicine & Child Neurology 53 (4): 35–39 (2011)
8. https://pulsmedycyny.pl/wiadomo-dlaczego-palenie-w-ciazy-zwieksza-ryzyko-naglej-smierci-lozeczkowej-957710
9. Florek E., Marszałek A. Zdrowotne następstwa narażenia kobiet na środowisko dymu tytoniowego. Ginekologia Praktyczna 9, 28-30 (2001)
10. https://www.nowafarmacja.pl/blog/czym-jest-bierne-palenie-i-jakie-sa-jego-skutki#Bierne_palenie_w_ci%C4%85%C5%BCy

 

Oceń

Data publikacji: 17/02/2022, Data aktualizacji: 23/02/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *