Ciąża a farbowanie włosów – w którym trymestrze farbować włosy?

Ciąża a farbowanie włosów – czy jest bezpieczne dla dziecka?

ciąża a farbowanie włosów

Farbowanie włosów w ciąży może być bezpieczne, ale tylko przy przestrzeganiu kilku ważnych zasad. Jeśli spodziewasz się dziecka i masz ochotę zmienić kolorów włosów, zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu. Podpowiadamy w nim, o czym należy pamiętać, by koloryzacja włosów w ciąży nie była szkodliwa dla malucha.

jestes w ciazy

Spis treści:

  1. Ciąża a farbowanie włosów –  w którym trymestrze farbować włosy?
  2. Ciąża a farbowanie włosów – które preparaty  do farbowania są bezpieczne?
  3. Farbowanie włosów w ciąży  – czy koloryzacja może dać niespodziewane rezultaty?
  4. Koloryzacja włosów w ciąży – o czym każda przyszła mama powinna pamiętać?

Ciąża a farbowanie włosów – w którym trymestrze farbować włosy?

Kiedy w czasie ciąży farbować włosy, by był to najbezpieczniejszy czas? Lekarze jednoznacznie zalecają, by z zabiegiem tym poczekać do drugiego trymestru ciąży. Pierwsze 12 tygodni to początek kształtowania się wszystkich narządów dziecka. Jednocześnie jest to okres, w którym występuje największe ryzyko poronienia.

Pierwszy trymestr ciąży uważany jest za okres ochronny, dlatego, jeśli to tylko możliwe przyszła mama powinna poczekać z farbowaniem włosów do drugiego trymestru.

Ciąża a farbowanie włosów – które preparaty do farbowania są bezpieczne?

Jeśli jesteś w ciąży, a farbowanie włosów jest dla Ciebie bardzo ważne, pamiętaj, by w czasie zabiegu zostały użyte tylko bezpieczne kosmetyki. W dzisiejszych czasach dostępne są na rynku produkty o wiele łagodniejszym charakterze niż stosowane od dawien dawna farby z amoniakiem. Te są zdecydowanie niewskazane właśnie ze względu na obecność tego związku chemicznego.  W trakcie farbowania włosów śladowe jego ilości mogą dostać się do organizmu ciężarnej, przeniknąć do płodu i wpłynąć negatywnie na jego rozwój. Ponadto nawet wdychanie amoniaku w czasie ciąży może stanowić zagrożenie dla dziecka.

Na szczęście kobiety mogą już korzystać z bezpiecznych farb do włosów, takich jak kosmetyki ekologiczne, roślinne, ziołowe, henna czy szampony koloryzujące. Preparaty takie nie zawierają w swoim składzie elementów chemicznych lub ich ilość jest tak znikoma, że z ich stosowania nie wynika żadne ryzyko negatywnych zmian zarówno w organizmie mamy, jak i dziecka. Produkty zalecane do użytku przez kobiety ciężarne mają pochodzenie roślinne i są bezpieczne w stosowaniu. Mimo że na włosach efekt farbowania widać krócej, to należy pamiętać, że to zdrowie malucha jest najważniejsze.

Farbowanie włosów w ciąży  – czy koloryzacja może dać niespodziewane rezultaty?

Przyszłe mamy często zastanawiają się, czy z farbowania włosów w ciąży mogą wyniknąć niespodziewane rezultaty. Otóż tak. Związek „ciąża a farbowanie włosów”  może zakończyć się „niespodzianką”. Wynika to z tego, że w tym okresie w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian hormonalnych. W konsekwencji może się okazać, że włosy zareagują na dany produkt nieco inaczej niż przed ciążą. Dlatego też w tym okresie zaleca się wykonywanie delikatnych koloryzacji, a nie drastyczną zmianę barwy, np. z bardzo jasnej na ciemną, czy odwrotnie.

Krążą mity, że farbowanie włosów w ciąży może mieć wpływ na kolor włosów dziecka. Jest to mylne twierdzenie, gdyż za to odpowiedzialna jest tylko genetyka.

Koloryzacja włosów w ciąży – o czym każda przyszła mama powinna pamiętać?

  • o czym jeszcze należy pamiętać, by farbowanie włosów w ciąży było bezpieczne? Bardzo ważne jest, by nie nakładać żadnych preparatów na włosy, gdy na skórze głowy obecne są jakiekolwiek uszkodzenia. Wtedy substancje, które zawarte są w produktach, mogą przeniknąć do organizmu drogą krwi. Ponadto farbowanie włosów powinno odbywać się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, by przyszła mama nie była narażona na wdychanie żadnych oparów farby, co może mieć negatywny wpływ na jej samopoczucie. Co więcej, koloryzację włosów w ciąży najlepiej przeprowadzić w dużym salonie fryzjerskim, niż w „starym” zakładzie czy warunkach domowych. W renomowanych salonach można mieć pewność, że używane preparaty mają wszystkie atesty i są najwyższej jakości.

jestes w ciazy

Autor:  Karolina Czapp


Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Zdjęcie: pixabay.com


Oceń

Data publikacji: 17/09/2021, Data aktualizacji: 06/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *