Połóg – czego się spodziewać, ile trwa?

Połóg – czego się spodziewać, ile trwa?

połóg czego się spodziewać

Jeśli jesteś po raz pierwszy w ciąży, z pewnością zastanawiasz się, co to jest połóg oraz na czym polega. Na co się przygotować po urodzeniu dziecka? Ile trwa połóg? Odpowiadamy na wszystkie istotne pytania.

Spis treści:

  1. Co to jest połóg i na czym polega?
  2. Ile trwa połóg?
  3. Czym jest połóg dla kobiety? Jak postępować w tym czasie?
  4. Często zadawane pytania o połóg

Co to jest połóg i na czym polega?

Połóg to okres intensywnej regeneracji kobiecego organizmu po porodzie. Połóg dotyczy zarówno porodu siłami natury, jak i akcji porodowej zakończonej cesarskim cięciem [1].

Jak wygląda połóg po porodzie naturalnym? Typowe dolegliwości, jakie mogą wystąpić w tym okresie to [2]:

• huśtawka emocjonalna,
• krwawienia z dróg rodnych,
nawał mleczny i bóle piersi,
• popuszczanie moczu,
• skurcze pod wpływem kurczenia się macicy po porodzie,
• trudności w oddawaniu stolca,
• wydalanie odchodów połogowych,
• zmęczenie.

Jak wygląda połóg po cesarskim cięciu? W porównaniu z połogiem po porodzie naturalnym odchody połogowe są mniej obfite, natomiast krwawienie jest bardziej intensywne [3]. Dodatkowo u kobiety, która urodziła przez cesarskie cięcie, mogą wystąpić objawy, takie jak [4]:

• ból rany pooperacyjnej,
• nadmierne zmęczenie.

Trzeba się również przygotować na to, że mogą wystąpić skutki uboczne po podaniu znieczulenia w postaci bólu głowy oraz pleców, a także drżenia lub drętwienia ciała oraz kończyn [4].

Zobacz również: Pierwsze dni po urodzeniu dziecka – czego się spodziewać, jak się opiekować?

Ile trwa połóg?

To, ile trwa połóg, zależy między innymi od sposobu zakończenia akcji porodowej. Jak długo trwa okres połogu po porodzie naturalnym? Zwykle kobiecy organizm potrzebuje około 6 tygodni, aby się zregenerować [5]. Czas ten można skrócić poprzez prowadzenie oszczędzającego trybu życia, stosowanie zbilansowanej diety, odpowiednie pielęgnowanie krocza po porodzie oraz wykonywanie ćwiczeń zalecanych dla kobiet w okresie połogu.
Jak długo trwa okres połogu po cesarskim cięciu? W większości przypadków połóg po cesarce trwa dłużej niż w przypadku porodu siłami natury – organizm potrzebuje około 8 tygodni, a nawet więcej, aby się zregenerować [6]. Po cesarskim cięciu wiele kobiet jest na tyle osłabionych, że nie mogą wstać z łóżka. W okresie połogu po cesarce niezbędna jest także odpowiednia pielęgnacja rany pooperacyjnej, która powstała w miejscu nacięcia.

Zobacz również: Obwisły brzuch po porodzie – jak go ujędrnić?

Czym jest połóg dla kobiety? Jak postępować w tym czasie?

W czasie połogu kobieta powinna prowadzić oszczędzający tryb życia. Niewskazane są: dźwiganie, długie pochylanie się, meczące zajęcia ani intensywny wysiłek fizyczny [2]. Przez kilka tygodni wskazane jest, aby obowiązki domowe przejął ojciec dziecka lub, jeśli jest taka możliwość, pomogli w tym babcia oraz dziadek.

Często zadawane pytania o połóg

Ile trwa połóg i gojenie krocza po porodzie?

Gojenie krocza po porodzie może trwać do kilkunastu dni, w zależności od tego, czy rana po porodzie jest należycie pielęgnowana. Czas ten może przyspieszyć stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety, wzmożone dbanie o higienę intymną oraz wietrzenie krocza.

Jak wrócić do formy po okresie połogu?

Aby wrócić szybciej do formy po porodzie, należy przede wszystkim dbać o higienę intymną oraz na początkowych etapach połogu prowadzić oszczędzający tryb życia. Miejsca intymne powinny być wietrzone – wskazane jest, aby spać bez bielizny, na podkładzie chłonnym. Bardzo ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta, a także stosowanie preparatów, które przyspieszają gojenie krocza po porodzie, a w przypadku kobiet po cesarce – wspomagają gojenie rany pooperacyjnej. Jeśli lekarz na to pozwoli, można powrócić do aktywności fizycznej, jednak nie należy się zanadto forsować.

Czy w czasie połogu wolno uprawiać seks?

Niestety nie. Na czas połogu należy zrezygnować z seksu.

Jak dbać o bliznę po cesarce w okresie połogu?

Połóg po cesarce wiąże się z koniecznością odpowiedniej pielęgnacji rany pooperacyjnej. Po zdjęciu opatrunku ciężarna powinna regularnie oczyszczać ranę, a także nosić wygodne ubrania. Gojenie przyspieszy stosowanie preparatów dedykowanych kobietom po cesarskim cięciu.

Jakie objawy połogu stanowią wskazanie do wizyty u lekarza?

Jeśli w okresie połogu wystąpiły: trudny do zniesienia ból krocza, intensywne krwawienie z dróg rodnych, podwyższona temperatura ciała lub ropne, nieprzyjemnie pachnące odchody połogowe, należy się zgłosić jak najszybciej do lekarza.

 


Źródła:
1. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/polog-co-dzieje-sie-w-organizmie-kobiety-po-porodzie
2. https://www.rodzicpoludzku.pl/po-porodzie/polog-co-cie-moze-zaskoczyc.html
3. https://lovi.pl/porady/ciaza-i-porod/11-pytan-o-polog-po-cesarskim-cieciu
4. https://www.znana-polozna.pl/artykuly/polog-po-cesarskim-cieciu
5. https://dziecisawazne.pl/ile-trwa-polog-po-porodzie-i-jak-w-jego-trakcie-mozesz-o-siebie-zadbac/
6. Sztajerowska J. Pielęgnacja krocza po porodzie. Ginekologa po Dyplomie 3 (2018).

Oceń

Data publikacji: 27/01/2022, Data aktualizacji: 10/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *