Nawał mleczny

nawał mleczny

Nawał mleczny to zjawisko typowe dla kobiet, które są świeżo po porodzie. Jak sobie poradzić z tym problemem? Co robić, gdy wystąpił nawał pokarmu? Ile trwa nawał pokarmu? Odpowiadamy na pytania.

Spis treści:

  1. Czym jest nawał mleczny?
  2. Jak wygląda nawał pokarmu – objawy
  3. Co powoduje nawał mleczny?
  4. Nawał pokarmu – co robić, jak przetrwać ten czas?
  5. Często zadawane pytania o nawał mleczny

Czym jest nawał mleczny?

Nawał mleczny występuje zwykle kilka dni po porodzie. Zjawisko to polega na znacznie zwiększonej (nawet dziesięciokrotnie) produkcji mleka przez gruczoły mleczne kobiety [1]. Niestety dla wielu świeżo upieczonych mam nie jest to przyjemny czas.

Jak wygląda nawał pokarmu – objawy

Nawał pokarmu może dawać liczne nieprzyjemne objawy. Jednym z nich są ciężkie piersi, nabrzmiałe na tyle, że powodują dyskomfort podczas karmienia dziecka [1] [2]. Inne objawy nawału pokarmu to [1] [2]:
• napięta skóra na piersiach,
• niechęć dziecka do ssania piersi,
• rozdrażnienie noworodka podczas karmienia,
• rozszerzenie naczyń krwionośnych na piersiach,
• samoistne wypływanie pokarmu z piersi (poza porami karmienia),
• uczucie niepokoju u matki.

Co powoduje nawał mleczny?

Nawał mleczny wynika z działania hormonu prolaktyny – hormon ten odpowiada za wytwarzanie pokarmu dla dziecka. Tuż po porodzie jego stężenie w organizmie jest bardzo wysokie, co pobudza piersi do nadmiernej laktacji [3].

Kiedy przechodzi nawał pokarmu? Ile trwa?

Kiedy ustępuje nawał pokarmu? Ile trwa ten trudny czas? Zwykle laktacja uspokaja się po 3-5 dniach [2]. Piersi zaczynają produkować odpowiednią ilość mleka, gdy przywrócona zostanie równowaga hormonalna.

Zobacz również: Zapalenie piersi

Nawał pokarmu – co robić, jak przetrwać ten czas?

Jak łatwiej przejść przez nawał pokarmu? Co robić? Jeśli laktacja jest nadmierna, kobieta może częściej przystawiać dziecko do piersi, nawet do 12 razy w ciągu doby [4]. Maluch powinien ssać pierś tak długo, aby ją całkowicie opróżnić. Jeśli obrzęk piersi jest bardzo bolesny, można zastosować pomiędzy karmieniami zimne okłady.

Zobacz również: Podcięcie wędzidełka u dziecka

Często zadawane pytania o nawał mleczny

Czy w trakcie nawału pokarmu należy zaprzestać karmienia piersią?

Nie, wręcz przeciwnie, nawał pokarmu nie stanowi wskazania do zaprzestania karmienia piersią, lecz do zwiększenia częstotliwości karmień.

Czy odciągać mleko przy nawale?

Tak, jest to wskazane. Warto na ten czas wyposażyć się w laktator.

Jak często odciągać pokarm przy nawale?

W sytuacji, gdy nawał pokarmu jest bardzo bolesny i trudny do zniesienia, zalecane jest częstsze karmienie, a także odciąganie pokarmu, nawet 8 razy w ciągu doby.

Jak zmniejszyć nawał pokarmu?

Aby ustabilizować laktacje, najlepiej karmić piersią na żądanie, czyli przystawiać dziecko do piersi tak często, jak tego potrzebuje. Wskazane jest także, aby karmić naprzemiennie jedną i drugą piersią.

Jak spać przy nawale pokarmu?

Aby udało się przetrwać noc, można zastosować po karmieniu zimne okłady lub delikatny masaż. Dodatkowo warto założyć na noc specjalne wkładki laktacyjne do biustonosza.

Co zrobić z nawałem pokarmu? Jak się uchronić przed wpadkami w miejscach publicznych?

Podczas nawału mlecznego często dochodzi do samoistnego wypływania pokarmu z gruczołów mlecznych. Aby uniknąć zabrudzenia ubrań, warto w tym czasie nosić wkładki laktacyjne.

Kiedy zgłosić się z nawałem pokarmu do lekarza?

W sytuacji, gdy poza nawałem mlecznym u kobiety wystąpiły także niepokojące objawy, takie jak np. duży obrzęk piersi lub podwyższona temperatura ciała, warto skonsultować się z lekarzem. Możliwe, że poza nawałem pokarmu wywiązał się także stan zapalny.

 


Źródła:
1. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/64298,karmienie-piersia-najczestsze-problemy
2. https://plodnosc.pl/baza-wiedzy/nawal-pokarmu/
3. https://www.mjakmama24.pl/niemowle/karmienie/nawal-pokarmu-skad-sie-bierze-i-jak-sobie-z-nim-poradzic-aa-vCKQ-Xdny-Vncw.html
4. https://www.bebiprogram.pl/zdrowie-mamy/karmienie-piersia/problemy-z-karmieniem-piersia/nawal-mleczny

 

Oceń

Data publikacji: 25/01/2022, Data aktualizacji: 10/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *