Kiedy urodzi się dziecko? Sposoby obliczenia terminu porodu

kiedy urodzi się dziecko

Każda kobieta, która spodziewa się dziecka, chce jak najszybciej poznać swój spodziewany termin porodu. Jest to jedna z najbardziej wyczekiwanych informacji. Istnieje kilka sposobów na obliczenie, kiedy urodzi się dziecko. Sprawdź, w jaki sposób można poznać przybliżoną datę porodu!

Spis treści:

  1. Metoda Naegelego
  2. Badanie USG
  3. Wysokość dna macicy
  4. Obliczenie daty porodu na podstawie objawów ciąży
  5. Kiedy urodzi się dziecko? Rzeczywisty termin porodu

Metoda Naegelego

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów obliczania terminu porodu jest metoda Naegelego Według tej metody należy dodać do pierwszego dnia ostatniej miesiączki siedem dni, odjąć trzy miesiące i dodać rok. Jest to najczęściej stosowana metoda obliczenia daty spodziewanego rozwiązania.

Badanie USG

Kolejnym sposobem obliczania terminu porodu jest badanie ultrasonograficzne (USG). To niezwykle precyzyjna metoda, która pozwala lekarzom dokładnie określić wiek płodu poprzez pomiar wskaźnika CRL, czyli długości ciemieniowo-siedzeniowej dziecka i dodanie do niego 14 dni. Ta metoda najczęściej używana jest w przypadku pacjentek, które nie pamiętają daty swojej ostatniej miesiączki.

Zobacz również: Poród 33 tydzień – czym grozi?

Wysokość dna macicy

Położenie dna macicy zmienia się z każdym tygodniem ciąży. W 16 tygodniu znajduje się ono na wysokości dwóch palców nad spojeniem łonowym. W 28 tygodniu będzie ono się znajdować już dwa palce nad pępkiem, a w 36 tygodniu pod łukiem żebrowym. Metoda ta jest jednak obarczona dość sporym ryzykiem błędu. Warto więc korzystać z niej z przymrużeniem oka.

Obliczenie daty porodu na podstawie objawów ciąży

Niektórzy ludzie próbują również obliczyć termin porodu na podstawie objawów ciąży, takich jak nudności poranne, zmęczenie, zmiany nastroju itp. Jednak ta metoda jest mniej precyzyjna i bardziej podatna na błędy, ponieważ objawy ciąży mogą być różne dla każdej kobiety i każdej ciąży. Część kobiet się nią sugeruje, ale lepiej jest zaufać innym, bardziej sprawdzonym metodom.

Kiedy urodzi się dziecko? Rzeczywisty termin porodu

Pamiętajmy, że wszystkie wymienione metody pozwalają na obliczenie jedynie przybliżonej daty porodu. Nie możemy więc być jej pewne na 100%. Dzieci niestety nie wpisują się w książkowe schematy i przychodzą na świat w różnych terminach. Niektórym bardziej spieszy się na świat, a inne wolą zostać w brzuszku mamy nieco dłużej. Musimy więc być gotowe na to, że poród może rozpocząć się nieco wcześniej lub później.

Oceń

Data publikacji: 01/04/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *