Jak wygląda brzuch po cesarskim cięciu i porodzie naturalnym?

brzuch po cesarce

Dlaczego został mi brzuch po ciąży? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, które niedawno urodziły dziecko. Tymczasem obwisła skóra na brzuchu to zupełnie naturalne zjawisko – potrzeba czasu, aby ciało powróciło do formy sprzed ciąży. Jak dbać o brzuch po cesarce? A po porodzie naturalnym? Podpowiadamy.

test nifty pro

Spis treści:

  1. Brzuch po cesarce a po porodzie naturalnym – jak wygląda?
  2. Jak długo utrzymuje się brzuch po ciąży?
  3. Brzuch po cesarce a po porodzie naturalnym – jak o niego dbać?
  4. Często zadawane pytania o brzuch po porodzie

Brzuch po cesarce a po porodzie naturalnym – jak wygląda?

Nieestetyczny, obwisły i wiotki brzuch po porodzie jest zupełnie normalny, zarówno dla kobiet, które rodzą naturalnie, jak i tych, których ciąża zakończyła się cesarskim cięciem. W czasie ciąży powłoki brzuszne rozciągają się oraz ulegają osłabieniu [1].

Czym różnią się, brzuch po cesarce, a po porodzie naturalnym? Podstawowa różnica to obecność rozległej rany pooperacyjnej w dolnej części brzucha. Aby odebrać poród, lekarz musi bowiem wykonać nacięcie w powłokach brzusznych [2].

Zobacz również: Kiedy pierwszy raz nakarmić dziecko po porodzie?

Jak długo utrzymuje się brzuch po ciąży?

Ile czasu potrzeba, aby brzuch ciążowy powrócił do dawnych rozmiarów i wyglądu? Zwykle organizm potrzebuje około 6-8 tygodni [1]. Czas powrotu do formy można skrócić poprzez stopniowy powrót do regularnej aktywności fizycznej oraz stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety.

Zobacz również: Dieta po porodzie – co można a czego nie? Obalamy mity!

Brzuch po cesarce a po porodzie naturalnym – jak o niego dbać?

Jak dbać o brzuch po ciąży zakończonej porodem naturalnym? Wskazane jest, aby kobieta [1]:

• karmiła dziecko w sposób naturalny, piersią – laktacja napędza proces obkurczania się macicy i procesy regeneracji organizmu po ciąży,
• masowała delikatnie brzuch, aby poprawić jego ukrwienie,
• nosiła bieliznę przeznaczoną dla kobiet po porodzie,
• stosowała ujędrniające i nawilżające preparaty do pielęgnacji skóry,
• stosowała zimne prysznice zamiast gorących kąpieli,
• wykonywała proste, nieforsujące organizmu, ćwiczenia wzmacniające mięśnie – ich dobór, a także czas rozpoczęcia najlepiej skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą.

W skrajnych przypadkach pomoże plastyka brzucha, nie jest to jednak tani zabieg.

Jak dbać o brzuch po ciąży zakończonej cesarskim cięciem? W okresie połogu po cesarce zasady są podobne jak przy porodzie naturalnym, ale dodatkowo konieczna jest odpowiednia pielęgnacja rany pooperacyjnej. Po zdjęciu opatrunku trzeba regularnie oczyszczać i osuszać miejsce zranienia, nosić wygodne, niepodrażniające ubrania, a także stosować odpowiednie preparaty przyspieszające gojenie ran, zalecane dla kobiet po cesarskim cięciu [3].

Często zadawane pytania o brzuch po porodzie

Po jakim czasie wchłania się brzuch po porodzie?

Zwykle potrzeba około 6-8 tygodni. Wiele zależy jednak od rodzaju porodu, kondycji ciężarnej sprzed ciąży, a także sposobu pielęgnacji brzucha po porodzie.

Kiedy znika brzuch po cesarskim cięciu?

Podobnie jak w przypadku porodu naturalnego brzuch po cesarskim cięciu powraca do dawnego wyglądu po kilku tygodniach od porodu. Jeśli chodzi o ranę pooperacyjną, powinna ona zagoić się w podobnym czasie do około 6 tygodni od porodu.

Jak zrzucić brzuch po cesarskim cięciu?

Aby pozbyć się brzuszka po cesarce, niezbędny jest stopniowy powrót do regularnej aktywności fizycznej, stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety, a także stosowanie preparatów, które poprawiają kondycję skóry. Dodatkowo warto rozważyć metody poprawiające ukrwienie, takie jak np. masaż lub chłodny prysznic. Dopiero w krytycznych przypadkach niezbędna może się okazać plastyka brzucha lub inne metody chirurgiczne.

Jakie ćwiczenia na brzuch po cesarskim cięciu?

Ćwiczenia na brzuch po cesarce powinien dobrać fizjoterapeuta. Na początku nie jest wskazane forsowanie organizmu. Po okresie połogu można zacząć ćwiczyć górne partie mięśni brzucha, natomiast na wykonywanie ćwiczeń na dolną część brzucha trzeba poczekać około 4 miesięcy.

Czy można masować brzuch po cesarce?

Tak, jednak powinien to być masaż przeprowadzony przez profesjonalistę, mający na celu stymulację gojenia się rany pooperacyjnej. Masowanie zranionego miejsca można rozpocząć dopiero wtedy, gdy rana po cesarce się zagoi.

 


Źródła:
1. https://mamotoja.pl/brzuch-po-porodzie,zdrowie-kobiety-artykul,1416,r1p1.html
2. https://www.medme.pl/artykuly/brzuch-po-porodzie-cesarskim-i-naturalnym,87990.html
3. https://www.znana-polozna.pl/artykuly/polog-po-cesarskim-cieciu

Oceń

Data publikacji: 27/01/2022, Data aktualizacji: 07/04/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *