Kiedy pierwszy raz nakarmić dziecko po porodzie?

pierwsze karmienie piersią

Pierwsze karmienie po porodzie to wyjątkowy moment w życiu mamy i jej dziecka. Kiedy maluch powinien dostać swój pierwszy posiłek? Jaka jest najwygodniejsza pozycja do pierwszego karmienia? Podpowiadamy.

Spis treści:

  1. Jak wygląda pierwsze karmienie po porodzie?
  2. Pierwsze karmienie po porodzie – w jakiej pozycji karmić?
  3. Co zrobić, gdy pierwsze karmienie po porodzie jest niemożliwe?
  4. Często zadawane pytania o pierwsze karmienie po porodzie

Jak wygląda pierwsze karmienie po porodzie?

Pierwsze karmienie po porodzie ma miejsce w ciągu godziny – dwóch od narodzin malucha. Dochodzi do niego w trakcie bezpośredniego kontaktu mamy i dziecka, tzw. „skóra do skóry” [1]. Dzięki przystawieniu do piersi maluszek zyskuje nie tylko pokarm, ale także dobroczynną florę bakteryjną oraz przeciwciała.

Pierwsze karmienie po porodzie to bardzo ważny moment – nikt nie powinien w nim przeszkadzać. Dopiero po nakarmieniu malucha można wykonać badania takie jak ważenie oraz mierzenie, a także podać dziecku pierwsze szczepionki. Jeśli to pierwsza ciąża, to rodzice zazwyczaj nie mają pojęcia, jak wygląda pierwsze karmienie po porodzie. Na szczęście tuż obok czuwa położna, która wszystko wytłumaczy i pomoże w prawidłowym przystawieniu dziecka do piersi.

Zobacz również: Dieta po porodzie – co można a czego nie? Obalamy mity!

Pierwsze karmienie po porodzie – w jakiej pozycji karmić?

Pierwsze karmienie po porodzie odbywa się zazwyczaj w pozycji leżącej, na wznak lub na boku, z podparciem ciała [2]. Wynika to z faktu, że kobieta może nie mieć siły, aby przyjąć inną pozycję. Dziecko powinno być zwrócone brzuszkiem do brzucha mamy, tak, by można było przysunąć jego główkę do piersi. Podczas kolejnych karmień kobieta będzie już bardziej sprawna, wtedy można zastosować inne wygodne pozycje, np. karmienie spod pachy.

Zobacz również: Pierwsze dni po urodzeniu dziecka – czego się spodziewać, jak się opiekować?

Co zrobić, gdy pierwsze karmienie po porodzie jest niemożliwe?

Czasami zdarza się, że nie jest możliwe, aby zorganizować pierwsze karmienie po porodzie w ciągu pierwszej doby życia malucha. Jeśli dziecko jest wcześniakiem, musi spędzić kilka, a nawet kilkanaście pierwszych dni w inkubatorze, co skutkuje opóźnieniem kontaktu „skóra do skóry” i co za tym idzie, opóźnieniem laktacji [3] [4]. Aby mleko się pojawiło, konieczna może się okazać stymulacja laktacji, np. za pomocą specjalnego urządzenia, tzw. laktatora. Inna trudność, która dotyczy porodu przez cesarskie cięcie to oszołomienie kobiety po znieczuleniu i nie zdolność do przyjęcia odpowiedniej pozycji do karmienia. Wtedy kluczowa jest pomoc położnej [3]. Powinna ona ułożyć jej ciało tak, aby możliwie zmniejszyć napięcie w obrębie brzucha i rany pooperacyjnej, a jednocześnie, umożliwić dziecku prawidłowe ssanie piersi [2].

Często zadawane pytania o pierwsze karmienie po porodzie

Kiedy dziecko po porodzie zaczyna jeść?

Pierwsze karmienie po porodzie ma zazwyczaj miejsce w ciągu godziny lub dwóch od porodu.

Co je dziecko po urodzeniu?

Pierwszy pokarm podany dziecku wraz z mlekiem to tzw. siara. W składzie pierwszego mleka jest bardzo dużo białka i składników mineralnych, zawiera ono także leukocyty i przeciwciała, niezbędne do rozwoju układu immunologicznego malucha.

Ile dziecko może nie jeść po porodzie?

Czasami zdarza się, że maluch może nie mieć ochoty na ssanie piersi. Wtedy należy jednak pilnować, aby przerwa pomiędzy karmieniami nie była dłuższa niż 4 godziny.

Czy budzić dziecko po porodzie?

Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, aby pilnować zalecanego czasu przerwy w karmieniu (nie powinna ona trwać więcej niż 4 godziny) i przynajmniej do ukończenia 2. tygodnia życia wybudzać malucha do karmienia.

 


Źródła:
1. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/90575,kiedy-pierwszy-raz-nakarmic-dziecko-piersia
2. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/90583,w-jakiej-pozycji-karmic-pierwszy-raz
3. https://mamotoja.pl/karmienie-piersia-po-cesarskim-cieciu,karmienie-piersia-artykul,7897,r1p1.html
4. https://www.healthline.com/health/breastfeeding/breastfeeding-after-c-section

Oceń

Data publikacji: 27/01/2022, Data aktualizacji: 10/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *