Jak obliczyć wiek ciąży po transferze?

wiek ciąży po transferze

Jak obliczyć wiek ciąży po in vitro? Brać pod uwagę datę transferu czy ostatniej miesiączki? Zastanawia się nad tym wiele pacjentek po transferze in vitro. Każda z nich chce wiedzieć, kiedy na świecie pojawi się jej wyczekiwany maluszek. Podpowiadamy więc, jak w prosty sposób obliczyć termin porodu po transferze in vitro!

jesteś w ciąży

Spis treści:

1. Obliczanie wieku ciąży po in vitro
2. Jak liczyć ciążę po in vitro?
3. Obliczanie terminu porodu po in vitro
4. Oblicz samodzielnie datę porodu po in vitro

Obliczanie wieku ciąży po in vitro

W przypadku naturalnego zapłodnienia wiek ciąży oblicza, się bazując na dacie ostatniego krwawienia miesiączkowego. Tak samo robi się to w przypadku zapłodnienia metodą in vitro. Za początek ciąży przyjmuje się pierwszy dzień miesiączki w cyklu, w którym dokonano transferu in vitro.

W przypadku in vitro często konieczna jest stymulacja hormonalna. Może ona mieć znaczny wpływ na cykl i nieco go przesunąć. W takiej sytuacji wiek ciąży oblicza się nieco inaczej. Jest to jednak równie proste. Wystarczy od daty transferu in vitro odjąć 14 dni. W ten sposób uzyskamy datę pierwszego dnia ciąży i będziemy mogli obliczyć datę porodu.

Jak liczyć tygodnie ciąży po in vitro? Robimy to tak samo, jak w przypadku każdej innej ciąży. Początek ciąży to pierwszy dzień miesiączki z cyklu, w którym doszło do zapłodnienia in vitro. Do tego dnia stopniowo dodajemy kolejne tygodnie. Jest więc to bardzo proste. Do tak wyliczanego wieku ciąży lekarz będzie odnosił się na wszystkich konsultacjach. Dzięki temu będzie wiedział, czy dziecko rozwija się prawidłowo czy może zbyt wolno.

Zobacz również: Zapłodnienie in vitro w Polsce – dofinansowanie leczenia

Jak liczyć ciążę po in vitro?

In vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe, to jedna z metod wspomaganego rozrodu, która może być stosowana przez pary, które mają trudności z naturalnym poczęciem dziecka. W przypadku in vitro zapłodnienie następuje poza ciałem kobiety, w laboratorium, a następnie zarodek jest transferowany do macicy, gdzie może rozwinąć się z niego ciąża. Cała procedura poprzedzona jest zwykle wieloma badaniami i stymulacją hormonalną. Jest to dość długotrwały proces, ale dla wielu par jest to jedyna nadzieja na dziecko.

In vitro od poczęcia naturalnego różni się jedynie sposobem zapłodnienia. Rozwój dziecka, poród, cały przebieg ciąży czy jej monitorowanie ani trochę się nie różni. To, jak liczyć tygodnie ciąży po in vitro również wygląda tak samo w przypadku obu ciąż. Nie ma więc żadnych istotnych różnic w przebiegu ciąży i porodu. Nie ma więc sensu porównywanie tych dwóch ciąż. Są one takie same.

Obliczanie terminu porodu po in vitro

Gdy już wiemy, jak liczyć ciążę po in vitro, możemy spróbować ustalić termin porodu. W przypadku zapłodnienia pozaustrojowego robi się to tak samo, jak w przypadku poczęcia naturalnego.

Przyjmuje się, że prawidłowa długość ciąży to 280 dni. Może się ona wahać około 20 dni w jedną i drugą stronę. Długość ciąży jest taka sama zarówno w przypadku poczęcia naturalnego, jak i po transferze in vitro.

Data porodu wyznaczana jest na podstawie daty zapłodnienia. W przypadku transferu dokładnie wiadomo, kiedy do niego doszło. Jednak w przypadku zapłodnienia naturalnego ciężko jest precyzyjnie ustalić datę. W obu przypadkach lekarze wyliczają więc datę porodu ze wzoru:

Pierwszy dzień miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok

Data porodu po in vitro może zostać ustalona także podczas badania USG. Metody tej używa się dość rzadko. Podczas USG lekarz określa wskaźnik CRL (długość ciemieniowo-siedzeniową dziecka), a następnie dodaje do niej 14 dni. USG do ustalenia daty porodu używa się zwykle w przypadku pacjentek, które nie pamiętają daty swojej ostatniej miesiączki.

Wiek ciąży i datę porodu po in vitro szacować możemy także na podstawie wysokości dna macicy. Jego położenie zmienia się z każdym tygodniem ciąży. W 16 tygodniu ciąży znajduje się ono dwa palce nad spojeniem łonowym i stopniowo się przesuwa. W 28 tygodniu ciąży jest ono już dwa palce nad pępkiem, a w 36 tygodniu ciąży znajduje się pod łukiem żebrowym. Ta metoda na obliczanie wieku ciąży po in vitro jest jednak tylko przybliżona i obarczona dużym ryzykiem błędu.

Metodą szacowania wieku ciąży i terminu porodu po in vitro jest także moment odczuwania pierwszych ruchów płodu. Odczuwa się je koło 19-20 tygodnia ciąży. Metoda ta jednak również jest mało dokładna, dlatego nie jest zbyt popularna.
Pamiętajmy, że wyznaczony termin porodu nie oznacza, że nasze dziecko dokładnie wtedy pojawi się na świecie. Data porodu jest jedynie przybliżona. Zaledwie 5% dzieci rodzi się w wyznaczonym przez lekarza terminie. Dopiero 20 dni po terminie ciążę uznaje się za przenoszoną. Dziecko urodzone między 38 a 42 tygodniem ciąży pojawiło się na świecie w prawidłowym terminie.

Zobacz również: Objawy zapłodnienia – jak poznać czy jestem w ciąży?

Oblicz samodzielnie datę porodu po in vitro

Każda ciężarna może samodzielnie obliczyć datę swojego porodu. Jest to bardzo proste. Wystarczy skorzystać z jednego z dostępnych w internecie kalkulatora porodu. Następnie należy uzupełnić w nim datę ostatniej miesiączki i średnią długość naszego cyklu.
Obliczając samodzielnie datę porodu, możemy także bez problemu policzyć tygodnie ciąży po in vitro.
W przypadku W przypadku zapłodnienia in vitro warto wybrać kalkulator, w którym zamiast daty ostatniej miesiączki, wpisać możemy datę transferu.

jesteś w ciąży

 

3/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 13/04/2023, Data aktualizacji: 27/03/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *