Jak obliczyć wiek ciąży i datę porodu po transferze in vitro?
Poradnik ciąża
Poradnik ciąża
Poradnik ciąża

Jak obliczyć wiek ciąży po transferze?

wiek ciąży po transferze

Jak obliczyć wiek ciąży po in vitro? Brać pod uwagę datę transferu czy ostatniej miesiączki? Zastanawia się nad tym wiele pacjentek po transferze in vitro. Każda z nich chce wiedzieć, kiedy na świecie pojawi się jej wyczekiwany maluszek. Podpowiadamy więc, jak w prosty sposób obliczyć termin porodu po transferze in vitro!

Spis treści:

1. Obliczanie wieku ciąży po in vitro
2. Obliczanie terminu porodu po in vitro
3. Oblicz samodzielnie datę porodu po in vitro

Obliczanie wieku ciąży po in vitro

W przypadku naturalnego zapłodnienia wiek ciąży oblicza, się bazując na dacie ostatniego krwawienia miesiączkowego. Tak samo robi się to w przypadku zapłodnienia metodą in vitro. Za początek ciąży przyjmuje się pierwszy dzień miesiączki w cyklu, w którym dokonano transferu in vitro.

W przypadku in vitro często konieczna jest stymulacja hormonalna. Może ona mieć znaczny wpływ na cykl i nieco go przesunąć. W takiej sytuacji wiek ciąży oblicza się nieco inaczej. Jest to jednak równie proste. Wystarczy od daty transferu in vitro odjąć 14 dni. W ten sposób uzyskamy datę pierwszego dnia ciąży i będziemy mogli obliczyć datę porodu.

Zobacz również: Zapłodnienie in vitro w Polsce – dofinansowanie leczenia

Obliczanie terminu porodu po in vitro

Przyjmuje się, że prawidłowa długość ciąży to 280 dni. Może się ona wahać około 20 dni w jedną i drugą stronę. Długość ciąży jest taka sama zarówno w przypadku poczęcia naturalnego, jak i po transferze in vitro.

Data porodu wyznaczana jest na podstawie daty zapłodnienia. W przypadku transferu dokładnie wiadomo, kiedy do niego doszło. Jednak w przypadku zapłodnienia naturalnego ciężko jest precyzyjnie ustalić datę. W obu przypadkach lekarze wyliczają więc datę porodu ze wzoru:

Pierwszy dzień miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok

Data porodu po in vitro może zostać ustalona także podczas badania USG. Metody tej używa się dość rzadko. Podczas USG lekarz określa wskaźnik CRL (długość ciemieniowo-siedzeniową dziecka), a następnie dodaje do niej 14 dni. USG do ustalenia daty porodu używa się zwykle w przypadku pacjentek, które nie pamiętają daty swojej ostatniej miesiączki.

Pamiętajmy, że wyznaczony termin porodu nie oznacza, że nasze dziecko dokładnie wtedy pojawi się na świecie. Data porodu jest jedynie przybliżona. Zaledwie 5% dzieci rodzi się w wyznaczonym przez lekarza terminie. Dopiero 20 dni po terminie ciążę uznaje się za przenoszoną. Dziecko urodzone między 38 a 42 tygodniem ciąży pojawiło się na świecie w prawidłowym terminie.

Zobacz również: Objawy zapłodnienia – jak poznać czy jestem w ciąży?

Oblicz samodzielnie datę porodu po in vitro

Każda ciężarna może samodzielnie obliczyć datę swojego porodu. Jest to bardzo proste. Wystarczy skorzystać z jednego z dostępnych w internecie kalkulatora porodu. Następnie należy uzupełnić w nim datę ostatniej miesiączki i średnią długość naszego cyklu.
W przypadku zapłodnienia in vitro warto wybrać kalkulator, w którym zamiast daty ostatniej miesiączki, wpisać możemy datę transferu.

 

Data publikacji: 02/08/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.