Bezpieczne, domowe sposoby na wywołanie porodu

domowe sposoby na wywołanie porodu

Ostatnie tygodnie ciąży są trudne dla kobiety w ciąży, ponieważ duży i ciężki brzuch utrudnia normalne funkcjonowanie, a zmęczone ciało boli. W tym artykule przedstawimy domowe sposoby na wywołanie porodu, które są całkowicie bezpieczne zarówno dla mamy, jak i dla dziecka.

Od którego tygodnia ciąży można stosować domowe sposoby na wywołanie porodu i dlaczego warto je wypróbować?

Domowe sposoby na wywołanie porodu można zacząć stosować od 37 tygodnia ciąży. Od tego momentu ciążę uznaje się za donoszoną, co oznacza, że dziecko jest gotowe na urodzenie się. Natomiast zdarza się, że poród trzeba po prostu wywołać ze względów medycznych, a najkorzystniejsze dla matki i dziecka, jest zrobienie tego właśnie domowymi sposobami. Porody indukowane lekami częściej kończą się cesarskim cięciem. Zazwyczaj są też dłuższe i bardziej bolesne.

W jakich sytuacjach trzeba wywołać poród?

Według wytycznych, które obowiązują polskich lekarzy, poród powinien rozpocząć się maksymalnie 10 dni po wyznaczonym terminie. Po tym czasie łożysko może już nie być wystarczająco wydajne, aby dostarczyć dziecku odpowiednią ilość tlenu i substancji odżywczych. Ponadto płód może za bardzo przybrać na wadze, co utrudnia poród i zwiększa ryzyko urazów okołoporodowych u matki. Rozpoczęcie akcji porodowej trzeba też przyspieszyć między innymi w przypadku:

Domowe sposoby na wywołanie porodu – co jest bezpieczne?

Nie ma sposobu na wywołanie porodu, które działa zawsze i u każdej kobiety w ciąży. Trzeba po prostu stosować jak najwięcej z nich i liczyć, że uzyskamy zamierzony efekt. Poniżej przedstawiamy tylko te, które są całkowicie bezpieczne:

  • stosunek płciowy – stymuluje szyjkę macicy i zwiększa aktywność skurczową macicy,
  • wysiłek fizyczny – wywołuje przyspieszenie akcji serca i lepsze ukrwienie macicy, co motywuje ją do skurczy. Ponadto ruch sprawia, że ciało dziecka bardziej naciska na szyjkę macicy,
  • stymulacja sutków – powoduje wyrzut oksytocyny, która jest niezbędna przy porodzie. Żeby ten sposób zadziałał, macica musi być przygotowana na poród, W przeciwnym wypadku nie zareaguje na oksytocynę,
  • jedzenie ostrych pokarmów, wypicie oleju rycynowego – zwiększa to ruch jelit, co może wywołać skurcze macicy,
  • picie naparu z liści malin, oleju z wiesiołka, jedzenie ananasa – ma to powodować “zmiękczenie” szyjki macicy. Według badań picie herbaty z liści malin w donoszonej ciąży wpływa pozytywnie na przebieg porodu, między innymi skraca drugi etap porodu.
Oceń

Data publikacji: 24/01/2025, Data aktualizacji: 21/02/2025

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *