Szyjka macicy w ciąży – jak się zmienia? Dlaczego jej kontrolowanie jest ważne?

Szyjka macicy w ciąży

W czasie ciąży w kobiecym organizmie zachodzi wiele zmian. Dotyczą one zarówno metabolizmu, jak i fizjologii oraz anatomii. Jak zmienia się szyjka macicy? Na czym polega kontrolowanie szyjki macicy w ciąży oraz jakie nieprawidłowości pozwala wykryć? Podpowiadamy.

Spis treści:

Czym jest szyjka macicy?
Jak zmienia się szyjka macicy w ciąży?
Na czym polega kontrolowanie szyjki macicy w ciąży?
Jakie nieprawidłowości mogą wystąpić w szyjce macicy w ciąży?

Czym jest szyjka macicy?

Szyjka macicy to narząd, który przypomina kształtem rurkę. Szyjka macicy łączy pochwę z jamą macicy, jej zadania to: doprowadzanie plemników do macicy, odprowadzanie comiesięcznego krwawienia oraz ochrona płodu w trakcie trwania ciąży [1] [2].

Prawidłowa długość szyjki macicy u zdrowej kobiety wynosi ok. 3–5 cm, wartość ta ulega jednak zmianie, w zależności od dnia cyklu. Jeśli kobieta nie jest w ciąży, szyjka nigdy nie jest szczelnie zamknięta [2].

Jak zmienia się szyjka macicy w ciąży?

Zmiany w szyjce macicy w ciąży pojawiają się już na początku I trymestru. Ujście narządu zostaje zasklepione poprzez tzw. czop śluzowy. Dzięki temu płód jest chroniony przed czynnikami zewnętrznymi [1]. Czop śluzowy utrzymuje się w niezmienionym stanie aż końca trzeciego trymestru, natomiast sama szyjka przez cały okres ciąży pozostaje twarda i długa. Dopiero w ostatnich tygodniach przed porodem dochodzi do jej skrócenia, spulchnienia i rozwarcia, które skutkuje wypadnięciem czopu śluzowego [2] [3].

Na czym polega kontrolowanie szyjki macicy w ciąży?

Kontrolowanie szyjki macicy stanowi element każdej wizyty u lekarza prowadzącego ciążę. Poza badaniami prenatalnymi lekarz wykonuje u przyszłej mamy także badanie USG mające na celu ocenę stanu szyjki macicy. Dzięki temu można zawczasu wykryć ewentualne nieprawidłowości i odpowiednio na nie zareagować.

Jakie nieprawidłowości mogą wystąpić w szyjce macicy w ciąży?

Najczęstszą nieprawidłowością szyjki macicy w ciąży jest skracanie narządu. Tego typu zmiana może świadczyć o niewydolności narządów układu rozrodczego [1]. Skracająca się szyjka macicy w ciąży nie zawsze daje widoczne objawy i może zostać wykryta dopiero podczas badania ginekologicznego. Proces ten jest nieodwracalny proces, ale można go spowolnić i w ten sposób uniknąć poważnych powikłań okołoporodowych. Lekarz może zalecić założenie szwu szyjkowego w znieczuleniu ogólnym lub polecić pacjentce mniej inwazyjną metodę – założenie specjalnego krążka, tzw. pessara [4]. Pessar jest zwykle zakładany od 20 do 28. tygodnia ciąży, jego obecność jest praktycznie niewyczuwalna. Rozmiar dobiera lekarz.

W sytuacji, gdy doszło do skracania szyjki macicy w ciąży, poza założeniem pessara ważne jest także, aby ciężarna się oszczędzała. Wskazany jest częsty odpoczynek w pozycji leżącej, unikanie stresu i aktywności fizycznego (w tym także seksu), a także dbanie o higienę intymną [1].

Źródła:

1. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/szyjka-macicy-w-ciazy-co-powinna-wiedziec-o-jej-ewolucji-przyszla-mama

2. https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/szyjka-macicy-w-ciazy-miekka-twarda-dlugosc-szyki-macicy-w-ciazy-aa-Cp6e-K7ha-1b2Z.html

3. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/77575,zmiany-fizjologiczne-u-kobiet-w-ciazy

4. https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/pessar-kolnierzowy-w-niewydolnosci-szyjki-macicy-czym-jest-pessar-i-kiedy-sie-go-zaklada-aa-NkEW-QV6j-R9vJ.html

Oceń

Data publikacji: 23/12/2021, Data aktualizacji: 24/01/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *