Po porodzie. Co Cię spotka w szpitalu? - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Co Cię spotka w szpitalu tuż po porodzie?

po porodzie

Pierwsze godziny po porodzie są bardzo ważne dla każdej kobiety i wiele z nas obawia się co je czeka, ponieważ nic o nich nie wie. W przeciwieństwie do czasu przed porodem, o którym wiesz już chyba wszystko! Dlatego postanowiłyśmy opisać specjalnie dla Was, pierwsze 12 godzin po porodzie.

Po porodzie…. I już, urodziłaś!

Jeśli będziesz rodziła naturalnie, to tuż po przyjściu na świat Twojego dziecka, położna lub doula położy Ci je na brzuchu, aby mogło czuć Twoje ciepło i słyszeć bicie serca. To bardzo ważna dla niego chwila. Później, w zależności od tego czy zdecydujesz się na bankowanie krwi pępowinowej, położna odetnie pępowinę po 2 lub 5 minutach. W między czasie Twoje dziecko zostanie ocenione według skali Apgar, czyli skali, która pokazuje jak dobrze pracuje serduszko dziecka, jak oddycha, napina mięśnie oraz jak wygląda jego skóra.

Pierwszą ocenę tuz po narodzinach wykona lekarz, który sprawdzi przystosowanie do życia pozamacicznego oraz wykluczy zaburzenia i wady wrodzone. Kolejne trzy pomiary, wykona już położna i zrobi to w trzeciej, piątej oraz dziesiątej minucie. Za każdy pomiar, Twój maluch może uzyskać od zera do dwóch punktów, co w sumie daje osiem, czyli bardzo dobrze!

po porodzie
To jaką liczbę punktów w skali Apgar uzyska Twoje dziecko, świadczy o jego zdrowiu i przystosowaniu do życia pozamacicznego. Dlatego najlepiej, gdy uzyska ich między osiem a dziesięć, tzn. że ma prawidłowe napięcie mięśni, krzyczy, skóra jest odpowiednio zaróżowiona, a centralny układ nerwowy pracuje odpowiednio. Punkty Apgar zostaną wpisane do książeczki zdrowia, aby następnie pediatra mógł się do nich odnieść przy kolejnych badaniach.

Zobacz też: Standardy opieki okołoporodowej

Skóra do skóry

Gdy urodzisz, pierwsze dwie godziny po, to tzw. czas spotkania “skóra do skóry”, czyli czas Waszego nieprzerwanego kontaktu, także po cesarskim cięciu. Nieprzerwanego, nawet kiedy personel szpitala będzie się Tobą zajmował. Jest to bardzo ważny etap dla Ciebie i dziecka, ponieważ to właśnie wtedy pierwszy raz nawiązujecie wspólną więź, dziecko także ma szansę uspokoić się, czując Twój zapach, bicie serca i ciepło skóry. Przez ok. 15 do 30 minut po urodzeniu, Twój maluch będzie pobudzony ruchowo, będzie płakał i drżał. Nie martw się, to normalne. Później zaśnie na mniej więcej godzinę, półtorej. Wydali także smółkę, czyli pierwszy stolec.

W międzyczasie urodzisz łożysko i jeśli zgodziłaś się w trakcie porodu na rozcięcie krocza, zszyją je pod znieczuleniem. Będziesz także obserwowana przez położną, która będzie na bieżąco sprawdzać czy krwawisz z pochwy, jak obkurcza się Twoja macica oraz jaki jest stan noworodka. Dobrze jeśli w tym czasie zaczniesz karmić dziecko, bo od razu dostarczysz mu wszystkich najważniejszych składników potrzebnych do rozwoju. Jak widzisz, czas po porodzie jest bogaty we wrażenia, dlatego warto, abyś przemyślała czy chcesz towarzystwa partnera, kogoś z rodziny lub douli.

Przeczytaj także: Prawa i przywileje ciężąrnych

Co Cię spotka w szpitalu tuż po porodzie?
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

18/01/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
Światowy Dzień FAS – już 9 września!

9 września już po raz kolejny obchodzić będziemy Światowy Dzień FAS. Święto to ma przede wszystkim uświadamiać – nie tylko przyszłe matki, ale i całe społeczeństwo – o negatywnych skutkach spożywania alkoholu w czasie ciąży....

Zamknij