Plamienie w ciąży – jak wygląda i co oznacza? badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Plamienie w ciąży – jak wygląda i co oznacza?

plamienie w ciąży

Plamienie pojawia się u ok. 25% ciężarnych. Wcale nie musi oznaczać niebezpieczeństwa, jednak zawsze wymaga porady lekarza. Plamienie w ciąży na każdym etapie może oznaczać coś innego. Pojawia się zwykle w czasie implantacji zarodka, ale również w przypadku np. nadżerki, ciąży pozamacicznej, oderwania łożyska, a nawet – poronienia.

Plamienie w ciąży – jak wygląda?

Plamienie najczęściej jest stosunkowo skąpe, a zabrudzenia pojawiające się na bieliźnie – niewielkie. Mogą pojawić się drobne plamki lub większe plamy, które nie wymagają bardzo częstej zmiany podpasek. Brązowawe i skąpe plamienie, które trwa krótko i nie towarzyszy mu żaden ból, najczęściej nie zwiastuje problemu. Jeśli krew jest natomiast różowa lub czerwona (ciemna albo jasna), a dodatkowo pojawiają się skurcz, bóle krzyża czy podbrzusza – jest to sygnał alarmowy.

Co robić, gdy pojawi się plamienie?

Żadnego rodzaju plamienia nie należy lekceważyć, najlepiej od razu udać się do lekarza prowadzącego ciążę albo szpitala.

Specjalista oceni, z czym jest ono związane, wykonując m.in. badanie USG. Szybka reakcja umożliwi podjęcie odpowiednich kroków (np. wprowadzenie leczenia czy monitorowania ciąży), a w wielu przypadkach po prostu uspokoi przyszłą mamę.

Od razu po pojawieniu się plamienia lub krwawienia należy uważnie obserwować swój organizm. Warto zapamiętać częstotliwość jego występowania, barwę i gęstość krwi, a także jej ilość (krwawienie skąpe, obfite etc.), ponieważ te informacje są bardzo istotne dla postawienia diagnozy.

Plamienie w pierwszych tygodniach ciąży – to może być poronienie

Na początku ciąży (ok. 7-10 dni po zapłodnieniu) może pojawić się plamienie implantacyjne – krótkie i skąpe. U niektórych kobiet plamienie obecne jest również w czasie, kiedy zwyczajowo pojawiała się u nich miesiączka. Może dojść do niego nawet 2-3 razy, w 1. trymestrze ciąży.

Jeśli brązowawe lub różowawe i skąpe plamienie utrzymuje się kilka dni, może oznaczać zagrożenie poronieniem (poronienie zagrażające) lub puste jajo płodowe. Jeśli towarzyszy mu natomiast ból brzucha lub dolnej części pleców – ciążę pozamaciczną.

Obfite plamienie (a właściwie krwawienie) w pierwszych tygodniach ciąży może być związane także z poronieniem w toku. Krew jest wtedy jasno- lub ciemnoczerwona, pojawiają się silne bóle (skurcze) podbrzusza, bóle krzyża i czasami także skrzepy.

Zobacz też: Czy to poronienie? Objawy poronienia.

Plamienie w drugim trymestrze ciąży to najczęściej nadżerka

Skąpe plamienia w tym okresie zdarzają się rzadko i najczęściej wiążą się z nadżerką czy infekcją. Często towarzyszy im wtedy pieczenie. Jasnoczerwona krew i brak dolegliwości bólowych mogą natomiast oznaczać łożysko przodujące (które znajduje się nad szyjką macicy) – wymagające monitorowania ciąży.

Jeśli w drugim trymestrze ciąży pojawi się różowe plamienie – może to być późne poronienie we wczesnym stadium – zagrażające. Gdy krwawienie jest obfite i towarzyszą mu bóle, bądź skurcze podbrzusza, najczęściej oznacza poronienie w toku. Plamienie na tym etapie ciąży – po 20. tygodniu, przed 37. – może zwiastować także poród przedwczesny.

Plamienie pod koniec ciąży może m.in. zapowiadać poród

Pod koniec ciąży plamienie może być spowodowane podrażnieniem szyjki macicy – np. po wizycie u ginekologia czy po stosunku seksualnym. Często pojawia się również kilka dni przed porodem – w czasie odejścia czopa śluzowego. Może także oznaczać oderwanie albo przedwczesne odklejenie łożyska albo pęknięcie macicy (pojawia się wtedy również ostry ból brzucha).

 

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Plamienie w ciąży – jak wygląda i co oznacza?
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

13/02/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
wymaz z policzka czy krew
Wymaz z policzka czy krew – co jest pewniejszą próbką do badań DNA?

Zastanawiasz się nad wykonaniem nadań genetycznych, np. w kierunku genu MTHFR czy trombofilii wrodzonej? Najczęściej takie badania można wykonać na podstawie wymazu z policzka. Dlaczego? Do większości metod wykorzystywanych do rutynowej diagnostyki genetycznej (oprócz np....

Zamknij