Wybierając laboratorium do testu na ojcostwo warto robić to świadomie, gdyż okazuje się, że nie każda placówka może zagwarantować nam pewny wynik. Niewątpliwie warto korzystać z usług akredytowanych laboratoriów. Równie ważne są certyfikaty i kwalifikacje pracowników, którzy żeby wykonywać pewne badania DNA muszą mieć odpowiednie wykształcenie i doświadczenie w pracy.
Stosowana w przeszłości metoda serologiczna była zawodna, ponieważ nie ustalano w niej ojcostwa na podstawie unikatowych cech, a w oparciu o analizę powtarzających się wśród ludzi grup krwi. Właśnie dlatego w zasadzie całkowicie metoda ta została wyparta przez badania DNA, które potrafią jednoznacznie wskazać czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka.
Z punktu widzenia klienta samo badanie jest proste. Polega na porównaniu ze sobą profili genetycznych ojca i dziecka. Tworzy się je na podstawie analizy DNA otrzymanego z dowolnego materiału – wymazu z policzka, szczoteczki do zębów, gumy do żucia czy poślinionego znaczka pocztowego. Prostota wykonania takiego testu na ojcostwo sprawia, że pacjenci sięgają po nie coraz chętniej. Coraz więcej otwiera się też firm oferujących tego typu usługi.
Pewny test na ojcostwo to taki, który potwierdza je z prawdopodobieństwem wyższym niż 99,9999%, a wyklucza je w 100%. Uzyskując taki wynik laboratorium spełnia jednocześnie kryteria Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii.
To bardzo ważne, dlatego wybierając laboratorium do testu na ojcostwo, warto sprawdzić z jakim prawdopodobieństwem ojcostwa wystawia ono wszystkie swoje wyniki.
Z drugiej strony trzeba mieć na uwadze fakt, że test na ojcostwo, przez to, że opiera się na zasadzie prawdopodobieństwa, nigdy nie potwierdzi go na 100%. Laboratorium opiera wszystkie swoje badana na założeniu, że teoretycznie, gdzieś w obrębie danej populacji mogą żyć dwie niespokrewnione ze sobą osoby, które będą miały identyczny profil DNA. Szansa, że taka sytuacja rzeczywiście mogłaby mieć miejsce jest prawie żadna, zwłaszcza przy potwierdzeniu ojcostwa na poziomie 99,9999%. Ale nie można jej tak całkowicie wykluczyć.
W Wielkiej Brytanii albo Nowym Meksyku, a cena za taki test na ojcostwo mieści się w granicach kilkuset złotych. Próbki do badania klient pobiera samodzielnie w domu, za pomocą nadesłanego pocztą zestawu.
Następnie odsyła je z powrotem i czeka na wynik, który przychodzi średnio po 2 tygodniach. Składa się on przeważnie jedynie ze słownej interpretacji, czyli informacji o tym, czy badany mężczyzna jest ojcem badanego dziecka. Najczęściej sporządzony jest też wyłącznie w języku obcym. Brak w nim natomiast wykazu wszystkich uwzględnionych w badaniu markerów (to one tworzą wspomniany profil genetyczny), co bez wątpienia obniża jego wiarygodność.
Nieusatysfakcjonowani takim wynikiem klienci, często decydują się wykonać badanie DNA jeszcze raz w innym laboratorium. Powtórna analiza oznacza jednak ponownie poniesiony koszt.
A zlecenie realizowane jest drogą wysyłkową. Zakres próbek, które klient może wykorzystać w badaniu jest zazwyczaj mocno ograniczony. Są laboratoria, które w podstawowej cenie analizują tylko wymazy z policzka. Badanie innych próbek wiąże się z dopłatą. Podobnie jak analiza kolejnej próbki, w przypadku zanieczyszczenia tej pierwszej, albo pobranie próbek przez osobę z personelu medycznego.
Zwłaszcza jeśli w badaniu biorą udział tylko potencjalny ojciec z dzieckiem. W takim przypadku przeprowadzenie testu na podstawie 16 markerów genetycznych (pula, z której korzysta znaczna część laboratoriów) może okazać się niewystarczająca do wydania wyniku spełniającego wymagania Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii. Jeśli prawdopodobieństwo ojcostwa przy potwierdzeniu jest niższe niż wspomniane 99,9999% zwykle trzeba rozszerzyć liczbę analizowanych markerów do 34, albo pobrać próbki DNA od matki dziecka.
Szukając laboratorium do badania ojcostwa warto sprawdzić, czy jest to laboratorium akredytowane, czy wydany w nim wynik ma profile genetyczne oraz czy wszystkie swoje badania wykonuje na podstawie 34 markerów DNA. Są to elementy, które mają bezpośrednie przełożenie na pewność wyniku i świadczą o tym, że placówka wykonuje swoje analizy rzetelnie.
Artykuł powstał we współpracy z portalem pewnytato.pl
.
Data publikacji: 27/09/2016, Data aktualizacji: 09/11/2021
Dodaj komentarz