Rodzice, którzy nie mają pewności co do ojcostwa mogą wykonać badanie genetyczne na jego ustalenie jeszcze w czasie ciąży. Taki prenatalny test ojcostwa gwarantuje pewny i jednoznaczny wynik. Próbki DNA dziecka mogą pochodzić z płynu owodniowego, pobranego w trakcie badań w ciąży lub z krwi matki. Testy na ojcostwo z krwi są obecnie dostępne nawet od 8 tygodnia ciąży.
Materiał genetyczny, który bada się w testach na ojcostwo jest przypisany człowiekowi już w chwili poczęcia – dziedziczymy go po naszych rodzicach. Co więcej, pozostaje on taki sam do końca życia. Moment wykonania testu na ojcostwo nie ma więc znaczenia – badanie będzie pewne, niezależnie od tego, czy wykonamy je w ciąży czy dopiero po narodzinach dziecka. Rodzaj analizowanej próbki również nie wpłynie na wynik, ponieważ analizowane DNA jest identyczne we wszystkich komórkach ciała danej osoby.
Pobierz bezpłatny poradnik [PDF]
DNA dziecka do badania na ojcostwo w ciąży od 8 tygodnia izolowane jest z krwi matki, a następnie porównywane z materiałem genetycznym potencjalnego ojca, wyodrębnionym z wymazu z policzka. Warto dodać, że nie ma metody, która pozwalałaby ustalić ojcostwo wcześniej niż test na ojcostwo w ciąży z krwi.
Gdy zostanie przekroczony 15 tydzień ciąży możliwe jest jeszcze wykonanie testu na ojcostwo w ciąży z płynu owodniowego. Próbką DNA przypuszczalnego ojca i matki może być wtedy dowolny przedmiot – szczoteczka do zębów, maszynka do golenia albo np. chusteczka z katarem.
Warto przeczytać: Ile kosztuje test na ojcostwo?
W przypadku testu na ojcostwo w ciąży z krwi pobranie próbki do analizy przypomina zwykłą morfologię. W przypadku testu na ojcostwo w ciąży z płynu owodniowego nad pobraniem próbki czuwa natomiast doświadczony lekarz, a przebieg całego badania jest monitorowany przy użyciu ultrasonografu. Oba sposoby pobrania próbek do testu na ojcostwo są więc całkowicie bezpieczne, jeśli oczywiście zostaną zachowane właściwe procedury.
Badaniu na ojcostwo w ciąży z płynu owodniowego może towarzyszyć badanie w kierunku najczęstszych zespołów wad wrodzonych. Dziecko badane jest wtedy na obecność takich chorób jak np. zespół Downa, zespół Edwardsa czy Patau’a. Rodzice otrzymują więc ważne informacje na temat zdrowia swojego przyszłego potomka i mogą lepiej przygotować się na jego nadejście.
I daje szansę na odzyskanie spokoju w ciąży. Jak wiadomo, nerwy nie będą sprzyjały prawidłowemu rozwojowi dziecka, dlatego każda przyszła mama powinna unikać sytuacji, które mogą ją zestresować. Tymczasem niepewność w kwestii ojcostwa może być jedną z takich właśnie sytuacji. Jest to związane z tym, że mama zwyczajnie martwi się o przyszłość swojego dziecka, a przecież pragnie zapewnić mu najlepsze warunki do rozwoju.
Test na ojcostwo wykonany jeszcze przed narodzinami dziecka pozwala na uniknięcie tego stresu. Dzięki niemu kobieta może mieć poczucie większej kontroli nad własnym życiem oraz życiem przyszłego potomka.
Tekst powstał przy współpracy z serwisem
Data publikacji: 21/08/2017, Data aktualizacji: 09/11/2021
Dodaj komentarz