Nietolerancje pokarmowe u dzieci

nietolerancje pokarmowe

Jeśli Twoje dziecko ma objawy, takie jak wzdęcia, biegunki, nudności i wymioty, bóle kości, stawów, nerwowość, spadek koncentracji, astma czy egzema to mogą one świadczyć zarówno o nietolerancji laktozy, jak i o nietolerancji glutenu. Na pierwsze schorzenie cierpi co trzeci Polak, a 95% osób nie ma świadomości o celiakii, która może iść również w parze z nietolerancją laktozy.

Celiakia a nietolerancja laktozy

Nietolerancje pokarmowe, takie jak nietolerancja laktozy czy glutenu, mają swoje źródło głównie w jelitach. Jednak schorzenia te mogą dawać początek wielu innym chorobom, np. problemom gastrycznym, zmianom na skórze, niepłodności czy nowotworom przewodu pokarmowego. W przypadku celiakii, gluten wyzwala u chorego reakcję autoimmunologiczną, która jest wymierzona przeciwko jego własnym tkankom. W rezultacie dochodzi do zaniku bardzo ważnych kosmków jelitowych, które odpowiadają za wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia. To z kolei prowadzi do niedoboru enzymów trawiennych, w tym między innymi enzymu laktazy, który odpowiada za trawienie cukru mlekowego, czyli laktozy. Powstałe schorzenie nazywamy wtórną nietolerancją laktozy, która bardzo często idzie w parze z celiakią.

Przeczytaj też: Co to jest celiakia?

Odwracalne nietolerancje pokarmowe

Na szczęście ta forma nietolerancji pokarmowej może być odwracalna po wprowadzeniu ścisłej diety bezglutenowej. Niewłaściwe rozpoznanie przyczyn problemu prowadzi zazwyczaj do niepotrzebnej eliminacji produktów mlecznych, które są istotne w codziennej diecie zdrowego dziecka. Po wyeliminowaniu glutenu – toksycznego składnika przy celiakii – kosmki jelitowe ulegają regeneracji, a prawidłowa aktywność enzymu trawiącego laktozę zostanie przywrócona.

Ciekawy artykuł: Badanie na nietolerancję laktozy – na czym polega i kiedy je wykonać?

Prosta diagnostyka, przyjazna dzieciom

Przewlekły stan zapalny w jelitach prowadzi do poważnych zaburzeń w całym organizmie dziecka, powodując dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Proste badania DNA w kierunku nietolerancji pokarmowych pozwolą Tobie i Twojemu dziecku cieszyć się pełnią życia. Testy te wykonuje się z wymazu z policzka, przez co są one bezpieczne i całkowicie bezbolesne dla dziecka.


Oceń

Data publikacji: 03/08/2018, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *