Sen a niemowlę – co zrobić, gdy Twoje dziecko śpi niespokojnie?

sen niemowlę

Niespokojny sen niemowlaka często martwi rodziców i bywa powodem ich zmęczenia. Może mieć wiele przyczyn, a w niektórych przypadkach to wynik naturalnego etapu rozwoju dziecka. Co powoduje, że niemowlę śpi niespokojnie? Jak sobie z tym radzić? Podpowiadamy poniżej.

Spis treści:

1. Sen a niemowlę – dlaczego dziecko śpi niespokojnie?
2. Sen niemowlaka a skoki rozwojowe
3. Niespokojny sen niemowlaka – dlaczego dziecko budzi się w nocy?
4. Jakie są najczęstsze przyczyny problemów ze snem u niemowlaka?
5. Często zadawane pytania

Sen a niemowlę – dlaczego dziecko śpi niespokojnie?

Niespokojny sen niemowlaka często stawia na nogi całą rodzinę. Czasem w żartach rodzice wspominają, jak dziecko podczas ciąży było spokojne i nawet w trakcie przeprowadzania badań prenatalnych słodko spało. Z jakich więc przyczyn dziecko po przyjściu na świat śpi niespokojnie? Na samym początku warto wspomnieć, jak wygląda sen u niemowlaka.

Sen osób dorosłych jest głęboki i spokojny, gdyż dominuje u nich faza snu NREM. Natomiast sen niemowlaka składa się z większej ilości snu płytkiego, czyli fazy REM. Przeważająca aktywna faza snu powoduje, że dziecko łatwiej się wybudza, gdyż mocniej reaguje na zewnętrzne bodźce i potrzebuje dłuższej chwili, by znów ponownie zasnąć [1].

Sen niemowlaka a skoki rozwojowe

Za niespokojny sen niemowlaka mogą być odpowiedzialne skoki rozwojowe – okazuje się, że jakość snu malucha zależy m.in. od jego wieku, a konkretnie od tego, ile miesięcy skończył. Specjaliści chwilowe pogorszenie snu dziecka określają regresem snu. Prawdopodobieństwo słabo przespanych nocy związanych z rozwojem dziecka pojawia się w okolicach 6, 8 i 10 miesiąca życia. Po pierwszym roku życia sen zaczyna się często stabilizować [1].

Jednak fazy rozwojowe to nie jedyny powód nieprzespanych nocy dziecka i jego rodziców.

Zobacz również: Napięcie mięśniowe u niemowląt

Niespokojny sen niemowlaka – dlaczego dziecko budzi się w nocy?

Niespokojny sen niemowlaka może być wynikiem różnych czynników. Na wiele z nich rodzice mogą mieć wpływ, więc warto podjąć próbę ich wyeliminowania.

Zobacz również: Zimowa wyprawka dla noworodka – w co się zaopatrzyć?

Jakie są najczęstsze przyczyny problemów ze snem u niemowlaka?

• Zaburzony harmonogram dnia – organizm niemowlaka przyzwyczaja się do określonych godzin karmienia, kąpieli oraz snu. Z kolei nieregularny rytm dnia, czyli brak rutyny w codziennych czynnościach zakłóca naturalną harmonię i wpływa negatywnie na sen niemowlaka [2].

• Zmęczenie dziecka – istnieje mylne przekonanie, że gdy dziecko jest skrajnie zmęczone, szybciej uśnie twardym snem. Prawda jest taka, że takie niemowlę najczęściej budzi się po niedługim czasie z wielkim płaczem. Warto w tym miejscu nawiązać do pozytywnej roli stałej pory zasypiania dziecka, do której przyzwyczaił się już jego organizm [2].

• Zbyt dużo wrażeń podczas dnia – jeśli maluch w ciągu dnia doświadcza wielu bodźców, takich jak np. ciągle włączony telewizor w tle czy pobyt na imprezie rodzinnej, może mieć problemy z wyciszeniem się, by spokojnie spać dłuższy czas. Na skutek zbyt intensywnych zewnętrznych bodźców w ciągu dnia mogą pojawić się marzenia senne, które wywołują różne sny w ciągu nocy [1].

• Infekcja, ząbkowanie – często niespokojny sen niemowlaka wiąże się z infekcją, kolką, bólem np. podczas ząbkowania. Czasami wystarczy kołysanie lub przytulenie malucha, a jeśli mamy pewność, że to ból zakłóca dziecka sen, to np. przy ząbkowaniu można podać środek przeciwbólowy w postaci syropu czy żelu na dziąsła [2]. Należy wcześniej skonsultować z lekarzem, jakie środki w takich sytuacjach są dla dziecka bezpieczne.

• Przegrzanie niemowlaka – zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu (optymalna nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza) i zbyt ciepłe ubranko, wpływają niekorzystnie na sen niemowlaka. Jedna warstwa „ciuszków” i wywietrzony pokój mogą zdziałać cuda [2].

• Suche powietrze w pokoju – tak samo może zaburzać spokojny sen, jak i za wysoka temperatura. Lekarze zwracają uwagę, że wilgotność powietrza w pokoju powinna wynosić 50-70% [1].

• Drzemki niemowlaka w ciągu dnia – wraz z wiekiem dziecka należy rezygnować z kolejnych drzemek w dzień. Być może ta popołudniowa (np. o 17,18) nie jest już konieczna i dziecko „wytrzyma” do wieczora [2]. Pamiętajmy jednak o tym, by obserwować naszą pociechę oraz jej potrzeby i nie robić nic na siłę.

• Komfort snu dziecka – być może zakłócony sen niemowlę doświadcza na skutek dyskomfortu z powodu np. źle założonej pieluchy, niewygodnego materaca, twardej metki przy śpioszkach czy za ciasnego ubranka [1].

Jak widać, kłopoty ze snem niemowlaka mogą mieć różne źródło. Czasami kilka czynników może występować jednocześnie. Ważne, by obserwować dziecko i jego zachowanie, co ułatwi rozpoznanie przyczyny jego niepokoju. Gdy zbliża się pora snu, zrezygnujmy wcześniej z intensywnych zabaw, wprowadźmy dziecko w odpowiedni nastrój, przyciemnijmy światła. Zapewnijmy dziecku naszą bliskość, która daje poczucie bezpieczeństwa i uspokaja.

Często zadawane pytania:

1. Sen u niemowlaka – co warto o nim wiedzieć?

Sen u niemowlaka bardzo różni się od snu osoby dorosłej, przez co dziecko łatwo się wybudza i trudniej zasypia.

2. Ile powinien trwać sen u niemowlaka?

Sen u niemowlaka powinien trwać około 16-18 godzin na dobę, choć z wiekiem zmienia się rozkład snu – sen nocny się wydłuża, a skracają się dzienne drzemki.

3. Jakie są przyczyny niespokojnego snu u niemowlaka?

Przyczyny niespokojnego snu dziecka może być wiele, np. zaburzony rytm dnia, infekcja, ząbkowanie, przegrzanie dziecka, zbyt duża ilość bodźców, odczuwany dyskomfort.

4. Jak zapobiegać budzeniu się niemowlaka?

By zapobiegać budzeniu się niemowlaka, należy zapewnić mu jak najlepsze warunki do snu, np.: wyciszyć dziecko przed snem, odpowiednio ubrać, wywietrzyć pokój, przestrzegać stałych godzin spania.


Źródła:

1. https://www.medme.pl/artykuly/niespokojny-sen-niemowlaka-przyczyny-jak-sobie-radzic,88080.html

2. https://vitalia.pl/dla-dzieci/zdrowie-i-pielegnacja-dziecka/pielegnacja-dziecka/niespokojny-sen-niemowlaka-dlaczego-ono-tak-zle-spi.html

 

Oceń

Data publikacji: 22/02/2022, Data aktualizacji: 23/02/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *